Spencer

A SATA után érkezőben a SAS interfész technológia

Most, hogy a SATA (Serial ATA) interfész már bebizonyította rátermettségét, és széleskörű ipari támogatást nyert, a hardverfejlesztő cégek egy újabb technológia, a SAS (Serial Attached SCSI) felé kacsingatnak.

Szakértők szerint a SAS interfész révén nagyobb teljesítmény és megbízhatóbb működés érhető el, mint a korábbi hasonló megoldások révén, azt persze nem szabad elfelejteni, hogy a SAS eszközök és a SATA eszközök két teljesen más piaci szegmensben fognak versengeni. A SATA megoldások értelemszerűen az asztali számítógépek, a SAS hardverek pedig elsősorban a szerver rendszerek piacán lesznek népszerűek.

Az LSI Logic, a Seagate és a Maxtor egy közös bemutató keretein belül immár működés közben demonstrálta egy az LSI Logic által kifejlesztett SAS kontroller, illetve néhány Seagate, valamint Maxtor gyártmányú SAS merevlemez működését. Kevin Gay, a milpitasi székhelyű Maxtor üzletfejlesztési igazgatója elmondta, hogy véleménye szerint rendkívüli fontossággal bír a most megtartott első nyilvános SAS bemutató, mely vélhetően képes volt arra, hogy ráirányítsa a szakma figyelmét az igencsak ígéretesnek mutatkozó új technológiára. Rendkívül nagy összegeket fordítunk a SAS megoldások fejlesztési munkálataira, és amennyiben minden jól megy, akkor már 2004 második felében piacra dobjuk első SAS kompatibilis termékeinket - nyilatkozta az üggyel kapcsolatban Gray.

Gray elmondása szerint a SAS annak az SCSI interfésznek az utódjának tekinthető, mely mind a mai napig rendkívül fontos szerepet játszik a nagy teljesítményű szerver számítógépek piacán. Konkrét példát tekintve, a mostanság forgalomba hozott Hewlett-Packard szerverek több mint 90 százaléka SCSI alapokon nyugszik, és a SAS egyik legkomolyabb támogatójaként jegyzett vállalat azt tervezi, hogy első SAS kompatibilis termékei valamikor a jövő esztendő végén kerülnek majd forgalomba. Az újgenerációs SCSI interfész egyébként kétszer nagyobb adatátviteli sebességet biztosít, mint a Serial ATA, de már tervbe van véve azon második generációs változata is, mely a jelenlegi Serial ATA megoldásoknál négyszer gyorsabb lesz.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Csacsis #4
    A sima ata hány éves?
    A floppy hány éves?
    A Bios hány éves? (na jó az kicsit fejlődött, de alapban ugyan az mint régen volt)
    Szóval nem baj, ha a régi, öreg interfészeket alapjaiban felújítják.
    Az lenne baj, ha ezt gyakran tennék.
  • Pheel #2
    Ez baromira nem divat csinálás. Mikor a jónép először hallhatott a SATA-ról, már akkor volt white paper-je a SAS-nak. Mellesleg kompatibilisek. A SATA lemezek SAS vezérlőkre kapcsolhatók lesznek és ezáltal élvezhetnek minden jót, ami a SATA vezérlők tudásából hiányzik, de a SAS vezérlők tudják.
  • Lazarus #1
    Nem kéne divatot csinálni a wincsi interfész teknológiák váltogatásából