SG.hu·
Tizenötszörösére nőtt a Micron nyeresége

A Micron, a memóriachipek piacának egyik óriása, közel tizenötszörös negyedéves profitnövekedésről számolt be, miközben a vállalatok versenyt futnak a mesterséges intelligencia fellendülésének középpontjában álló adatközpontok számára szükséges memóriachipek beszerzéséért.
Az amerikai technológiai vállalat közölte, hogy a május 28-án zárult üzleti negyedévben nettó nyeresége 28,2 milliárd dollárra ugrott az egy évvel korábbi azonos időszakban elért 1,9 milliárd dollárról. A Micron kiemelkedő negyedéves eredményei rávilágítanak arra, hogy a memóriachipek hiánya, amelyek széles körben használatosak a vezető MI-modelleket betanító és futtató szerverekben, drámai áremelkedést idézett elő ezen termékek piacán. A vállalat közölte, hogy bevétele a májusi negyedévben csaknem 350 százalékkal, 41,5 milliárd dollárra emelkedett. Emellett a jelenlegi negyedévre mintegy 50 milliárd dolláros árbevételt prognosztizált.
A kedvező eredmények hatására a Micron részvényei 14 százalékkal emelkedtek a New York-i tőzsdezárás utáni kereskedésben, ami a vállalat piaci értékét körülbelül 1,3 ezermilliárd dollárra növelte. Mindez egy olyan időszak után történt, amikor a chipgyártók részvényei jelentős ingadozást mutattak. Bár 2026 nagy részében ezek a vállalatok húzták felfelé a Wall Street vezető részvényeit, az elmúlt hetekben fokozott volatilitás sújtotta a szektort. A memóriaárak idén meredeken emelkedtek, mivel a chipek szűk keresztmetszetté váltak a MI-adatközpontok építésében. Az olyan vállalatok, mint az Nvidia és az AMD által gyártott processzorok nagy sávszélességű memóriát igényelnek, amelyet csupán néhány cég, köztük a Micron állít elő. Ezek a memóriachipek szükségesek ahhoz, hogy a vezető MI-modellek tanításához és működtetéséhez szükséges rendkívül nagy számítási terheléseket kezelni lehessen.
Jól mutatja a globális kínálathiány miatt érvényesíthető magas felárakat, hogy a Micron nyereséghányada a májusi negyedévben 84,9 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 39 százalékról. A vállalat arra számít, hogy ez a mutató a jelenlegi negyedévben tovább javul, és eléri a 86 százalékot. „Az Nvidia néhány évvel ezelőtt felismerte a saját MI-pillanatát a grafikus processzorokkal. Most a memória még soha nem volt ennyire értékes része a számítástechnikai ökoszisztémának” - mondta Manish Bhatia, a Micron globális működésért felelős ügyvezető alelnöke.

A technológiai vállalatok uralják a világ legértékesebb cégeinek rangsorát
A memóriaellátási szerződések hagyományos tárgyalási gyakorlatához képest jelentős változást jelent, hogy a Micron 16 hosszú távú „stratégiai megállapodást” kötött legnagyobb ügyfelei közül többel. Ezek a szerződések most először több milliárd dolláros előzetes kifizetéseket is tartalmaznak a szállítási kapacitások biztosítása érdekében. Bhatia elmondta, hogy ezek a befizetések, amelyek egyaránt érintik a MI-adatközpontok és a fogyasztói elektronikai szektor ügyfeleit, három-öt éves időszakokra rögzítik a szerződéseket. A kifizetéseket letétként kezelik, majd idővel visszatérítik. Ez a konstrukció lehetővé teszi a Micron számára, hogy hosszabb távon sokkal pontosabban lássa előre a kereslet alakulását.
