SG.hu

Ömlik a pénz a programozók lecserélését ígérő startupokba

Két évvel a ChatGPT bevezetése után a generatív MI-ba történő befektetések megtérülése még mindig bizonytalan, de egy terület kiemelkedik: a szoftverfejlesztés. Az MI-startupok forradalmasítják a kódolási ipart: az úgynevezett kódgeneráló (code-gen) startupok egekbe szökő értékeléseket érnek el, mivel a vállalatok vezetői az MI-t szeretnék felhasználni a drága emberi szoftvermérnökök munkájának kiegészítésére, néha pedig helyettesítésére.

A Cursor nevű San Franciscó-i székhelyű kódgeneráló startup terméke kódsorokat javasolhat és egészíthet ki, valamint önállóan egész kódszakaszokat írhat, májusban 900 millió dollárt gyűjtött 10 milliárd dolláros értékelés mellett olyan neves technológiai befektetőktől, mint a Thrive Capital, az Andreessen Horowitz és az Accel. A Mountain View-ban székhellyel rendelkező Windsurf startup, amely a Codeium nevű népszerű MI kódolási eszköz mögött áll, még a ChatGPT gyártója, az OpenAI figyelmét is felkeltette, és jelenleg tárgyalásokat folytat a vállalat 3 milliárd dollárért történő felvásárlásáról. A cég eszköze arról ismert, hogy egyszerű angol nyelvű parancsokat kóddá alakít, így lehetővé teszi számítógépes nyelvek ismerete nélkül is szoftverek írását. (Ez az un. vibe coding.)

A kódgeneráló startupok alapítói és befektetői úgy vélik, hogy expanziós helyzetben vannak, és egyre kevesebb idő áll rendelkezésükre, hogy kritikus tömegű felhasználót szerezzenek és MI kódolási eszközüket iparági szabványként meghonosítsák. Mivel azonban a legtöbbjük terméke más által fejlesztett MI alapmodellekre épül, mint például az OpenAI, az Anthropic vagy a DeepSeek, a lekérdezések költségei növekednek, és egyelőre egyik sem nyereséges. Emellett fennáll a veszélye, hogy a Google, a Microsoft és az OpenAI felforgatja a piacot, mivel mindhárom cég májusban új kódgeneráló termékeket jelentett be, és az Anthropic is dolgozik egy ilyen terméken.


Ezek a startupok a nagy techcégek hazai pályáján folyó verseny ellenére is gyors növekedést mutatnak. A Microsoft 2021-ben elindított GitHub Copilotja, amelyet a kódgenerálás domináns szereplőjének tartanak, tavaly több mint 500 millió dolláros bevételt ért el. A Microsoft az áprilisi eredménybeszámolóján közölte, hogy a terméknek több mint 15 millió felhasználója van. "Az MI automatizálta az összes ismétlődő, unalmas munkát” – mondta Scott Wu, a kódgeneráló startup, a Cognition vezérigazgatója. „A szoftvermérnökök szerepe már drámaian megváltozott. Már nem a rejtélyes szintaxis memorizálásáról van szó.”

Mivel az MI forradalmasítja az iparágat, sok munkahely - különösen az alapszintű, ismétlődő kódolási pozíciók - megszűnhet. A technológiai munkaerő-felvételt nyomon követő Signalfire kockázati tőketársaság megállapította, hogy a kevesebb mint egyéves tapasztalattal rendelkező új alkalmazottak száma 2024-ben 24%-kal csökkent, ami annak tudható be, hogy a korábban az alapszintű szoftvermérnököknek kiosztott feladatokat ma már részben MI végzi el. A Google vezérigazgatója áprilisban azt is elmondta, hogy a Google kódjának „jóval több mint 30%-a” ma már MI által generált, az Amazon vezérigazgatója, Andy Jassy pedig azt írta, hogy tavaly a vállalat „4500 fejlesztői évnek megfelelő” időt takarított meg az MI használatával.


Májusban a Microsoft vezérigazgatója, Satya Nadella egy konferencián elmondta, hogy kódjuk körülbelül 20–30%-a ma már mesterséges intelligencia által generált. Ugyanebben a hónapban a vállalat bejelentette, hogy világszerte 6000 alkalmazottját bocsátja el, akik több mint 40%-a a Microsoft székhelyén, Washington államban dolgozó szoftverfejlesztő. "Arra összpontosítunk, hogy olyan MI-t hozzunk létre, amely lehetővé teszi a fejlesztők számára, hogy produktívabbak, kreatívabbak legyenek és időt takarítsanak meg” – mondta a Microsoft szóvivője. „Ez azt jelenti, hogy az MI forradalmával egyes szerepkörök megváltoznak, de az emberi intelligencia továbbra is a szoftverfejlesztési életciklus középpontjában marad.”

