18
  • manypet
    #18
    Ó jaj! A csúnya bácsi kimondta a kellemetlen igazat? Borzalom!
  • t_robert
    #17
    azért ezt nem csak a technikai változások okozzák, hanem jelentős társadalmi változások is. Már hogy a fejlett világban csökken a gyerekszám. Olyanok, mint az emancipáció, a fogamzás gátlás, a nők munkába állása, a társadalmi modellek gyökeres átakalulása, a javuló életkörülmények és orvosi ellátás. Régen ugya, mondjuk 150 éve ha született egy családba 10 gyerek(már ha a nő nem halt bele valamelyik szülésbe) statiszikailag az volt az esélyes, hogy 2-3 éli meg a felnött kort. mára ha egy család bevállal 2 gyereket, akkor 99%os esély van rá, hogy kettő meg is éri a felnőtt kort. Amúgy nem csak a fejlett országokban, de mára a fejletlenebbekben is csökken a születés szám. 2025-ben már egészen mások a mutatók, mint 1970-ben. nem véletlen, hogy azt várják, hogy 2050-60 környékére stabilizálodni fog a föld népessége valahol a 10-12 milliárd környékén majd elindul egy lassú csökkenés. 2100 környékére simán újra 8 milliárd körül lesz a föld népessége..... az persze egy igen jó kérdés, hogy mi lesz azokkal az emberekkel, akinek a munkája felelgessé válik Ai és robotok miatt. Mindenki nem lesz alkalmas szolgáltatni és kreatív munkát végezni. Milyen gazdasági és társadalmi megoldásokat kell kitalálni. ez a következő évtizedek problémája, amiről ma még keveset tudunk a megoldásra. Szóval kétségtelenül érdekes lesz 100 év múlva a világ, hogy sikerült-e valami jó megoldást találni. Lehet a megoldás az lesz, hogy az emberiségnek ki kell terjeszteni az életterét a világűrre vagy más élhető bolygókra. a több tér több erőforrás és több értelmes tenni való.... lehet célokat adni a felesleges tömegeknek. Kolonizáljanak életteret az emberiségnek. Kínos legfeljebb az lesz, ha összeütközésbe kerülünk egy esetleg más értelmes fajjal, ha létezik, ami szintén expanziv terjeszkedés állapotban van. :) Aztán valakinek a tyúkszemére lépünk vagy ő a miénkre és annyi neki... vagy nekünk...
  • t_robert
    #16
    Amúgy a programozás nem való mindenkinek.... tényleg igényel egy faja elvontabb algoritmikus gondolkodást, ami nincsen meg mindenkiben. erre már középiskolában illetve a főiskolán is rájöttem. Voltak, akik évek után se tudták, hogy mit akarnak csinálni egy programban vagy mit kéne. Nagyjából nem tudták mit csinálnak. Már középiskolában is csak ha egy fél tucatanyian voltak, akiknek volt érzéke hozzá és nagyjából tudta mit csinál. úgy a 30-ból. a többség favágott és megtudta azt oldani, amit már megtanult. A kevesek meg képesek voltak mást máshogyan megoldani néha még a tanárt is alaposan meglepve. Mondjuk a tanár soha nem mondta, hogy az az üdvözítő csak ahogy ő mondja. Különösen érdekes volt néha mikor team munkában kellett valamit megoldani 3-4-en összeállva. Olyankor lehetett rájönni hogy mások mit értenek meg abból, hogy mit kéne megoldani és hogyan lehet megcsinálni. Szóval 30 emberből jó ha féltucatnyian tanultak meg programozni... a többi csak elvégezte valahogy.... de nem is lettek programozók. Szóval kétlem, hogy igazán meglehet tanulni programozni egy pár hetes tanfolyamon kivéve azokat, akiknek eleve van affinitása a dologhoz. Vagy már korábban is programozgatott és csak azért ment oda, hogy legyen róla valami papírja.
  • Bruce_Willis
    #15
    Milyen undorító ember vagy te.
  • t_robert
    #14
    pontosan így van. Főleg mióta objektum orientált programozást használunk a fejlesztő rendszerek felesleges kódok tömegét generálja bele a programba. Például fogok egy ablakot ráteszek egy gombot. Igaziból nekem csak kell egy felírat a gombra. Mondjuk OK vastagon szedve valamilyen betűtipusban és méretben. de ezen kivül millió tulajdonsága van a gombnak. lehet 3D stilusú lehet variálni a színével lehet állítani, hogy beragad lenyomáskor hová igazítom a szöveget mikor kerül rá a fókusz és millió tulajdonság. Ezen kívül a gomb számos dolgot tud végrehajtani. De én valójában egyetlen eseményt használok mondjuk, hogy lenyomták a gombot(on clikk esemény) de ezen kívül tudja figyelni, ha nyomva tartják, ha felengedik, ha csak az egeret főlé húzzák stb. Mintha egy kutya volna, ami számos dolgot megtud valósitani. ugat vakarozik , csóválja a farkát nyüszit..... aztán mikor irok egy programot a kutya objektummal és csak az ugatása az érdekes a futó kódban ott lesz a vakarozás, farokcsóválás.... program része is. így lesz egy gomból fél megabájtnyi programkód. :) a kód böszme lesz és persze lassú, ahhoz képest, ami lehetne ha csak azt csinálná, ami feltétlenül szükséges. Persze lehet saját gombot tervezni egy ős gombosztályt leörököltetni és igényre szabni, ami csak azt teszi és tudja, amire szükségem van, de ez túl macerás és túl sok munka. a lényeg, hogy gyorsan lehessen kódot fejleszteni még akkor is, ha a kód egy rakás trágya lesz....
  • manypet
    #13
    "rég azzal van baj, ahogyan az oktatásról gondolkodunk"

