SG.hu

Paul McCartney, Elton John és mások tiltakoznak az MI szerzői jogsértése ellen

Zenészek, művészek, írók, színészek követelik a brit kormánytól a szerzői jogok védelmét a mesterséges intelligencia-cégek tolvajlása miatt.

Az Egyesült Királyság több mint 400 vezető média- és művészeti szakembere levélben fordult a miniszterelnökhöz, hogy támogassa az adatfelhasználásról és -hozzáférésről szóló törvényjavaslat módosítását, amely azt ígéri, hogy a nemzet kreatív ipara számára átláthatóságot biztosít a mesterséges intelligenciamodellek által elnyelt, szerzői joggal védett művek tekintetében. Az aláírók között vannak az Egyesült Királyság legismertebb művészei, például Paul McCartney, Elton John és a Coldplay zenészek, Richard Curtis író/rendező, Antony Gormley képzőművész és Ian McKellen színész. A levelet számos médiaszervezet is aláírta, köztük a Financial Times, a Daily Mail és a National Union of Journalists.

Az Egyesült Királyság kormánya azt javasolja, hogy a mesterséges intelligencia képzéséhez szükséges szöveg- és adatbányászat esetében tegyenek lehetővé kivételeket a szerzői jogi szabályok alól, a tartalomgyártók számára pedig adjanak lehetőséget az opt-outra. "A gazdasági hatásvizsgálatot és a 'kívülmaradási' szerzői jogi rendszer megvalósíthatóságáról szóló jelentéseket, valamint az átláthatósági követelményeket előíró kormányzati módosítások nem felelnek meg a jelen helyzetnek, hanem egyszerűen védtelenül hagyják az alkotókat a szerzői jogokat évek óta sértő lopásokkal szemben” - áll a levélben.

A csoport - amelynek tagja Kate Bush, Robbie Williams, Tom Stoppard és Russell T Davies is - szerint a parlamenti vitára benyújtott módosítások előírnák a mesterséges intelligenciával foglalkozó cégek számára, hogy tájékoztassák a szerzői jogtulajdonosokat arról, hogy mely egyedi műveket töltötték le. "Nem lehet érvényt szerezni a szerzői jogi törvénynek, ha nem látjuk a bűncselekményt. Az átláthatósági követelmények túlságosan nagy kockázatot jelentenének a jogsértések számára ahhoz, hogy a mesterséges intelligenciával foglalkozó cégek továbbra is megszegjék a törvényt” - áll a levélben.

Kidron bárónő, aki a módosítást javasolta, azt mondta: „Korunk két legfontosabb kérdése, hogy miként fejlesztik a mesterséges intelligenciát, és kiknek kedvez. Az Egyesült Királyság kreatív ipara tükrözi nemzeti történelmünket, ösztönzi a turizmust, jólétet teremt a nemzet számára, és 2,4 millió munkahelyet biztosít négy nemzetünkben. Ezeket nem szabad feláldozni egy maroknyi amerikai technológiai vállalat érdekeinek. Az Egyesült Királyság egyedülálló helyzetben van ahhoz, hogy globális szereplőként elfoglalja helyét a nemzetközi mesterséges intelligencia ellátási láncban, de e lehetőség megragadásához szükség van a módosító indítványaimban előírt átláthatóságra, amely elengedhetetlen egy élénk licencpiac megteremtéséhez”.

A munkáspárti Lord Brennan of Canton támogatta a módosítást. „Nem hagyhatjuk, hogy a tömeges szerzői jogi lopások még évekig kárt okozzanak a gazdaságunknak” - mondta. „A mesterséges intelligenciával kapcsolatos inputok átláthatósága óriási gazdasági növekedést szabadít fel, és az Egyesült Királyságot a kiváló minőségű mesterséges intelligencia képzési adatok növekvő kereskedelmének első számú piacává teszi.”

Vita folyik arról, hogy a mesterséges intelligencia képzésének figyelmen kívül kell-e hagynia a szerzői jogokat. A Meta és más MI-fejlesztők több millió szerzői jogvédelem alatt álló könyvhöz és kutatási cikkhez férhettek hozzá kalózkönyvtárakon keresztül. A kutatók azt feltételezik, hogy az OpenAI is ugyanezt tehette, és a vádak a szerzői jogvédelem alatt álló anyagok állítólagos felhasználása miatt indított perek részét képezik. A brit szerzők megijedtek, amikor szerzői jogvédelem alatt álló könyveiket az adatbázisban találták. Eközben az amerikai szerzői jogi hivatal vezetőjét egy nappal azután kirúgták, hogy a hivatal arra a következtetésre jutott, hogy a szerzői jogvédelem alatt álló anyagok felhasználása az MI-modellek képzéséhez túlmutat a tisztességes felhasználás létező doktrínáin.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!