Egyes "vibe-coding” platformok máris jelentős éves bevételekkel büszkélkedhetnek. A mindössze 60 alkalmazottat foglalkoztató Cursor 2025 januárjáig, azaz alig két évvel a piacra lépése után, a nulláról 100 millió dolláros előfizetéses, azaz ismétlődő bevételre tett szert. A 2021-ben alapított Windsurf 2024 novemberében dobta piacra kódgeneráló termékét, és máris 50 millió dolláros éves bevételt termel. De mindkét startup negatív bruttó árréssel működik, ami azt jelenti, hogy többet költenek, mint amennyit keresnek. "A kódolási asszisztensekért fizetett díjak emelkedni fognak” – mondta Quinn Slack, a Sourcegraph kódolási startup vezérigazgatója. A Cursor és a Windsurf vezetői mindketten a MIT friss diplomásai, huszonévesek - ez az MI startupok aranykora. "Az első internetes boom óta nem láttam ilyen keményen dolgozó embereket” - mondta Martin Casado, az Andreessen Horowitz partnere, a Cursor mögött álló Anysphere befektetője.


Kevésbé egyértelmű azonban, hogy a tucatnyi kódgeneráló vállalat képes lesz-e megtartani ügyfeleit, amikor a nagy technológiai cégek belépnek a piacra. "Sok esetben nem az a kérdés, hogy kinek van a legjobb technológiája, hanem az, hogy ki fogja a legjobban kihasználni ezt a technológiát, és ki fogja jobban eladni a termékeit, mint a többiek” - mondta Scott Raney, a Redpoint Ventures ügyvezető igazgatója, amely cég befektetett a Sourcegraphba és a Poolside-ba, egy szoftverfejlesztő startupba, amely saját MI alapmodellt épít.

A legtöbb MI-kódoló startup jelenleg az Anthropic Claude AI modelljére támaszkodik. A cég májusban 3 milliárd dollár feletti éves bevételről számolt be, részben a kódgeneráló cégek által fizetett díjaknak köszönhetően. De néhány startup megpróbál saját modellt építeni. Májusban a Windsurf bejelentette első, szoftverfejlesztésre optimalizált MI-modelljeit, amelyekkel a felhasználói élményt kívánja szabályozni. A Cursor is felvett egy kutatócsapatot, hogy kiképezze saját, nagy méretű, úttörő szintű modelljeit, amelyeknek köszönhetően a cégnek nem kell annyit fizetnie az alapmodell-cégeknek.

