JohnnyCage

Milliárdokba kerülhetnek a programhibák

A szoftverekben rejtőző hibák nem csupán bosszantóak és kényelmetlenek, de óriási károkat is okozhatnak.

Az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériumának (U.S. - Department of Commerce) Nemzeti Technológiai és Szabványügyi Intézete (NIST) a napokban egy olyan tanulmányt adott ki, amely szerint az USA-nak évente 59,5 milliárd dollár kárt okoznak a többé-kevésbé rejtett programhibák.

"A szoftverhibák hatása óriási, mivel az Egyesült Államokban szinte minden társaság a szoftverekre támaszkodik a kutatási és fejlesztési, gyártási, forgalmazási, illetve támogatási feladatok ellátásában" - mondta Arden Bement, a NIST igazgatója.

A problémák hozzávetőleg feléhez a felhasználók is hozzájárulnak, a többiért azonban kizárólag a szoftverfejlesztők hibásak, áll a tanulmányban, amely szerint jobb teszteléssel a hibák felfedhetők és kijavíthatók lennének, harmadára csökkentve ezzel a belőlük származó károkat.

"A programhibák döntő többségére jelenleg csak a fejlesztés végső fázisában, illetve a felhasználás során derül fény" - folytatódik a tanulmány. Az Észak-Karolinai Research Triangle Institute intézet által elkészített tanulmány azokra az erőforrásokra próbált fényt deríteni, amelyek a szoftverek tesztelésének hatékonyabbá tételéhez szükségesek lennének.

A programhibák a gyakran többmillió soros forráskód összetettsége miatt nem szűrhetők ki teljesen, ráadásul a tesztelési/javítási fázis már jelenleg is a fejlesztés hozzávetőleg 80 százalékát teszi ki. A tanulmány szerint mindenesetre nem nagyon létezik olyan termék, amely a szoftverekhez hasonló mértékű hibát tartalmaz. A tanulmány készítői úgy vélik, gyakran további problémát jelent a szoftvercégek marketing stratégiája, illetve a korlátozott felelősség is.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • JTBM #1
    Semmilyen másik termék sem olyan bonyolult, mint a számítógép és ebben a software. A komplexitás mértéke már lassan eléri/,eghaladja az emberi szervezetéét. Miért nem az orvosokat basztatják, nekik 100%-os a hibaarányuk :-)))