SG.hu

Az amerikai Szerzői Jogi Hivatal szerint az MI-képzés nem tisztességes felhasználás

Trump két nappal azután kirúgta az amerikai Szerzői Jogi Hivatal vezetőjét, hogy az kiadott egy jelentést, mely szerint nem biztos, hogy rendben van a szerzői jogvédelem alatt álló adatok felhasználása MI-képzésre.

A Trump-kormányzat a jelentések szerint kirúgta Shira Perlmuttert, az Egyesült Államok Szerzői Jogi Hivatalának vezetőjét, miután a hivatal kiadta a szerzői jogvédelem alatt álló információkból dolgozó MI-modellek tisztességes felhasználásának státuszát boncolgató véleményének közzététel előtti változatát. A 113 oldalas dokumentum kifejezett néhány aggályt és kérdést a szerzői jogvédelem alatt álló anyagok mesterséges intelligencia technológia általi felhasználásával kapcsolatban. Perlmutter 2020 októbere óta töltötte be a pozíciót. A posztra Carla Hayden, a Kongresszusi Könyvtár azon vezetője nevezte ki, akinek a részlegéhez a szerzői jogi hivatal tartozik. Az Egyesült Államokban kiadott minden könyv a Kongresszusi Könyvtárba kerül. Bónuszként a Trump-kormányzat felmentette pozíciójából Carla Haydent is, aki 2016 óta dolgozott ott.

A jelentés következtetései között az szerepel, hogy az MI-tréning tisztességes felhasználási státusza „attól függ, hogy milyen műveket használtak fel, milyen forrásból, milyen célra, és milyen ellenőrzésekkel a kimeneteken - mindezek befolyásolhatják a döntést”. A jelentés szerint a kutatás és az ösztöndíj lehet tisztességes felhasználás, de sok más MI-eszköz nem biztos, hogy az. "A szerzői jogvédelem alatt álló művek hatalmas tömegeinek kereskedelmi célú felhasználása olyan kifejező tartalmak előállítására, amelyek a piacokon meglévő művekkel versenyeznek, különösen, ha ez illegális hozzáféréssel történik, túllépi a tisztességes felhasználás megállapított határait."

"Nyitott kérdés azonban, hogy mennyi adatra van szüksége egy MI-fejlesztőnek, és hogy a több adatnak milyen marginális hatása van a modell képességeire" - olvasható a jelentésben. "Nem mindenki ért egyet azzal, hogy az adatok és a tesztelési teljesítmény további növekedése szükségszerűen a hasznosság folyamatos valós javulásához vezet". - írja a jelentés. Az Egyesült Államok Szerzői Jogi Hivatala körülbelül 450 főt foglalkoztat, és a Kongresszusi Könyvtár egyik részlege. Feladata többek között a szerzői jogi igények nyilvántartásba vétele, a szerzői jogtulajdonosi információk rögzítése és a szerzői jogi törvény érvényesítése.

Joe Morelle képviselő, a képviselőház közigazgatási bizottságának rangidős demokrata képviselője a kirúgást "példátlan, jogalap nélküli hatalomátvételnek” nevezte, és annak okát közvetlenül a jelentéshez kötötte. Szerinte a hivatalvezető nem volt hajlandó "jóváhagyni Elon Musk azon törekvéseit, hogy szerzői jogvédelem alatt álló művek tömegeit használják fel az MI-modellek képzése céljából”. Musk a múlt hónapban az X nevű közösségi médiaplatformján támogatását fejezte ki a szellemi tulajdonra vonatkozó törvények eltörlése mellett. Musk tulajdonában van az xAI nevű AI startup, amely februárban sikertelen ajánlatot nyújtott be a ChatGPT-t üzemeltető OpenAI megvásárlására.

Blake Reid, a Coloradói Egyetem jogászprofesszora a jelentést "hatalmas vereségnek nevezte a mesterséges intelligenciával foglalkozó cégek számára” még mielőtt a Perlmutter kirúgásáról szóló hírek megjelentek volna. Azt írta, hogy azon tűnődik, hogy „vajon tisztogatás van-e készülőben a Szerzői Jogi Hivatalban, és ezért úgy érezték, hogy sietniük kell”. Reid azt írta, hogy bár a Szerzői Jogi Hivatal általában „nem adhat kötelező érvényű értelmezést a szerzői jogi törvényekről”, a bíróságok a hivatal szakértelmére támaszkodnak a véleményük megfogalmazásakor.

Hogy a Szerzői Jogi Hivatal megállapításainak közzététele az oka-e Perlmutter menesztésének, vagy csak nagyon furcsa az időzítés, nem világos, mivel a Fehér Ház nem kommentálta a dolgot. Trump a mesterséges intelligencia nagy támogatója. Közvetlenül a hivatalba lépése után jelentette be, hogy az OpenAI a Softbank és az Oracle részvételével közös vállalatot hoz létre, amely akár 500 milliárd dollárnyi magánpénzt fordít a mesterséges intelligencia infrastruktúrájának kiépítésébe. Meredith Rose szerzői jogi szakértő megkérdőjelezte a kapcsolatot, és a jelentést 113 oldalnyi "nos, attól függ!"-nek nevezte. Hozzátette, hogy ”azoknak, akik a következtetéseket elég sértőnek találják ahhoz, hogy a vezető leváltását követeljék, teljesen őrülteknek kell lenniük - a harctér MINDEN oldalán".

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • banjozsef #3
    Hát igen. És mikor mondják ki végre azt is, hogy a keresőkben való felhasználás mindenfajta felhasználási díj megfizetése nélkül a szerzőknek ( és nem a szerzői jogokat átmenetileg bitorló cégeknek, kiadóknak és legfőképpen nem az aktuális kormánynak ) sem "tisztességes felhasználás" . Arról nem is beszélve, hogy a keresők a szerzők írásait, produktumait úgy továbbítják a hirdetők felé - töredék áron -, mintha az övék lenne, ezáltal a szerzők, alkotók által kínált megjelenési és hirdetési lehetőségek árait teljesen versenyképtelenné téve. Belátom, hogy ez a hirdetők és a szellemi tulajdonok ingyenes ( szellemi tulajdont nem előállító szerzők, alkotók - vagyis "sima" felhasználók ) fogyasztóinak az érdeke, de tisztességes ez, ha a létrehozók, alkotók, szerzők ezekből a javakból - mármint a keletkezett pénzből, a megspórolt pénzből, a megszerzett ingyenes tudásból, ismeretekből, információkból, stb. - még egy csekély kompenzálást sem kapnak?
  • Supra-III #2
    Hehe... Az amcsik egyre jobban hasonlítanak kínára, csak a kínaiak sokkal olcsóbbak és hatékonyabbak.
    Még pár év, és a Trumph valutát közvetlenül social creditre váltani :-)
  • RJoco #1
    Ez elég egyértelmű. De majd úgyis eltűntetik ennek a nyomait is.