SG.hu

Hat év kellett egy gyilkosság elfelejtéséhez

Mennyi idővel azután lehet üzletet kötni azzal az emberrel, aki meggyilkolja az egyik alkalmazottadat? Öt évvel a neki dolgozó újságíró feldarabolása után Jeff Bezos 5 milliárd dolláros üzletet kötött a parancs kiadójával.

Jeff Bezos, az Amazon alapítója és a Washington Post tulajdonosa, nem először kerül kritikák kereszttüzébe, de mostani lépése még a szokásos tech-mogul cinizmuson is túlmutat. Trump elnök a héten a szaúdi királyságban tart üzleti turnét, és ezen az Amazon bejelentette: több mint 5 milliárd dolláros közös beruházásra készül Szaúd-Arábiában, méghozzá egy mesterséges intelligenciára épülő gazdasági övezet létrehozása érdekében - a szaúdi trónörökös, Mohamed bin Szalmán (MBS) által irányított Humain nevű MI-vállalattal együttműködve.

Ez az üzlet önmagában is érdekes lenne, hiszen Szaúd-Arábia hatalmas összegeket öl a jövő technológiáiba, hogy a világ legmodernebb államai közé sorolja magát az "AI Zone" és a "Neom" nevű futurisztikus városprojekt révén. De a valódi botrány morális szinten robbant ki - és a techszektor szereplői sem bújhatnak ki a kérdés elől: miért köt üzletet Jeff Bezos azzal az emberrel, aki a CIA és amerikai hírszerző ügynökségek szerint megölette a lapja egyik legismertebb újságíróját?

2018 októberében Dzsamál Hasogdzsi - a Washington Post állandó szerzője - bement a szaúdi konzulátusra Isztambulban, hogy házassági papírokat intézzen. Onnan azonban soha nem jött ki. Röviddel érkezése után egy Rijádból érkezett, 25 főből álló szaúdi különítmény megfojtotta, feldarabolta a testét, és egy kemencében eltüntette. A török hatóságok lehallgatási bizonyítékai, valamint egy amerikai hírszerzési jelentés alapján Mohamed bin Szalmán, a gyakorlatilag teljhatalmú trónörökös adta ki a parancsot a kivégzésére. A gyilkosság brutális kivitelezése és átlátszó letagadása - például a különítmény egyik tagját Hasogdzsi ruháiban sétáltatták ki a hátsó ajtón, hogy eljátsszák: távozott - hetekig uralta a nemzetközi sajtót. Végül a Biden-adminisztráció 2021-ben nyilvánosságra hozta a CIA jelentését, amely egyértelműen MBS-t nevezte meg a gyilkosság megrendelőjeként.

És most, hat évvel később ugyanez az MBS most már stratégiai partnere lett Jeff Bezosnak. Az Amazon és a Humain közösen építi az "AI Zone"-t Szaúd-Arábiában, ami egy mesterséges intelligenciára alapuló, futurisztikus gazdasági központ lesz – papíron legalábbis. Persze, Szaúd-Arábia technológiai ambíciói nem újak: a Neom projekt (egy „jövőváros”, amely már most éveket csúszik és egyre kisebb léptékű) vagy a SoftBank Vision Fund mögötti szaúdi tőkeinjekciók már korábban is jelen voltak.


Jeff Bezos 2020-ban még az újságíró sírjánál pózolva gyűjtötte be a lájkokat

Bezos helyzete azonban különleges: Hasogdzsi az ő lapjánál dolgozott, és közvetlenül a trónörökös által elkövetett gyilkosság áldozata lett. A Washington Post akkoriban még a sajtószabadság egyik bástyája volt, Bezos pedig hangosan elítélte az újságírókat ért támadásokat. Most viszont ugyanez az ember üzletet köt Hasogdzsi gyilkosával, több milliárd dollár értékben. A dolog még borzasztóbb, ha tudjuk: Bezos telefonját évekkel korábban valószínűleg MBS személyesen hekkelte meg egy fertőzött WhatsApp-üzenettel – ugyanazzal a Pegasus kémszoftverrel, amivel Hasogdzsi is meg volt figyelve. Azóta Bezos fokozatosan leépítette a Washington Postot: vezető újságírók távoztak, a lap politikai irányultsága megváltozott, és még olyan karikaturisták is menesztésre kerültek, akik csak meg merték említeni a tulajdonos nevét.