  • manypet
    #12
    "Szóval már nagyon régóta a programozás egyre inkább arra halad, hogy minél kevesebb kódot kelljen írni, a kulimunkát végezze a "gép"."
    Pontosan! Mindig is ebbe az irányba haladt. A programozás hőskorában is az volt az elv, hogy amit más már megcsinált, azt ne csináld meg újra. A legtöbb weboldal készítése sem a nulláról készül már évtizedek óta. Wordpress, Joomla, Drupal, Magento, Prestashop és egyéb tartalomkezelők tucatjai vannak piacon már nagyon régóta, és a legtöbb weboldalt ezekkel kattintgatják össze, néhol talán itt-ott belenyúlva a kódba. Az MI ezt csak megdobja egy kicsit. Pedig a Wordpress és társai megjelenésekor is azt mondta a többség, hogy most már nem kellenek a programozók, mert bárki össze tudja majd kattintgatni a weboldalakat. Utána meg azt láttuk, hogy hát mégse, sőt, egyre több programozó kellett.

    "Akire szükség lesz az olyan ember, aki vérbeli programozó"
    Teljesen egyetértek. Akik régen is, meg most is valódi programozók voltak, azoknak ez semmiféle problémát nem fog okozni. Sőt, inkább éppen segíti őket, mert a rohadtul felhígult szakmát végre talán kitisztítja majd, és maradnak azok, akik nem csak droidként csinálják azt, amit beléjük vertek, hanem képesek átlátni dolgokat és újat alkotni az MI segítségével. Akik most kiesnek, azok valójában eddig sem kellettek igazán.
    Utoljára szerkesztette: manypet, 2025.06.08. 13:55:25
  • Kotomicuki
    #11
    ...és ha vmit elcseszett a MI, akkor szóljunk egy programozónak..., ja, hogy már senki nem ért hozzá, mert mindenki helyét átvette a MI...
    Ebből megin' ráb@xás lesz, mert az embert az tette emberré, hogy gondolkodott - akkor ezt még nem tiltották... - , ha meg már azt sem kell neki, mer' ott a MI, akkor minek is kell az ember... (ezt meg már a MI is kifejtette, hogy legfeljebb rezervátumban mutogatni, hogy ilyen is volt a Földön)
  • Dodo55
    #10
    "ma MI promptoláson kívül nem biztos, hogy bármi egyebet megéri elkezdeni tanulni"

    Kicsit ez off, de szerintem inkább rég azzal van baj, ahogyan az oktatásról gondolkodunk. Túl kötötten, térben és időben is. Mindig is azokat az embereket láttam a környezetemben megingathatatlanul működni, akik nem ragadtak le 1-1 szűk területen, hanem szélesebb körben nyitott volt az érdeklődésük és szükség esetén akár képesek voltak gördülékeny átmenetekkel más területek felé fordulni (akár pl. munkahelyváltás nélkül is, magát a céget evezve új vizekre és egyáltalán nem feltétlenül vállalkozókra gondolok, mert alkalmazottként dolgozót is ismerek ilyet többet).
    Utoljára szerkesztette: Dodo55, 2025.06.08. 10:50:23
  • Kryon
    #9
    Várjuk ki a végét. Szerintem ebből még bármi lehet, és nagyon hamar. Lehet, hogy egy ponton elakad, de ha nem, akkor érdekes világ jön. Nem lennék a mai pályaválasztás előtt állók helyében. Nagyjából bármibe fognak, esélyes, hogy mire elvégzik, már lesz olyan MI, ami ezerszer jobb az adott területen, mint ők. Azt is mondhatnám, hogy ma MI promptoláson kívül nem biztos, hogy bármi egyebet megéri elkezdeni tanulni, legfeljebb kíváncsiságból/szórakozásból, mert kérdéses, hogy valaha is megtérül a befektetett energia.
  • Dodo55
    #8
    A gazdaságot az utóbbi egy-másfél évtizedben a keresleti oldalról megkívánt fordulatszámtól visszafojtó válságos szakemberhiány miatt egyáltalán nem lenne rossz dolog, ha a kritikus hiányszakmákban tényleg lehetővé válna kifogástalan minőségben pótolni az emberi munkaerőt.

