SG.hu

Továbbra sem megy a WAP

Annak ellenére, hogy a szakemberek két évvel ezelőtt elkezdtek a WAP felfutásáról beszélni, úgy tűnik, hogy ez a mobiltelefonokra szabott hálózati technológia nem tudta tömegesen meghódítani még az internetezőket sem - derül ki az NRC és a TNS közös NetMonitor kutatásából.

1999-ben, amikor az Orange - az egyik legnagyobb mobilszolgáltató - bemutatta a WAP-ot Angliában, még mindenki rajongással tekintett az új megoldásra, és piaci elemzők tucatjai jósolták, hogy beköszönt a mobil internet kora. Egy évvel később már kiábrándult felhasználók és szkeptikus újságírók ezrei hangoztatták: "ez még nem az igazi". Aztán valamikor 2003 derekán az érintettek újból kiálltak a WAP mellett, mondván: már elegendő tartalom született meg ahhoz, hogy a felhasználók tömegei számára vonzó legyen a mobil internetezés e formája. Az NRC és a TNS közös NetMonitor kutatásának májusi adatai viszont ismét azt jósolják: a WAP-ot csak egy tudatos kisebbség használja rendszeresen.

Bár a hetente legalább egyszer internetező felnőttek 97 százalékának van mobiltelefonja, közel háromnegyedüknek pedig WAP használatára is alkalmas a készüléke, közülük mindössze 16 százalék (vagyis az összes internetező 12 százaléka) használja rendszeresen a WAP-ot. A magyar internetfelhasználók háromötöde - technikai lehetőség vagy érdeklődés híján - sosem veszi igénybe a szolgáltatást. Azt, hogy a WAP még az internetezők körében sem sikertörténet, ezeken az adatokon túl jelzi az is, hogy míg az internetezők 94 százaléka fontos információforrásnak, 89 százaléka pedig fontos szórakozási lehetőségnek tartja a világhálót, addig a WAP-ról csupán 10, illetve 8 százalékuk vélekedik így. A WAP fontossága azonban nemcsak az internetétől, de a többi médiumétól is elmarad.

A NetMonitor kutatás adatai szerint a WAP-ot is használó internetezők csoportja nem mutat jellegzetességeket a hagyományos demográfiai ismérvek - nem, kor, iskolai végzettség stb. - mentén, azaz nem állíthatjuk, hogy a WAP-felhasználók inkább budapestiek vagy magasabb iskolai végzettségűek lennének. Ugyanakkor a kutatási eredmények szerint azt, hogy valaki igénybe veszi-e a WAP szolgáltatásokat, leginkább mobiltelefonjához fűződő viszonya, attitűdje határozza meg.


A WAP-ot az olyan értelemben vett mobilfüggők használják leginkább, akik a mobiltelefont elsősorban nem munkájukhoz veszik igénybe. A mobilőrülteknek nevezhető csoport egyfelől rendkívül praktikusnak tartja a mobiltelefonban megvalósult integrált szolgáltatásokat, másfelől úgy tekint készülékére, mint személyisége elválaszthatatlan részére. Ezek a mobilhasználók telefonjaik nélkül nem tudják elképzelni mindennapjaikat, ugyanakkor a mobil számukra a kikapcsolódás és az időtöltés fontos eszközeként is megjelenik. A mobilőrültek olyan telefonra vágynak, amely lehetőség szerint az összes információs technológiát egyesíti, de az is fontos, hogy a készülék igazodjon a személyiségükhöz.

A WAP-ot használó internetezők körében érdekes módon a navigátor (útbaigazító szolgáltatás, mely több száz objektum címét tartalmazza, és kiindulási pontunk ismeretében azonmód meg is mondja, mely objektum (pl. étterem) található a közelünkben) a legnépszerűbb: 15 százalékuk rendszeresen, 48 százalékuk alkalmanként igénybe veszi. Mozi- vagy koncertműsort 56 százalékuk szokott legalább alkalmanként olvasni, az időjárás felől pedig 54 százalékuk szokott a WAP-on tájékozódni. Közéleti híreket a wapolók 41, sporthíreket 35 százaléka szokott olvasni, gazdasági információkat pedig egyharmaduk keres a WAP-on. Banki ügyek intézésére, banki információk keresésére a wapolók 38 százaléka használja mobiltelefonját - 10 százalék rendszeresen igénybe veszi ezt a szolgáltatást.

