SG.hu

Lassan emelkedik a szélessávú előfizetések száma

2007 júniusában közel 2 százalékkal, 2007 első félévében pedig 15 százalékkal nőtt a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) gyorsjelentésében szereplő szolgáltatók szélessávú internet-hozzáféréseinek száma.

A hagyományos telefonvonalon szélessávú internetszolgáltatásra, azaz xDSL-re előfizetők száma júniusban 1,74 százalékkal 695 ezerre, a négy legnagyobb kábelmodemes szolgáltató ügyfeleinek a száma pedig 1,84 százalékkal nőtt és immár meghaladta a 350 ezret. Az öt egykori monopolszolgáltató (Emitel, Hungarotel, Invitel, Magyar Telekom és Monortel), a vezető alternatív szolgáltatók (PanTel, Tele2, GTS Datanet, eTel) és a legnagyobb kábeltelevíziós társaságok (UPC, T-Kábel, Fibernet, DIGI) önkéntes adatközlésére épülő gyorsjelentés szerint a szélessávú hozzáférések száma június végén 1 millió 46 ezer volt a május végi 1 millió 28 ezer és a 2006 végi 906 ezer után.

A jelentésben szereplő négy legnagyobb kábeltelevíziós szolgáltató részesedése a teljes kábelmodemes piacon 75-80 százalék körüli, így - a vezeték nélküli hozzáféréseket nem számolva - a teljes magyarországi szélessávú előfizetői tábor meghaladja az 1,15 milliót.


Júniusban folytatódott a bekapcsolt vezetékestelefon-vonalak számának csökkenése. A vonalak száma közel 12 ezerrel 3,303 millióra csökkent, így a félév végén a 100 főre jutó vonalszám a 2006 decemberi 33,28 százalék, valamint a májusi 32,97 százalék után 32,85 százalékos volt. A háztartások vezetékestelefon-ellátottságának aránya június végén 65,64 százalékos volt az egy hónappal korábbi 65,89 százalék és a félévvel előbbi 66,29 százalék után.

A kezdeményezett hívások időtartama júniusban 658 millió perc volt, ami 7,25 százalékkal maradt el a májusi értéktől. Csökkent az egy fővonalra jutó kezdeményezett hívások átlagos időtartama is, ez májusban 214,1 perc volt, júniusban pedig 199,3 perc. A kezdeményezett hívások átlagos időtartama ugyanekkor 3,06 percről 3,02 percre csökkent.

A közvetítőválasztást igénybevevők száma az előző hónaphoz képest minimális mértékben, 824 ezerről 825 ezerre emelkedett. Az előfizetők a májusi 12,51 százalék után júniusban a hívások 12,56 százalékát kezdeményezték közvetítőválasztáson keresztül és összesen 83 millió percet telefonáltak így az egy hónappal korábbi 89 millió perc után. Júniusban az előfizetők 5 144 - az első félévben összesen 35 398 - földrajzi számot hordoztak, így a hónap végére a számhordozhatóság 2004. január elsejei bevezetése óta hordozott vezetékes számok száma 208 573-re emelkedett.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • shabba #3
    Ahogy nézem 129 háztartás van azon a kistelepülésen, 24 porttal ha teli van egész jó netpenetrációt értek el, ahhoz képest hogy kistelepülés. Dupla annyi port már nem biztos hogy betelne. De nem hiszem hogy a miniDSLAM lenne a szűk keresztmetszet, sokkal inkább a gerinckapcsolódás ami gyanítom most is valami NxE1-es réz alapú "kvázi-gerinc" lehet, amit már nem igazán lehet tovább bővíteni kapacitás problémák miatt.

    Optikát kihúzni 129 háztartás miatt, aminek csak töredéke fizet elő netre, üzletileg nem éri meg. Sajna ez egy létező probléma, nehéz rá megoldást találni hisz a szolgáltatók sem saját maguk ellenségei. Ahogy nézem térképen a Zelka az a kábelszolgáltató ami a térségben terjeszkedik, de pont nem felétek. Úgy 15 km-nyi optikai kábelt kellene lefektetni Zalaegerszegig és ez veletek együtt 3 településen menne keresztül, ahol összesen úgy 500 háztartás van. Ilyen kevés háztartásból talán ha 150 netelőfizető lesz de még az is elég jó arány. Ha 2 millió/km-tel számolok optikai kábelt az 200 ezer/előfizető, hozzá még a miniDSLAM és egyéb hálózati eszközcserék, legalább lenne 250 ezer/ előfizető a beruházás. Ez nem igazán térülne meg csak 8-10 év alatt, addig pedig amíg talál gyorsabban megtérülő területet a beruházó addig inkább oda fogja tenni a pénzét.

    Vannak ilyen állami pályázatok, ahol az adófizetők pénzéből a költségek 3/4-át átvállalják és csak 25% az önrész. Azzal viszonylag le lehet csökkenteni a megtérülési időt. Viszont ahhoz a három terülepülésnek összefogva kellene valahogy pályáznia.

    Még a kábeltv-vel lehetne összekötni egy ilyen beruházást, ami szintén bevétel termelő lehet. Azokon a területeken ahol nincs kábel viszonylag magas szokott lenni az előfizetői hajlandóság és úgy jobban érdemes behúzni az optikát. Viszont amióta a Digi.tv van és elég nyomott áron kínál műhódas tv-t, azóta a magasabb díjjal rendelkező kábelre csökken az előfizetési hajlandóság a kábelmentes területeken. Így még kevésbé éri meg oda infrastruktúrát vinni, hisz minél kevesebben fizetnek elő egy adott területen a fajlagos költségek annál magasabbak lesznek. Márpedig ha a kábeltv miatt van optika az a netszolgáltatást is megalapozza, hisz annak is az optikai gerinc a szükséges alapfeltétele.
  • szombi #2
    Csonkahegyhát-on másfél éve nem tud senki sem ADSL-re előfizetni, mert
    elfogytak a MULTIPLEX egységek, és állítólag drága volna újakat elhelyezni.
    Két tucat embernek van a faluban, nekem meg nem lehet...
  • gregor #1
    1,15 millioan neteznek szélessávon,nem rossz szám.