    Sajnos azonban tartok tőle, hogy a működési elvüket ismerve erre a jelenlegi AI technológiák alkalmatlanok a legfelszínesebb, leginkább rutin jellegű feladatok folyamatos emberi felügyelet mellett elfogadható teljesítésén felül. Hiába kitűnőek ugyanis sok adat nagy mintahalmazból való kiválogatására, ami jellemzően az emberek számára nagyon fárasztó feladat, ha a kezdeti és a befejező lépéseken természetüknél fogva rendszeresen hibáznak: kezdésnek hajlamosak figyelmen kívül hagyni fontos részleteket (mert a dolgok közti relációk logikáit képtelenek egzakt mód értelmezni, ennek a látszatát csak a betanult mintáik ismerete teremti meg szemfényvesztő módon), végül pedig hiába tudnak szépen struktúráltnak tűnő eredményekkel szolgálni, azokat ismét csak a fenti logikai kapcsolatok ellenőrző mintaként való leképzésének képessége hiánya miatt nem tudják kellő minőségben validálni és a legjellemzőbb statisztikai mintáktól elkülönülő feladatok esetén rendszeresen súlyosan hibás eredményekkel állnak elő téves magabiztosággal.

    Lehet persze fejlesztésekkel még csiszolni a dolgot, én is meglepődtem néha mekkora előrelépések történtek, de aztán az elsőre meggyőző felszínen túl mindig szembejött ugyanaz a gyengepontjuk, amit itt ecseteltem. Szerintem ez tényleg a működési elvük legalapvetőbb jellemzőiből fakad és ezért egy bizonyos határon túl ez az irány egy fejlesztési zsákutca.
  • bunny
    #7
    Aki a saját jövője miatt aggódik, ajánlom Harari Homo Deus könyvének olvasását (meg a többit is), esetleg az Élet 4.0 című könyvet.

    A MI programozás teljesen megérkezett. Ez ellen lehet ágálni de ez egyszerűen a szoftverfejlesztés következő lépése. Aki elég öreg hozzá mint én, az tudja, hogy az elején mindent de tényleg mindent meg kellett kézzel írni. Ez több lépcsőben egyszerűsödött odáig, hogy pár éve egy fejlesztés már úgy kezdődik, hogy kiválasztasz egy keretrendszert ami letelepít kb 2-3000 előre gyártott szirszart, aztán egy grafikus felületen mások által megírt kódokat paraméterezgetve összelegózod a fő funkciókat és a program kódjának 99%-áról azt se tudod ki írta és pontosan hogy működik.

    De még a legalacsonyabbszintű modern nyelv pl. egy C esetén se a valós kódot írjuk, hiszen az még lefordítódik a végén -ahogy minden más kód- gépikódra de mondhatjuk, hogy az meg 0 és 1-ree amihez nagyjából már senki se ért.

    Szóval már nagyon régóta a programozás egyre inkább arra halad, hogy minél kevesebb kódot kelljen írni, a kulimunkát végezze a "gép". A MI fejlesztés ezt emeli egy szinttel magasabbra, már azt az 1% kódot is lecsökkeni közel nullára, elég lesz szakszerűen megfogalmazni a program működését, és a tényleges kóddal nem foglalkozni vagy csak nagyon marginális esetben, amikor egyszerűbb belenyúlni az MI kódba mint megpróbálni elmagyarázni neki.

    Akikre nem lesz szükség, az a codermonkey. Az általam "OKJ-s cukrászból átképzett" droidnak hívott egyén, aki beszopta a szöveget, hogy pár hónap és némi pénz befizetése után beleülhet a jacuzziba és dől a lé, mert Ő már programozó.
    Akire szükség lesz az olyan ember, aki vérbeli programozó, aki érti az összefüggéseket, aki képes lesz lebontani és helyesen megfogalmazni a megrendelői igényt az MI számára úgy, hogy abból aztán az el tudja készíteni azt a programot, amire a megrendelő vágyik. Erre alkalmatlan az a droid -legyen az akár rendes diplomás programozó-, aki azért választotta ezt a szakmát, mert jól lehet vele keresni de amúgy semmi érzéke hozzá.