Az amerikai chipgyártó, amely a dél-koreai SK Hynix és a Samsung mellett uralja a globális memóriachip-piacot, az MI-infrastruktúrába irányuló beruházási hullám egyik legnagyobb nyertesévé vált. A négy technológiai óriás, az Amazon, a Meta, a Microsoft és a Google anyavállalata, az Alphabet, idén együttesen 725 milliárd dollárt készül költeni MI-infrastruktúrára. Az SK Hynix szerdán jelentette be, hogy 29 milliárd dollár bevonását tervezi egy amerikai tőzsdei bevezetés keretében. A bevételt dél-koreai chipgyárak építésére, valamint chipgyártó berendezések - például a holland ASML által gyártott extrém ultraibolya szkenner - beszerzésére fogják fordítani.
Idén mindhárom memóriachip-gyártó vállalat piaci kapitalizációja meghaladta az 1 ezermilliárd dollárt. „Az eredmények segíthetnek eloszlatni azt a borúlátást, amely a hét elején lefelé húzta a dél-koreai chipgyártó versenytársak részvényeit” - mondta Dec Mullarkey, az SLC Management vagyonkezelő társaság ügyvezető igazgatója. „A Micron erős teljesítménye stabilizálhatja a hardverszektor egészének kilátásait.”
A világ 30 legnagyobb, amerikai tőzsdén jegyzett chipgyártóját követő Philadelphia Semiconductor Index 2026 eleje óta közel 90 százalékos emelkedést mutat, annak ellenére, hogy a közelmúltban voltak megingások. A memóriahiány láncreakciót indított el a hagyományosabb fogyasztói chipek piacán is, mivel a vezető gyártók új termelési kapacitásaikat elsősorban az adatközpontok számára szükséges fejlett, nagy sávszélességű memóriák gyártására összpontosítják. A múlt héten Tim Cook, az Apple vezérigazgatója arra figyelmeztetett, hogy a történelmi léptékű chiphiány arra kényszerítheti a vállalatot, hogy emelje termékei árait.
A Micron a 2022-ben elfogadott CHIPS-törvény keretében több mint 6 milliárd dollár közvetlen amerikai állami gyártástámogatásban részesült, hogy új gyártóüzemek építésébe fektethessen. A múlt hónapban a vállalat Howard Lutnick kereskedelmi minisztert és más magas rangú amerikai tisztviselőket látott vendégül egy virginiai rendezvényen, amelyet abból az alkalomból tartottak, hogy megkezdte legfejlettebb memóriachipjeinek gyártását a manassasi üzemében.
Az amerikai technológiai vállalat közölte, hogy a május 28-án zárult üzleti negyedévben nettó nyeresége 28,2 milliárd dollárra ugrott az egy évvel korábbi azonos időszakban elért 1,9 milliárd dollárról. A Micron kiemelkedő negyedéves eredményei rávilágítanak arra, hogy a memóriachipek hiánya, amelyek széles körben használatosak a vezető MI-modelleket betanító és futtató szerverekben, drámai áremelkedést idézett elő ezen termékek piacán. A vállalat közölte, hogy bevétele a májusi negyedévben csaknem 350 százalékkal, 41,5 milliárd dollárra emelkedett. Emellett a jelenlegi negyedévre mintegy 50 milliárd dolláros árbevételt prognosztizált.
A kedvező eredmények hatására a Micron részvényei 14 százalékkal emelkedtek a New York-i tőzsdezárás utáni kereskedésben, ami a vállalat piaci értékét körülbelül 1,3 ezermilliárd dollárra növelte. Mindez egy olyan időszak után történt, amikor a chipgyártók részvényei jelentős ingadozást mutattak. Bár 2026 nagy részében ezek a vállalatok húzták felfelé a Wall Street vezető részvényeit, az elmúlt hetekben fokozott volatilitás sújtotta a szektort. A memóriaárak idén meredeken emelkedtek, mivel a chipek szűk keresztmetszetté váltak a MI-adatközpontok építésében. Az olyan vállalatok, mint az Nvidia és az AMD által gyártott processzorok nagy sávszélességű memóriát igényelnek, amelyet csupán néhány cég, köztük a Micron állít elő. Ezek a memóriachipek szükségesek ahhoz, hogy a vezető MI-modellek tanításához és működtetéséhez szükséges rendkívül nagy számítási terheléseket kezelni lehessen.