A techszektor régóta együtt él az erkölcsi dilemmákkal. Az autonóm fegyverektől a deepfake videókig, a mesterséges intelligencia társadalmi hatásaitól a gigacégek adathasználatáig sok kérdés vet fel komoly aggályokat. Azonban a Hasogdzsi-gyilkosság utáni együttműködés már nem szürke zóna. Ez fekete-fehér. Egy újságíró meggyilkolása, majd a gyilkos állammal kötött technológiai üzlet nyílt és brutális relativizálása. A kérdés már nem az, hogy erkölcsileg elfogadható-e egy ilyen üzlet, hanem az, hogy a techvilág milyen gyorsan hajlandó elfelejteni a gyilkosságot – ha elég nagy a pénzösszeg, amit a másik oldal kínál.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • FICEK9 #5
    Ha ártatlanok halálát nézzük, akkor az usánkával se szabadna senkinek üzletelni, de pénz beszél...
  • felemelő #4
    Csak innen jogos a kérdés, hogy demokrácia-e az usa? [meg sok már ország]
    Mert ugye nem a nép dönt, hanem a bennfentesek egy csoportja, és a döntésükhöz "formálják" a közakaratot.
    Nem mert az az igazság, hanem mert nekik úgy előnyös.
  • nlght #3
    100%-ig egyetértek
  • Kotomicuki #2
    JB nem fél, hogy ő is kaphat egy 25 fős kommandót a nyakába, ha vmi gajra megy, ebben a közös üzletben?!
    Ha vki megízleli a gyilkolást és nem is érik retorziók érte, akkor az már sokkal könnyebben fog újra erre az útra lépni...
  • kvp #1
    Ahogy a tech milliardosok fel eve meg az elozo kormanyzat mellett alltak ki, ugy allnak most a jelenlegi kormany mellett. Csak es kizarolag a penz erdekli oket, semmilyen elvet vagy erkolcsot nem kovetve. Trump beiktatasakor ugy alltak ott sorban mint egy 1920-as evebeli karikaturan, ahol az USA-t iranyito (birtoklo) nagytokesek szerepeltek. Csak az emberek valtoztak, de ugyanannak az erosen oligarchia fele hajlo amerikai allam kepe rajzolodik ki.

    Az, hogy a szaudi tronorokos meg eletben van azt is jelenti, hogy a vilag alapvetoen jovahagyta amit csinalt es elismertek mint a sajat torvenyeik szerint jogos cselekedetet.

    Tanulsag: Szaudi nagykovetsegre is csak ugy szabad belepni mint amikor Mekkaba latogat az ember, csak azutan mikor egy garantaltan nem muzulman katonakbol allo gyalogsag biztositotta a terepet es teljes mertekben megtisztitotta azt a vahabitaktol.

    ps: Trump teljes mertekben tisztaban van azzal, hogy az USA egy oligarchia. Ugy sikerult hatalomra kerulnie, hogy ravette az amerikai nagytokesek egy jelentos reszet, hogy ot tamogassak a demokratakkal szemben, mivel csak o kepes elkerulni az atomhaborut. Ismerve, hogy mennyire szelsosegesse valt a Biden kormanyzatot a hatterbol iranyito munkatarsak vilagnezete a ciklus vegere, ez teljesen jogos allitas volt. Joreszt nem azt nyert, mert a nep tamogatta, hanem mert a nagytokesek moge alltak. A tobbseg meg a megvalasztasa elott onkent, mig a tech szektor nagyresze a valasztas utan a sajat profitjat feltve. Elvhu amerikai milliardos nagyon keves maradt, ha egyaltalan leteztek valaha.