SG.hu

Mészárlást okozott a tech-részvényeknél a DeepSeek

A befektetők világszerte technológiai részvényeik eladásába kezdtek, mivel úgy néz ki hogy egy olcsón felhasználható kínai mesterséges intelligencia modell megjelenése veszélyezteti a jelenlegi MI-vezetők, például az Nvidia dominanciáját. Utóbbi cég piaci kapitalizációja 593 milliárd dollárral zuhant.

A DeepSeek kínai startup egy új MI-modellt tett közzé, amely állítólag a vezető cégek által használt chipek töredékével lett tréningezve. A cég a modellsúlyokat ingyenesen, nyílt MIT licenccel adta ki, ami azt jelenti, hogy bárki letöltheti, futtathatja és finomhangolhatja (módosíthatja). Hétfőre a cég szoftvere megelőzte a rivális ChatGPT-t az Apple alkalmazásboltjából történő letöltések tekintetében. "Ha igaz a DeepSeek ígérete, az megzavarhatja az egész MI narratívát, amely az elmúlt két évben segített a piacokat mozgatni” - mondta Brian Jacobsen, a wisconsini Menomonee Fallsban működő Annex Wealth Management vezető közgazdásza. "Ez alacsonyabb keresletet jelenthet a chipek iránt, kevesebb szükség van a modellek működtetéséhez szükséges energiatermelés masszív kiépítésére, és kevesebb szükség van a nagyméretű adatközpontokra."

Adrian Cox, a Deutsche Bank elemzője szerint a DeepSeek "elveti a kétségek magvait a 'nagyobb a jobb' megközelítéssel szemben, amely eddig a mesterséges intelligencia versenyét táplálta”. Cox szerint azonban "az olcsóbb mesterséges intelligencia valószínűleg több mesterséges intelligenciát fog jelenteni, és a valós életben való felhasználás robbanásszerűen megnő, ahogy számtalan formában elérhetővé válik minden elképzelhető eszközön”.


Elemzők szerint a DeepSeek árháborút indíthat az MI-szolgáltatások terén, ami nyomást gyakorolhat az olyan technológiai cégekre, mint az OpenAI, amelyek már így is dollármilliárdokat veszítenek évente a ChatGPT-hez hasonló szolgáltatások működtetésének magas működési költségei miatt. "Ha a DeepSeek elterjed, az árcsökkentést kezdeményezhet a hasonló nyílt forráskódú termékekkel rendelkező versenytársak részéről” - mondta Gadjo Sevilla, az eMarketer vezető elemzője. "Az olyan piacvezetők, mint az OpenAI (amely a nyereségességre törekszik), rövid távon valószínűleg nem fogják csökkenteni az árakat. Valószínűleg megduplázzák a bizalom és a biztonság hangsúlyozását, mint kulcsfontosságú megkülönböztető jellemzőket, amelyek történetesen fontosak a vállalati felhasználók számára.”

Hétfőn a technológiai súlyú Nasdaq index 3,1%-ot esett; az Nvidia volt a tőzsde legnagyobb húzóereje, részvényei 17%-ot zuhantak, ami rekordot jelent a Wall Street-i részvények egynapos piaci kapitalizációjának csökkenésében. Az Nvidia kapitalizációs vesztesége több mint kétszerese volt a korábbi egynapos rekordnak, amelyet szintén az Nvidia állított fel tavaly szeptemberben. De ez csak a kezdet, a többi nagy húzónév is megszenvedte a napot: a chipgyártó Broadcom 17,4%-os eséssel zárt, a ChatGPT-t támogató Microsoft 2,1%-ot esett, és a Google anyavállalata, az Alphabet is 4,2%-os eséssel zárt. A japán SoftBank Group 8,3%-os csökkenéssel fejezte be a napot Ázsiában, de a holland ASML is 7%-ot esett. A philadelphiai félvezető index 9,2%-ot zuhant, ami a legnagyobb százalékos csökkenés 2020 márciusa óta.


Kétségessé vált, hogy valóban szükség van-e ennyi Nvidia chipre

A mesterséges intelligencia körüli felhajtás az elmúlt 18 hónapban hatalmas tőkebeáramlást indított el a részvényekbe, ami felpörgette az értékeléseket és új csúcsokra emelte a részvénypiacokat. Még múlt héten is meredeken emelkedtek a mesterséges intelligenciával kapcsolatos amerikai részvények, miután Donald Trump elnök bejelentette, hogy a magánszektor 500 milliárd dolláros beruházást tervez a mesterséges intelligencia infrastruktúrájába egy Stargate nevű közös vállalkozáson keresztül. A SoftBank 19 milliárd dolláros kötelezettségvállalást jelentett be a Stargate vállalkozás finanszírozására, amelynek további támogatói közé tartozik a ChatGPT fejlesztő OpenAI és az Oracle, amelynek részvényei hétfőn 13,8%-os csökkenéssel zártak.