    Attól, hogy megkapom a legprofibb grafikus eszközöket vagy akár a legjobb képgeneráló MI-t még nem leszek művész. A valódi programozás is művészet az én véleményem szerint.
  • manypet
    #6
    Elképesztő, mennyi proli van errefelé.
    Utána csodálkozunk, hogy erőteljes lépésekkel megyünk a kommunizmus felé?

    Nem, nem fogja elvenni a munkákat az MI.
    Ugyanaz fog történni, mint ami történt a gőzgép, az elektronika, a számítástechnika meg a többi fejlesztés megjelenésekor.
    Csökkenni fog a munkaidő és növekedni fog a jólét.

    Annak idején is rinyált a sok proli söpredék, hogy a gépek majd elveszik a munkát, hogy egy cséplőgép 20 ember munkáját veszi el. És mi lett a vége? Ezek az emberek ugyanúgy éltek tovább, sőt, még jobban. 200 éve egy átlagember napi 12-16 órát dolgozott, izomszakasztó és veszélyes munkát, hogy szerencsés esetben ne dögöljön éhen. Most meg napi 8 óra pötyögést végez egy átlagember, hogy legyen pénze új mobiltelóra, elektromos autóra, üdítőitalra, stb. És akkor is rinyált sok nyomorult, hogy majd a gazdagok jól kiirtják a háborúkkal a jónépet, mert már nem kell nekik. Erre itt vagyunk 8milliárd fővel a bolygón és tovább növekszik.
    Sokkal többen vagyunk, mégis sokkal jobban élünk, és mindezért sokkal könnyebb és kevesebb munkát kell végeznünk, mint elődeinknek.
    Ez lesz most is.
    A munkaidő csökkenni fog először 6, majd később akár 4 órára, és lehet, hogy idővel majd csak 2hetente kell majd bemenni dolgozni. Vagy be sem kell menni, otthonról is lehet majd. Eközben mindenkinek lesz autója, tető a feje felett, mobilja, lapostévéje, stb., mert a technológia lehetővé teszi majd.
    Ha csak logikusan belegondol az ember, rájön, hogy hiába gyárt egy gyártó akár napi 1millió autót a robotokkal, ha azt nem tudja senki megvenni, akkor rácseszett. Azaz érdeke lesz, hogy legyen, aki megvegye. Egy normális kapitalista rendszerben (a mai nem az, ez szocialista) a gazdag csak úgy tud gazdagodni, ha a szegényebb (azaz vásárló) is gazdagszik. Máshogy nem megy. Tisztességes munka nélkül csak szocializmusban (ma az van), feudalizmusban vagy más elnyomó (szabad piactól eltérő) rendszerben lehet gazdagodni, mert azoknál engedélyezett a mástól való elvétel.

    A probléma pont akkor fog jönni, amikor a mocskos prolik rinyálásának hatására elkezdenek agyonszabályozni meg agyonadóztatni, és jönnek a már lentebb említett komcsik meg fasiszták (ballibek, "konzervatívok", stb), akik majd ugyanolyan "szuper" módon megoldják a (nélkülük nem is létező) problémákat, mint ahogy korábban is tették.
  • Kryon
    #5
    Ha valóban ez a tervük, akkor ott számolták el magukat, hogy azt hiszik, hogy ők nélkülözhetetlenek. Pedig logikusan átgondolva az AGI épp a tőkés elitet fogja elsőként lecserélni, a kapitalizmus és a természetes kiválasztódás szabályaiból következően.
  • kvp
    #3
    "Szép jövő.. végülis akkor egy cégvezetőn meg mondjuk egyetlen darab super senior programozón kívül kikre lesz szükség egy vállalatnál a jövőben 50-100 év múlva?"

    Az a Jetson csalad. Tobb alkalmazott van, de latszolag George Jetson az egyetlen mernok, meg persze RUDI, az MI kollegaja. (1962-ben rajzoltak es 2062-ben jatszodik)

    "Mi lesz a munkavállalók tömegeivel akinek semmi lehetősége nem lesz dolgozni mert sehova nem kellenek? ki fogja akkor megvenni a termékeket ha mindent AI csinál az embereknek meg nem lesz pénzük?"