Azok a startupok, amelyek saját kódolási modelleket akarnak kiképezni, nehéz feladattal szembesülnek, mivel egy nagy nyelvi modell kiképzéséhez szükséges számítási kapacitás megvásárlása vagy bérlése dollármilliókba kerülhet. A Replit korábban feladta saját modelljének kiképzését. A Poolside, amely több mint 600 millió dollárt gyűjtött össze egy kódolásra specializált modell elkészítésére, bejelentette, hogy partnerségre lépett az Amazon Web Services-szel, és teszteli a modellt ügyfeleivel, de még nem hozta forgalomba a terméket. Egy másik kódgeneráló startup, a Magic Dev, amely 2023 óta közel 500 millió dollárt gyűjtött, bejelentette a befektetőknek, hogy 2024 nyarán megjelenik egy úttörő kódolási modell, de még nem hozta forgalomba a terméket.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • manypet #18
    Ó jaj! A csúnya bácsi kimondta a kellemetlen igazat? Borzalom!
  • t_robert #17
    azért ezt nem csak a technikai változások okozzák, hanem jelentős társadalmi változások is. Már hogy a fejlett világban csökken a gyerekszám. Olyanok, mint az emancipáció, a fogamzás gátlás, a nők munkába állása, a társadalmi modellek gyökeres átakalulása, a javuló életkörülmények és orvosi ellátás. Régen ugya, mondjuk 150 éve ha született egy családba 10 gyerek(már ha a nő nem halt bele valamelyik szülésbe) statiszikailag az volt az esélyes, hogy 2-3 éli meg a felnött kort. mára ha egy család bevállal 2 gyereket, akkor 99%os esély van rá, hogy kettő meg is éri a felnőtt kort. Amúgy nem csak a fejlett országokban, de mára a fejletlenebbekben is csökken a születés szám. 2025-ben már egészen mások a mutatók, mint 1970-ben. nem véletlen, hogy azt várják, hogy 2050-60 környékére stabilizálodni fog a föld népessége valahol a 10-12 milliárd környékén majd elindul egy lassú csökkenés. 2100 környékére simán újra 8 milliárd körül lesz a föld népessége..... az persze egy igen jó kérdés, hogy mi lesz azokkal az emberekkel, akinek a munkája felelgessé válik Ai és robotok miatt. Mindenki nem lesz alkalmas szolgáltatni és kreatív munkát végezni. Milyen gazdasági és társadalmi megoldásokat kell kitalálni. ez a következő évtizedek problémája, amiről ma még keveset tudunk a megoldásra. Szóval kétségtelenül érdekes lesz 100 év múlva a világ, hogy sikerült-e valami jó megoldást találni. Lehet a megoldás az lesz, hogy az emberiségnek ki kell terjeszteni az életterét a világűrre vagy más élhető bolygókra. a több tér több erőforrás és több értelmes tenni való.... lehet célokat adni a felesleges tömegeknek. Kolonizáljanak életteret az emberiségnek. Kínos legfeljebb az lesz, ha összeütközésbe kerülünk egy esetleg más értelmes fajjal, ha létezik, ami szintén expanziv terjeszkedés állapotban van. :) Aztán valakinek a tyúkszemére lépünk vagy ő a miénkre és annyi neki... vagy nekünk...
  • t_robert #16
    Amúgy a programozás nem való mindenkinek.... tényleg igényel egy faja elvontabb algoritmikus gondolkodást, ami nincsen meg mindenkiben. erre már középiskolában illetve a főiskolán is rájöttem. Voltak, akik évek után se tudták, hogy mit akarnak csinálni egy programban vagy mit kéne. Nagyjából nem tudták mit csinálnak. Már középiskolában is csak ha egy fél tucatanyian voltak, akiknek volt érzéke hozzá és nagyjából tudta mit csinál. úgy a 30-ból. a többség favágott és megtudta azt oldani, amit már megtanult. A kevesek meg képesek voltak mást máshogyan megoldani néha még a tanárt is alaposan meglepve. Mondjuk a tanár soha nem mondta, hogy az az üdvözítő csak ahogy ő mondja. Különösen érdekes volt néha mikor team munkában kellett valamit megoldani 3-4-en összeállva. Olyankor lehetett rájönni hogy mások mit értenek meg abból, hogy mit kéne megoldani és hogyan lehet megcsinálni. Szóval 30 emberből jó ha féltucatnyian tanultak meg programozni... a többi csak elvégezte valahogy.... de nem is lettek programozók. Szóval kétlem, hogy igazán meglehet tanulni programozni egy pár hetes tanfolyamon kivéve azokat, akiknek eleve van affinitása a dologhoz. Vagy már korábban is programozgatott és csak azért ment oda, hogy legyen róla valami papírja.
  • Bruce_Willis #15
    Milyen undorító ember vagy te.
  • t_robert #14
    pontosan így van. Főleg mióta objektum orientált programozást használunk a fejlesztő rendszerek felesleges kódok tömegét generálja bele a programba. Például fogok egy ablakot ráteszek egy gombot. Igaziból nekem csak kell egy felírat a gombra. Mondjuk OK vastagon szedve valamilyen betűtipusban és méretben. de ezen kivül millió tulajdonsága van a gombnak. lehet 3D stilusú lehet variálni a színével lehet állítani, hogy beragad lenyomáskor hová igazítom a szöveget mikor kerül rá a fókusz és millió tulajdonság. Ezen kívül a gomb számos dolgot tud végrehajtani. De én valójában egyetlen eseményt használok mondjuk, hogy lenyomták a gombot(on clikk esemény) de ezen kívül tudja figyelni, ha nyomva tartják, ha felengedik, ha csak az egeret főlé húzzák stb. Mintha egy kutya volna, ami számos dolgot megtud valósitani. ugat vakarozik , csóválja a farkát nyüszit..... aztán mikor irok egy programot a kutya objektummal és csak az ugatása az érdekes a futó kódban ott lesz a vakarozás, farokcsóválás.... program része is. így lesz egy gomból fél megabájtnyi programkód. :) a kód böszme lesz és persze lassú, ahhoz képest, ami lehetne ha csak azt csinálná, ami feltétlenül szükséges. Persze lehet saját gombot tervezni egy ős gombosztályt leörököltetni és igényre szabni, ami csak azt teszi és tudja, amire szükségem van, de ez túl macerás és túl sok munka. a lényeg, hogy gyorsan lehessen kódot fejleszteni még akkor is, ha a kód egy rakás trágya lesz....
  • manypet #13
    "rég azzal van baj, ahogyan az oktatásról gondolkodunk"