A Baidu keresőmotor-óriás által készített kínai ChatGPT-klón megjelenése után széleskörű csalódottságot váltott ki Kínában, mert nagyon látszott az amerikai és a kínai cégek között az MI-képességek terén mutatkozó szakadék. A DeepSeek modelljeinek nyilvánvaló minősége és költséghatékonysága azonban megváltoztatja ezt a nézetet, hiszen még a Szilícium-völgy vezetői is dicsérő szavakkal illették a DeepSeek-V3 és DeepSeek-R1 modelleket.

Keveset tudni a DeepSeek mögött álló Hangzhou startupról - amelynek többségi részvényese Liang Wenfeng, a High-Flyer fedezeti alap társalapítója. Kutatói egy múlt havi tanulmányban azt írták, hogy a január 10-én indított DeepSeek-V3 modell az Nvidia kisebb kapacitású H800-as chipjeit használta a képzéshez, és erre kevesebb mint 6 millió dollárt költöttek. A múlt héten megjelent DeepSeek-R1 a DeepSeek hivatalos WeChat-fiókján közzétett bejegyzés szerint feladattól függően 20-50-szer olcsóbb, mint az OpenAI o1 modellje.

"A DeepSeek valóban 5 millió dollárért építette meg az OpenAI-t? Természetesen nem” - véli Stacy Rasgon, a Bernstein elemzője. "Túlzásnak tűnik azt gondolni, hogy a DeepSeek által alkalmazott innovációk a világ többi MI-laborjának csúcsszintű MI-kutatói számára teljesen ismeretlenek.” Rasgon és más elemzők szerint a DeepSeek V3-as modelljének képzési költségei magasabbak lehetnek, mivel a startup által említett közel 6 millió dollár csak a számítási teljesítményre fordított összeget tartalmazza, míg a nagyobb nyilvánosságot kapott R1 modell létrehozásának költségeiről keveset tudni. Mégis, ez messze elmarad attól a 250 milliárd dollártól, amelyet elemzők becslése szerint a nagy amerikai felhőszolgáltató vállalatok idén MI-infrastruktúrára költenek. Ezt a költést megkérdőjelezik a befektetők, akik aggódnak a lassú megtérülés miatt.

Marc Andreessen, egy Szilícium-völgyi kockázati tőkés az X-en közzétett bejegyzésében azt írta, hogy a DeepSeek R1 modellje a mesterséges intelligencia „Szputnyik pillanata”, utalva az egykori Szovjetunió műholdjának fellövésére, amely az 1950-es évek végén az űrverseny kezdetét jelentette. "A DeepSeek R1 az egyik legelképesztőbb és leglenyűgözőbb áttörés, amit valaha láttam - és nyílt forráskódúként nagy ajándék a világnak” - írta.


Mivel a legtöbb amerikai technológiai óriás ezen és a jövő héten számol be eredményekről, az elemzők és a befektetők azt várják, hogy a vállalatok vezetői világosabbá teszik stratégiájukat. "A DeepSeek berobbanása megkérdőjelezi, hogy szükséges-e a tőkeberuházások/technológiai fejlesztések jelenlegi üteme. Az amerikai felhőcégek kommentárjai kulcsfontosságúak lesznek a héten, hogy kiderüljön, továbbra is agresszívak maradnak-e az MI-kiadások terén” - mondta Angelo Zino, a CFRA elemzője. "Valószínűleg hangsúlyozni fogják, hogy nagyobb számítási teljesítményre van szükség, mivel az ügynöki és a fizikai MI felé mozdulunk el” - tette hozzá Zino, utalva azon önálló MI-ügynökökre, amelyek kevés emberi beavatkozást igényelnek a rutinfeladatokhoz, valamint a robotokra és az önvezető autókra.

Egyes szakértők azt is kétségbe vonják, hogy az amerikai vállalkozások hajlandóak lennének befogadni egy kínai MI-technológiát, tekintettel a kínai-amerikai feszültségekre és az adatvédelemmel és biztonsággal kapcsolatos aggodalmakra. A DeepSeek elmondta, hogy a felhasználói adatokat kínai szervereken tárolja, ami akadályozhatja az amerikai bevezetést. Egyes befektetők azonban úgy vélik, hogy az amerikai technológiai óriások megpróbálják majd átvenni a DeepSeek áttöréseit, és hogy az olcsóbb MI-szolgáltatások minden bizonnyal növelni fogják a technológia elfogadottságát, ami növelheti a chipek iránti keresletet. "A DeepSeek hatékonyabb feldolgozási modellt keresett és talált az MI számára? Talán, de számíthatunk arra, hogy a már piacon lévő vállalatok minden új technikát átvesznek, amit találnak” - mondta Mark Malek, a SiebertNXT befektetési igazgatója. "Ez csak jelentősebbé teszi az MI jövőbeli lehetőségeit."