Jól mutatja a globális kínálathiány miatt érvényesíthető magas felárakat, hogy a Micron nyereséghányada a májusi negyedévben 84,9 százalékra emelkedett az egy évvel korábbi 39 százalékról. A vállalat arra számít, hogy ez a mutató a jelenlegi negyedévben tovább javul, és eléri a 86 százalékot. „Az Nvidia néhány évvel ezelőtt felismerte a saját MI-pillanatát a grafikus processzorokkal. Most a memória még soha nem volt ennyire értékes része a számítástechnikai ökoszisztémának” - mondta Manish Bhatia, a Micron globális működésért felelős ügyvezető alelnöke.

A technológiai vállalatok uralják a világ legértékesebb cégeinek rangsorát
A memóriaellátási szerződések hagyományos tárgyalási gyakorlatához képest jelentős változást jelent, hogy a Micron 16 hosszú távú „stratégiai megállapodást” kötött legnagyobb ügyfelei közül többel. Ezek a szerződések most először több milliárd dolláros előzetes kifizetéseket is tartalmaznak a szállítási kapacitások biztosítása érdekében. Bhatia elmondta, hogy ezek a befizetések, amelyek egyaránt érintik a MI-adatközpontok és a fogyasztói elektronikai szektor ügyfeleit, három-öt éves időszakokra rögzítik a szerződéseket. A kifizetéseket letétként kezelik, majd idővel visszatérítik. Ez a konstrukció lehetővé teszi a Micron számára, hogy hosszabb távon sokkal pontosabban lássa előre a kereslet alakulását.
Az amerikai chipgyártó, amely a dél-koreai SK Hynix és a Samsung mellett uralja a globális memóriachip-piacot, az MI-infrastruktúrába irányuló beruházási hullám egyik legnagyobb nyertesévé vált. A négy technológiai óriás, az Amazon, a Meta, a Microsoft és a Google anyavállalata, az Alphabet, idén együttesen 725 milliárd dollárt készül költeni MI-infrastruktúrára. Az SK Hynix szerdán jelentette be, hogy 29 milliárd dollár bevonását tervezi egy amerikai tőzsdei bevezetés keretében. A bevételt dél-koreai chipgyárak építésére, valamint chipgyártó berendezések - például a holland ASML által gyártott extrém ultraibolya szkenner - beszerzésére fogják fordítani.
Idén mindhárom memóriachip-gyártó vállalat piaci kapitalizációja meghaladta az 1 ezermilliárd dollárt. „Az eredmények segíthetnek eloszlatni azt a borúlátást, amely a hét elején lefelé húzta a dél-koreai chipgyártó versenytársak részvényeit” - mondta Dec Mullarkey, az SLC Management vagyonkezelő társaság ügyvezető igazgatója. „A Micron erős teljesítménye stabilizálhatja a hardverszektor egészének kilátásait.”
A világ 30 legnagyobb, amerikai tőzsdén jegyzett chipgyártóját követő Philadelphia Semiconductor Index 2026 eleje óta közel 90 százalékos emelkedést mutat, annak ellenére, hogy a közelmúltban voltak megingások. A memóriahiány láncreakciót indított el a hagyományosabb fogyasztói chipek piacán is, mivel a vezető gyártók új termelési kapacitásaikat elsősorban az adatközpontok számára szükséges fejlett, nagy sávszélességű memóriák gyártására összpontosítják. A múlt héten Tim Cook, az Apple vezérigazgatója arra figyelmeztetett, hogy a történelmi léptékű chiphiány arra kényszerítheti a vállalatot, hogy emelje termékei árait.
A Micron a 2022-ben elfogadott CHIPS-törvény keretében több mint 6 milliárd dollár közvetlen amerikai állami gyártástámogatásban részesült, hogy új gyártóüzemek építésébe fektethessen. A múlt hónapban a vállalat Howard Lutnick kereskedelmi minisztert és más magas rangú amerikai tisztviselőket látott vendégül egy virginiai rendezvényen, amelyet abból az alkalomból tartottak, hogy megkezdte legfejlettebb memóriachipjeinek gyártását a manassasi üzemében.