SG.hu

Jelentős szervezeti átalakítások a Siemensnél

Folytatódott a Siemens Csoport vezető vállalataként működő Siemens Zrt. lendülete Magyarországon.

A 2006. október 1. és 2007. szeptember 30. közötti üzleti évben a Siemens Nemzeti Vállalat (Siemens Zrt. és a Siemens Investor Kft.) forgalma 57,8 milliárd forintról 73,7 milliárd forintra emelkedett, amely 27,5 százalékos növekedésnek felel meg. Az adózás utáni eredmény 1,9 milliárd forint volt. A német anyavállalat közben bejelentette: jelentősen átalakítják a Siemens AG szervezeti felépítését, amelynek részeként a Siemens portfoliójába tartozó tevékenységeket három szektorba szervezik át.

Dr. Szentkuti László, a Siemens Zrt. vezérigazgatója elmondta: a 11 céget magába foglaló Siemens Csoport jelentős üzleti sikereket ért el valamennyi fontos célpiacán az előző üzleti évben. Miközben a cég kommunikációs ágazata kivált a szervezetből és vegyes vállalatként a Nokia Siemens Networks keretei között, illetve a Siemens Enterprise Communications Kft. néven különválva végzi tevékenységét, a Siemens Zrt.-n belül tovább működő hét üzleti terület számos projekt kapcsán tovább erősítette technológiai partneri szerepét.

A jelentős megrendelések a vezérigazgató szerint egyértelműen azt támasztják alá, hogy a Siemens Csoport termék, szolgáltatás és megoldás kínálata mind az ipar, mind az energetika, mind az egészségügy területén megfelelő technológiai választ kínál a hazai piaci igényekre. Dr. Szentkuti László ugyanakkor rámutatott arra is, hogy a további üzleti sikerek elérésének egyik meghatározó előfeltétele a múltból fakadó nehézségek és feltételezések lezárása, és az új vezetéssel egy új korszak kezdete.

A múlttal való elszámolást segítette az APEH 2006. június - 2007. február között lefolytatott vizsgálata, amely négy üzleti évet tekintett át 2002-2005 között. A vizsgálat eredményeként a vitatott szerződésekre vonatkozóan késedelmi kamattal és adóbírsággal együtt 507,5 millió forintnyi adóhiányt állapítottak meg, amely a Siemens részéről 2007. áprilisában teljes egészében befizetésre került. A Siemens Zrt. álláspontja szerint Schrödl András Zoltán teljesítette a megbízásokat, de mint a vizsgálatból kiderült, a számlákat benyújtó cégek képviseletére nem volt jogosult.

A belső folyamatokra és az ellenőrzésre vonatkozóan belső vizsgálat is indult, a hiányosságokat feltárták és lépéseket tettek ezek javítására. Az új vezérigazgató hivatalba lépését követően megerősítették a Siemens belső ellenőrzési tevékenységét, és akcióterv készül a jövőbeni intézkedésekre. Ennek részeként független compliance vezetőt neveztek ki 2007. november 5-étől Kühn János, az Ernst & Young szenior menedzsere személyben.

A nemzetközi szervezetben folytatódnak a belső vizsgálatok, amelyre a Siemens AG egy független amerikai ügyvédi irodát kért fel, akik már felvették a kapcsolatot a Siemens Zrt. vezetésével is. Ennek feladata a múlt hibáinak feltárásával és a szabályzórendszer változtatásával a legmagasabb etikai szintű üzleti folyamatok biztosítása a Siemens szervezetében világszerte. A Siemens Zrt. vezetése elkötelezetten támogatja a transzparencia fokozását és az etikai előírások szigorítását, és együttműködik a nemzetközi programban.

A magyar Siemens Csoport felépítését is érinti a német anyavállalat elnök-vezérigazgatója, Peter Löscher által 2007. november 28-án nemzetközi sajtóközleményben bejelentett szervezeti átalakulás. Ennek lényege, hogy 2008. január 1-jétől a Siemens AG tevékenységeit három szektorba - Ipar, Energia és Egészségügy - szervezik át, amelyek összesen 15 divízió tevékenységét fogják össze. Az Ipar és az Energia szektoroknak egyenként hat divíziója lesz, míg az Egészségügynek három.

A Siemens AG Igazgatósága a vállalat új szervezeti felépítését tükrözi majd a változások után: a tagok száma tizenegyről nyolcra csökken. A jövőben Peter Löscher vezérigazgató mellett a három szektor vezetője - Heinrich Hiesinger (Ipar), Wolgang Dehen (Energia), Erich Reinhardt (Egészségügy) - képviselteti magát az Igazgatóságban. A másik négy tag a továbbiakban a Pénzügyi és Kontrolling, a HR, Jogi és Compliance, valamint a Technológia területeinek felelős vezetőjeként vesz részt az Igazgatóság munkájában. "Ezzel egy új és koncentráltabb vállalati szerkezet alakul ki, amely tovább növeli az üzleti eredményeket és az átláthatóságot. Az egyértelmű feladatkörök biztosítani fogják, hogy a piacon gyorsabban mozogjunk, és közelebb kerüljünk a vevőinkhez" - mondta a tegnapi bejelentést követően Peter Löscher, a Siemens AG elnök-vezérigazgatója.

A magyarországi szervezeti felépítés várhatóan követi az anyavállalat struktúráját, de a változások pontos részleteiről még nem született döntés, mivel a regionális leányvállalatokat érintő koncepció a tervek szerint a jövő év elején válik véglegessé.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!