SG.hu

A Meta MI-vezérelt humanoid robotokat fog fejleszteni

A Meta Platforms egy új részleget hoz létre a Reality Labs egységén belül, amely olyan mesterséges intelligenciával hajtott humanoid robotok fejlesztésére készül, amelyek fizikai feladatokban tudnak segíteni.

A Facebook anyavállalata, a Meta belép a humanoid robotok versenyébe, csatlakozva olyan riválisokhoz, mint az Nvidia által támogatott Figure AI és a Tesla, mivel a fejlett MI modellek megjelenése felgyorsította az innovációt a robotika és az automatizálás területén. A Meta technológiai igazgatója, Andrew Bosworth azt mondta, hogy a robotikai termékcsoport a „fogyasztói humanoid robotokat érintő kutatásra és fejlesztésre összpontosít, azzal a céllal, hogy maximalizálja a Llama platform képességeit”. A Llama a Meta fő MI-alapmodell-sorozatának neve, amely a vállalat közösségi médiaplatformjain egyre növekvő generatív MI-termékcsomagot működtet.

"Úgy gondoljuk, hogy portfóliónk bővítése, hogy ezen a területen is beruházzunk, csak értéket fog teremteni a Meta AI és a vegyes és kiterjesztett valóság programjaink számára” - írta Bosworth. A csoportot Marc Whitten, a Cruise önvezető autós cég korábbi vezérigazgatója fogja vezetni, akit a Meta a robotika alelnökeként vett fel. Bosworth elmondta, hogy a vállalat John Korylt is felvette a kiskereskedelmi alelnöki pozícióba. Koryl, aki korábban a The RealReal használtcikk-kereskedelmi vállalat vezérigazgatója volt, azért lett felvéve, hogy bővítse a Meta Quest vegyes valóság fejhallgatóinak és az MI viselhető eszközöknek, például a Ray-Ban Meta intelligens szemüvegeknek a közvetlen fogyasztói értékesítésére irányuló erőfeszítéseket, amelyeket a Meta a szemüveggyártó EssilorLuxottica-val közösen készít.

A Meta célja, hogy a novemberben Los Angelesben megnyitott Meta Lab pop-up üzlethez hasonló kiskereskedelmi helyszínek kialakításával „közvetlenebb szakértelmet építsen ki”, bár Bosworth szerint a hardvereladások nagy részét továbbra is a kiskereskedelmi partnerek fogják bonyolítani. A bejelentés jelentős felelősséget rak a Meta Reality Labs egységére, amelynek célja a jövőbeli növekedést elősegítő technológiák kifejlesztése, de amely megalapítása óta nem túl eredményes. A részleg a tavalyi negyedik negyedévben mintegy 5 milliárd dollár veszteséget jelentett.

A Meta saját humanoid robothardver kifejlesztését tervezi, kezdetben a háztartási munkákat célozva, miközben olyan mesterséges intelligencia, érzékelők és szoftverek létrehozását tűzte ki célul, amelyek különböző vállalatok által gyártott és értékesített robotokat működtethetnek. A Meta megkezdte a tervének megvitatását robotikai vállalatokkal, köztük az Unitree Robotics és a Figure AI cégekkel, és nem tervezi azonnal saját márkás robot bevezetését.

A nagy technológiai cégek és startupok milliárdokat ölnek a gyártáshoz, logisztikához és háztartási feladatokhoz szükséges, mesterséges intelligenciával működő eszközök kifejlesztésébe. A robotok terén azonban lassú az előrelépés, mivel a kutatók úgy találták, hogy a nyelvvel kapcsolatos mesterséges intelligencia áttörései, amelyek a chatbotok fejlesztését ösztönzik, nem feltétlenül segítettek a fizikai világ megértésében.

A Meta évek óta finanszíroz "megtestesült mesterséges intelligencia” kutatásokat, remélve, hogy olyan asszisztenseket fejleszthet, amelyek képesek látni, hallani és navigálni az őket körülvevő 3D-s fizikai világban. A vállalat vezető mesterséges intelligencia kutatója, Yann LeCun is hangot adott a nyelvi modellek korlátainak hangsúlyozásának, és olyan új típusú modellek kifejlesztésére törekedett, amelyek jobban megértik a fizikai teret. Fei-Fei Li neves informatikus tavaly ugrott be a versenybe a World Labs nevű „térbeli intelligenciával” foglalkozó startupjával, míg Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója azt nyilatkozta, hogy cége humanoid robotja, az „Optimus” számos napi feladatot el tud végezni, és végül kereskedelmi forgalomban fogják árusítani.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • reptile1313 #2
    Hajra, szuper dolgokra lehet hasznalni. Meg persze nagyon alattomosakra is. Ahogyan egy kovet is lehet diotoresre is hasznalni, es a diot torot torni.
    Teljesen jo, ha "frontend" ChatGPT megy a masik "backend" MI mellett, csak kell egy harmadik egyseg, valami manager, ami vegzi a kommunikaciot a robotot egyensulyozo, jarni tanito, stb algoritmussal.
    Viszont META robotot tuti nem vennek. Elvbol. Akinek 800Ks oraja van, ahelyett,hogy a lakasukat elveszto csaladoknak adnak, az szamomra szomoru kombo. Ott van nekik a vilag osszes regisztralt ember arca, pszichologiai rajza, stb. egy klikk alatt barmire kepesek. mondjuk az is, aki megszerzi az adatokat.
    Aki a neten eli az eletet, vagy mediabohoc celeb, naplopo semmirekello influbohoc, annak eleg kellemetlen lesz a kovetkezo nehany evtizede!
    Utoljára szerkesztette: reptile1313, 2025.02.17. 22:32:15
  • kvp #1
    Generativ nyelvi modellel nem lehet robotot hajtani. Annak meg nem sok teteje van, hogy egy chat szolgaltatast raraknak egy amugy fuggetlenul fejlesztett robotra. Igazabol hasznalhato altalnos celu robotot akkor lenne ertelme fejleszteni ha lenne hozza altalanos mesterseges intelligencia. Ez utobbi viszont azt is jelentene, hogy nagyon nagy bajban vagyunk es nem biztos az a legjobb megoldas, ha rogton testet is adnak neki. Nagyon ugy latom, hogy azert fejlesztenek robotot, mert masok is es nem akarnak kimaradni, ha a terulet veletlenul befut. Kb. mint a 3D tv-k, VR sisakok es a kulonbozo nyelvi modellek eseten.