  • manypet #12
    "Szóval már nagyon régóta a programozás egyre inkább arra halad, hogy minél kevesebb kódot kelljen írni, a kulimunkát végezze a "gép"."
    Pontosan! Mindig is ebbe az irányba haladt. A programozás hőskorában is az volt az elv, hogy amit más már megcsinált, azt ne csináld meg újra. A legtöbb weboldal készítése sem a nulláról készül már évtizedek óta. Wordpress, Joomla, Drupal, Magento, Prestashop és egyéb tartalomkezelők tucatjai vannak piacon már nagyon régóta, és a legtöbb weboldalt ezekkel kattintgatják össze, néhol talán itt-ott belenyúlva a kódba. Az MI ezt csak megdobja egy kicsit. Pedig a Wordpress és társai megjelenésekor is azt mondta a többség, hogy most már nem kellenek a programozók, mert bárki össze tudja majd kattintgatni a weboldalakat. Utána meg azt láttuk, hogy hát mégse, sőt, egyre több programozó kellett.

    "Akire szükség lesz az olyan ember, aki vérbeli programozó"
    Teljesen egyetértek. Akik régen is, meg most is valódi programozók voltak, azoknak ez semmiféle problémát nem fog okozni. Sőt, inkább éppen segíti őket, mert a rohadtul felhígult szakmát végre talán kitisztítja majd, és maradnak azok, akik nem csak droidként csinálják azt, amit beléjük vertek, hanem képesek átlátni dolgokat és újat alkotni az MI segítségével. Akik most kiesnek, azok valójában eddig sem kellettek igazán.
    Utoljára szerkesztette: manypet, 2025.06.08. 13:55:25
  • Kotomicuki #11
    ...és ha vmit elcseszett a MI, akkor szóljunk egy programozónak..., ja, hogy már senki nem ért hozzá, mert mindenki helyét átvette a MI...
    Ebből megin' ráb@xás lesz, mert az embert az tette emberré, hogy gondolkodott - akkor ezt még nem tiltották... - , ha meg már azt sem kell neki, mer' ott a MI, akkor minek is kell az ember... (ezt meg már a MI is kifejtette, hogy legfeljebb rezervátumban mutogatni, hogy ilyen is volt a Földön)
  • Dodo55 #10
    "ma MI promptoláson kívül nem biztos, hogy bármi egyebet megéri elkezdeni tanulni"

    Kicsit ez off, de szerintem inkább rég azzal van baj, ahogyan az oktatásról gondolkodunk. Túl kötötten, térben és időben is. Mindig is azokat az embereket láttam a környezetemben megingathatatlanul működni, akik nem ragadtak le 1-1 szűk területen, hanem szélesebb körben nyitott volt az érdeklődésük és szükség esetén akár képesek voltak gördülékeny átmenetekkel más területek felé fordulni (akár pl. munkahelyváltás nélkül is, magát a céget evezve új vizekre és egyáltalán nem feltétlenül vállalkozókra gondolok, mert alkalmazottként dolgozót is ismerek ilyet többet).
    Utoljára szerkesztette: Dodo55, 2025.06.08. 10:50:23
  • Kryon #9
    Várjuk ki a végét. Szerintem ebből még bármi lehet, és nagyon hamar. Lehet, hogy egy ponton elakad, de ha nem, akkor érdekes világ jön. Nem lennék a mai pályaválasztás előtt állók helyében. Nagyjából bármibe fognak, esélyes, hogy mire elvégzik, már lesz olyan MI, ami ezerszer jobb az adott területen, mint ők. Azt is mondhatnám, hogy ma MI promptoláson kívül nem biztos, hogy bármi egyebet megéri elkezdeni tanulni, legfeljebb kíváncsiságból/szórakozásból, mert kérdéses, hogy valaha is megtérül a befektetett energia.