    A millardosok cegei gyartanak luxustermekeket a tobbi milliardosnak. Ha nem kell elelmezni a tobb millard embert, akkor egy csomo tomegtermek eloallitasa helyett az eroforrasokat at lehet iranyitani a luxusproject-ekre. Teljesen mindegy egy autogyar tulajdonosanak, hogy 10 autot ad el 1 millardert darabjat vagy 10 milliot darabjat 1000-ert, a bevetel ugyanaz, sot lehet a kisebb de dragabb szerian nagyobb lenne a haszon is.

    A kerdes nem az, hogy a gazdasag hogy marad meg, hanem az, hogy a milliardosok hogyan szabadulnak meg 10 milliard szamukra teljesen folosleges embertol. Lehetoleg barmilyen forradalom vagy fegyveres ellenallas nelkul.

    "S ez nem ló meg az autó, vagy a szövőgép és varró esete, hogy kiváltottak 1-1 dolgot szép lassan.. itt az AI egyszerre, egy időben vált ki ezernyi féle munkát már most 1-2 év alatt, szellemi foglalkozást/fizikait egyaránt. Ez valami extrém változás szteroidon amire nincs felkészülve az emberiség szerintem."

    Ez a 4. ipari forradalom es mar 2020 ota keszulunk ra. Egesz pontosan a milliardosok keszulek es a teljes emberiseg 99.9%-anak kivaltasa gepek altal. Nem azonnal, hanem szepen lassan. Ahogy a lovak kivezetese is majd 40 ev volt, ugy a munkasok kivezetesere is 40-80 ev all rendelkezesre, amire a legegyszerubb megoldas a szaporodasuk megallitasa (mint a lovak eseten), igy egy ido utan nem szuletnek ujak es termeszetes modon lecsokken a szamuk. Eleg ranezni a nyugati vilag szultesi rataira es a modern szivarvanyos kultura fo elemere, hogy barmit csinalhatsz csak ne legyen gyereked. (vagy mert nem szaporodsz vagy mert eleve sterilizaltak a kezeles reszekent) Nem veletlen, hogy amikor a nyugati leszbikus hazasparok elkezdtek gyerekeket szulni (kis kulso segitseggel) azonnal kidobtak oket meg a felvonulasokrol is, lasd a brit peldat. A mozgalom teljes nagytokes finanszirozasat veszelyezteti, ha a tagjainak sajat biologiai gyerekei szuletnek. Jelenleg ugy tunik a nagytokesek kepesek lesznek sikeresen kezelni a folos lakossag problemajat az eger utopia kiserlet tanulsagainak gyarkorlati alkalmazasaval.
  • dyra
    #3
    Senkit nem érdekel. A szokásos történet jön. A társadalom destabilizalodik majd jönnek a komcsik, nácik, faszistak stb...
  • Palinko
    #2
    Senki sem akadályoz meg minket a felkészülésben a 80 éves vezetőkön meg a 60 éves embereken kívül akik beszavazzák őket oda és mivel egész életüket egy más rendszerben élték le nem fognak nagyon innovatív dolgokkal előállni, pedig muszáj lesz. Mivel a termelékenység növekedni fog a kevesebb ember ellenére is, muszáj lesz szénné adóztatni a cégeket, hogy ne a szűk tulajdonosi körnek termeljenek ki minden profitot, hanem felelősséget vállaljanak az emberekért is. Valamilyen formában már vannak ennek jelei, de sokkal durvábban kéne szabályozni és hogy ne legyen szokásos offshore dolgokkal kikerülhető. A felszabaduló emberi kreativitást meg tudományos problémák megoldására kéne fordítani CC0 alapon
  • peterx
    #1
    Szép jövő.. végülis akkor egy cégvezetőn meg mondjuk egyetlen darab super senior programozón kívül kikre lesz szükség egy vállalatnál a jövőben 50-100 év múlva? (Akár még egy személy is lehet ez a kettő.)

    Mi lesz a munkavállalók tömegeivel akinek semmi lehetősége nem lesz dolgozni mert sehova nem kellenek? ki fogja akkor megvenni a termékeket ha mindent AI csinál az embereknek meg nem lesz pénzük?

    S ez nem ló meg az autó, vagy a szövőgép és varró esete, hogy kiváltottak 1-1 dolgot szép lassan.. itt az AI egyszerre, egy időben vált ki ezernyi féle munkát már most 1-2 év alatt, szellemi foglalkozást/fizikait egyaránt. Ez valami extrém változás szteroidon amire nincs felkészülve az emberiség szerintem.
    Utoljára szerkesztette: peterx, 2025.06.06. 17:19:13