Az NRC-TNS telekommunikációs kérdésköröket vizsgáló NetMonitor kutatásának adatfelvétele 2005 áprilisában zajlott 1094 fő online kérdőíves megkérdezésével. A kutatócégek az adatbázist a TNS-NRC Interbus kutatásának offline adataival súlyozták, így a minta a főbb demográfiai változók (nem, kor, iskolai végzettség, lakóhely településtípusa) mentén reprezentatív a gyakori (hetente legalább egyszer) internetező 18-69 éves lakosságra nézve.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Hegyikecske #5
    Khm ezt az #1esre akartam írni csak asszem félrenyomtam :D Amugy nem olvastam végig a cikket teljesen, de a lényeg akkor is az ár és ezen semmilyen jelenlegi tartalom nem változtat!
  • Hegyikecske #4
    Na igen én is pont erre gondoltam h egy szóval meg lehetne fogalmazni az okot: DRÁGA! nem csak maga a barangolás költége hanem gondold csak el a szolgáltató menüpontján hány opcióból hány nem fizetős... Fura arányt kapnánk:) mondjuk inkább :(((((((((
  • joed #3
    HEllo!
    Zsolttikka felsorolásához hozzátennék még egy pontot: GOOGLE :-) (Mert ugye ez wapon is tud keresni)
    A wap árával kapcsolatban nem egészen értek egyet. Persze lehet, hogy azért, mert én még akkor kezdtem wapozni, mikor még csak CSD (betelefonálós) kapcsoalt volt elérhető és percenként egy SMS áráért lehetett (nagyon lassan) tölteni. Ezért ez a mostani GPRS (vagy akár EDGE) díjazás és átviteli sebesség számomra olcsónak mondható. PErsze ezt relatíve véve, a korábbi árakhoz (nem beszélve arról, hogy már nem vagyunk időhöz kötve, csak adatforgalomhoz). Annyiban tévedhetek, hoyg ugye mindenkinek a pénztárcája szabja meg, hogy mennyire vél drágának vmit. Bár én még diák vagyok, de ha mérlegelem a wap árát és az általa elérhető hasznos információkat (pl. Menetrendek, programok, jegyrendelés, egyéb infromációk, amik eléréséhez nem kel kivárni a telefonközpont kapcsolási idejét, meg nem kell elviselni a telefon másik oldalán lévő értetlenségét) szerintem ma már megengedhető, hoyg havonta kifizessünk 500 Ft többletet a GPRS forgalmunkért.
    A cikkhez vissza fordulva, szerintem, a wap azért nem terjedt el igazán, mert az emberek nemigazán tudnak jó oldalakról amiket meg látogathatnának. CSak a nagy cégek tehetik meg , hogy wap portálokat üzemeltessenek és (legfőképp) ezeket promótálják, bevegyék marketing teveékenységükbe. Ha bárki tudna wap oldalt készíteni, sokkal nagyobb lenne a népszerűsége. Miért? 1. mert sokkal több oldal létezne (gondoljunk csak bele, 10 éve hányan tudtak HTML oldalakat készíteni (pl. én :D)) 2. bannercsere, fórum, spontán reklám. Ha lenen sok wap oldal terjednének a neten az említett módon (szerintetek hogy terjednek a warez oldalak? :)
    Szóval szerintem, WML könyvet mindenkinek a kezébe! Igen, itt az első probléma. Nem lehet komoly WML kézikönyvet kapni itthon. O'Reilly forgalmaz egyet (ez elég jó!) de uyge ez angol. És ak netán nem beszél nyelveket (vagy pl németül tud) annak nehéz dolgal van. De most komolyan! A WML nagyon hasonlít a HTML-re. CSupán néhány tag differencia van, meg az, hogy nagyon szigorú a szintaxisa. És ha vki konyít kicsit a PHP-hez is, akkor már simán össze tud rakni egy wap-portált is.
    Tehát szerintem: "Azért nem népszerű a WAP, mert csak nem kevesen tudna wap oldat készíteni."
  • zsolltikka #2
    Na igen. Nagyon-nagyon remélem, hogy a 3G megjelenésével a göpörösö árak aláhullnak. Egyébként relatív a drágasága, mert pl.vonatinformációt az elvira wapon olcsóbb kérni, mintha betelefonálnál.
    Ezektől függetlenül hasznos dolog a wap:
    -friss hírek
    -tőzsde
    -supergamez
    -Ebay
    -Utvonal ajánló, elvira, menetrendek
    -Diszkó, mozi, étterem, szállás
    -Orvosok
    -Céginformációk
    -E-könyvek
    -Fényképes apróhirdetések
    -Bankolás
    -Online játék fórum chat
    -Instant messeages

    Szal még bőven lehetne folytatni.
    DE:
    Reméljük occsó lesz mindez.
  • Ecology #1
    Szerintem még mindíg nem jöttek rá,hogy azért nem használják a wap-ot mert egyszerűen drága!!!!