SG.hu

Csökkentené a hurokátengedés díjait az NHH

A Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) Tanácsa kihirdette az Emitel, az Invitel, a Magyar Telekom és a Monortel referencia hurokátengedési ajánlatára vonatkozó határozattervezetét.

A határozattervezetek szerint a négy jelentős piaci erejű (JPE) szolgáltatónak jelentősen csökkentenie kell a hurokátengedés egyszeri és havi díjait és így a határozat életbelépése után tovább erősödhet a verseny a szélessávú hozzáférések piacán – jelentette be az NHH pénteken.

A referencia hurokátengedési ajánlat (RUO - Reference Unbundling Offer) a JPE szolgáltatók azon havi és egyszeri nagykereskedelmi díjait, illetve szolgáltatásnyújtási feltételeit tartalmazza, amelyeken a jogosult szolgáltatók igénybe vehetik a hurokátengedést és a helyi bitfolyam szolgáltatást. Ezek a nagykereskedelmi szolgáltatások a helyi hálózattal nem rendelkező szolgáltatók számára teszik lehetővé ADSL-szolgáltatások nyújtását.

Az NHH a teljes és részleges hurokátengedés havi és egyszeri díjainak csökkentésével tovább akarja élénkíteni a szélessávú versenyt a magyar távközlési piacon. A Hatóság azt várja, hogy a mostani döntés nyomán a szolgáltatók egyre több, részleges vagy teljes hurokátengedésen alapuló ajánlattal jelennek meg, bővítve ezzel a fogyasztók által igénybe vehető szolgáltatások körét.

A hurokátengedés lehetővé teszi, hogy az alternatív szolgáltatók akár teljes egészében átvegyék az „előfizetőt” a kötelezett szolgáltatótól, így lehetővé válik, hogy a fogyasztónak ne kelljen az alternatívok szolgáltatásainak igénybevétele mellett valamelyik JPE szolgáltatóval is szerződéses kapcsolatban állnia.

A Tanács által közzétett határozattervezet szerint a teljes hurokátengedés havi díja az Emitelnél 34 százalékkal 2 131 Ft-ra, az Invitelnél 18 százalékkal 2 647 Ft-ra, a Monortelnél 19 százalékkal 2 611 Ft-ra csökken. A Magyar Telekom esetében a havi díj a 2004-es RUO-ban foglalthoz képest 18 százalékkal 2 399 Ft-ra csökken, de a cég már 2005 nyara óta havi 2 412 Ft-os díjat alkalmazott.

A korábbi RUO-khoz képest a Tanács az egyszeri díjak közül többet törölt, illetve drasztikusan csökkentett. A hurokátengedés esetében a legfontosabb egyszeri tétel az úgynevezett hurokalkalmasság vizsgálata, azaz az a vizsgálat, amelyik megmutatja, hogy az adott vonal alkalmas-e szélessávú szolgáltatás nyújtására. Ennek a vizsgálatnak díja eddig jelentős piacra lépési korlát volt, most azonban ez a költség az Emitelnél 66 százalékkal 6 070 Ft-ra, az Invitelnél 73 százalékkal 12 211 Ft-ra, a Magyar Telekomnál 75 százalékkal 9 364 Ft-ra, a Monortelnél pedig 82 százalékkal 5 533 Ft-ra csökken.

A kötelezett szolgáltatóknak a Tanács 2005-ös határozata alapján kellett beadniuk a RUO ajánlatokat, amelyeket a Tanács többszöri hiánypótlás, majd új beadásra kötelezés után most fogadott el. A határozattervezeteket az érintett szolgáltatók véleményezhetik majd, a végleges RUO határozatok várhatóan augusztus végén, szeptember elején jelenhetnek meg.

A referencia ajánlatok benyújtását előíró 2005-ös határozat az Emitel, az Invitel, a Magyar Telekom és a Monortel mellett a Hungarotelre is vonatkozott. E társaság esetében a határozattervezet megjelenése mintegy két hét múlva várható.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • tomcs #4
    igen, majd jo lesz nekunk 2030ban. de addig is ki kell huzni valahogy...

    szvsz jelenleg igazan csak rovidtavon megoldott a drotnelkuli kommunikacio, jo hogy egy-ket szolgaltato jatszadozik vele, de amirol tudok az meg idojaras nelkul is eleg instabil meg eleg komoly telepitett cuccok kellenek hozza, a mobilnet meg nem egeszen az ujdonsag varazsa miatt draga, hanem a szukos kapacitasok miatt.

    nagy tomegek kiszolgalasara szerintem is drot kell, aztan lakas szinten meg wlanozza ha akarja, en pl ugy tervezem az uj lakasom osszehozni hogy inkabb drotozom amit lehet, mert gyorsabb, stabilabb az egesz. wlan is tud 10enakarhany csatornat ha jol emlekszem, ha egy haztombben van 10%nak, akkor pont jol ki tudnak jonni, mig ha mindenkinek az nagyon erdekes interferenciakhoz vezethet.

    egyebkent ez a hurokatengedes ugy mukodik, hogy az alternativ szolgaltato epit maganak halozatot a telefonkozpontokig, es csak a lakasokba meno kabelt berli, ami altalaban mar reg ki van epitve mindenhova, valamint elegge ritka allatfajta aki egyszerre tobb vezetekes szolgaltatot is hasznalna, igy esszeru dolog hogy legalabb a lakoepuleteket ne kelljen parszor ujrakabelezni, lakast szetverni, kabelcsatornazni, hogy aztan legyen egy csomo parhuzamos halott kabel, hanem egyszeruen atdugnak egy csatlakozot.
  • Ronny #3
    ezen lépések nélkül nem lenne rákényszerítve az inkubens telco, hogy nagyobb fejlesztéseket vigyen végbe. A DT csak évek múlva lett volna érdekelt az FTTH+VDSL2 project kivitelezésében az elternatívok nélkül.
  • Cat #2
    ugyse a lefektetett rézkábeleké a jövő, hanem a drótnélküli megoldásoké.
  • kicsizoz #1
    Attól félek, hogy az NHH politikája hosszútávon megbosszúlja magát, mert jelenleg úgy tűnik, a meglévő hálózatok felélését támogatja, és azokat a cégeket, akik hálózatfejlesztésbe nem akarnak invesztálni. Ha erre haladunk, vajon kinek lesz érdeke kicserélni a rézkábeleket? Mert ha a beruházásvédelem nulla, akkor lassan önkormányzati vagy állami feladattá degradálják a hálózatépítést, és akkor mindeki használhatja majd kedvére ócsóért. Csak valóban ez a legjobb megoldás??