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • reptile1313 #24
    "Nem egy erosebb verzioja a ChatGPT-nek"
    Te! :D 1 alternativ parhuzamos dimenziobol jossz ide kommentelni?
    DE erosebb. Sokkal.
    Ergo ha alapjaiban masolt is,valamit nagyon jol csinaltak, hogy ennyivel jobb.
    Fogd mar fel,hogyha pl lemasolnak egy 2080 TI-t nemlesz belole 5090, hacsak nem fejlesztik JOVAL magasabb szintre.
    Ne a bulvar propagandat masold ide. Fizess elo szepen a ChatGPT 4o es o1-re ill promptolj szepen a DeepSeeken.
    Aztan majd egni fog az arcod,hogy ennyi hulyeseget kommenteltel mindenhova, mert LATNI FOGOD,HOGY SOKKAL JOBB. :)
    De igazabol nekem tok mindegy mit hiszel. Lemasoltak a GPTt, veletlenul rosszul masoltak, es veletlenul sokkal - SOKKAL jobb lett :D Oke :D
    Ugylatszik ma mar az AIbol is ilyen alternativ csoportok jottek letre, akik tagadnak mindent ami nekik nem szimpi :D

    Utoljára szerkesztette: reptile1313, 2025.01.31. 00:44:47
  • Dodo55 #23
    "Na faca. Lehet, hogy készül a köv dotcom lufi kipukkadása."

    Ideje volna. A gazdaságok a versenyre és a kiszámítható növekedésre rendezkedtek be az elmúlt jónéhány évtizedben. Lehet azon vitatkozni, hogy ez jó és fenntartható -e, viszont az emberi civilizáció napi működése függ egyelőre attól, hogy ez a gazdasági rendszer egészségesen képes -e működni. Az elmúlt években pedig nyilvánvalóan számos betegség sújtotta a zöldnek eladni kívánt technológiáknak mesterséges piacot kikényszerítő túlszabályozásoktól kezdve a járvány, majd a háború körüli spekulációkon át ezzel az AI vákuummal bezárólag, ami nagyon sok más fontos területről szívott el energiát (pénzt). Még ha a pukkanással ennek hatalmas mennyisége is veszhet el, 1-2 éves középtávon szerintem már sokkal több pozitív hozadéka lehet, technológiai oldalról nézve is.
    Utoljára szerkesztette: Dodo55, 2025.01.30. 20:29:46
  • Sequoyah #22
    Miben elozte meg?

    Ez nem egy parhuzamosan fejlesztett AI modell, hanem a mar letezo LLM-ekre (foleg ChatGPT) epul, es nelkuluk ez nem is letezne.
    Nem egy erosebb verzioja a ChatGPT-nek, szoval nem elozte azt meg. Egy gyengebb verzioja annak.

    Az elonye nem az hogy jobb a letezo LLM-eknel, hanem hogy gyengebb hardveren is lehet futtatni, szoval akar kisebb cegek hazon belul is futtathatjak az egeszet. Cserebe a pontossaga rosszabb, de specifikus alkalmazasoknal ez elfogathato kompromisszum lehet. Peldaul egy webaruhaz chatbotjanak nem feltetlenul kell tudnia hogy kell a biologia-hazidat megirni.

    De jelenleg az AI problemaja nem ez, hanem a pontossag es hallucinaciok. A nagy AI szolgaltatok azon dolgoznak, hogy az AI meg jobb valaszokat adjon, es integraljak a kep/video/hangos szovegek generalasat. Ezen a teren Kina nem tud labdaba rugni, szoval csinaljak azt amivel olcson is lehet reszsikereket elerni.

    Szoval nem eloznek sehol, hanem a morzsakat kapargatjak. Nem mondom hogy ezek nem lehetnek szep, kover morzsak, de azert az elozestol igen messze vannak/
  • inkvisitor #21
    Ha figyeled a híreket, akkor már jönnek a válaszok a pontosságra.
    Némely protokollját érintő kérdésre nem egyszerűen úgy válaszol, mint a chatgpt, hanem chatgpt4-ként azonosítja magát.
    Úgy tűnik, elég sok alap formulát egyszerűen átmásoltak, más esetekben pedig chatgpt kimeneten tranírozták, amitől nyugaton már félnek, mint a tűztől, mert nagyon rossz minőségű eredményad és a hallucinációk arányát is növeli.
    A kínát érintő kényelmetlen témáknál meg szokás szerint lehal, vagy éppen tagadja őket. Az is vicces, hogy Xi Ping létezését is tagadni kezdi, ha micimackóról kérdezed.
    Utoljára szerkesztette: inkvisitor, 2025.01.29. 11:13:36
  • Gabbbbbbbbbbbb #20
    >hogy saját EUV gépeket tudjanak gyártani, más eljárással fog működni mint az ASML-é. Nem az a kérdés, hogy tudnak e hanem mikor és mennyire éri majd meg.

    Nyilván igazad van, de simán lehet 10-15 év is mire beérik ASML-t. Amennyiben véletlen Nyugat nem csuklana össze, akkor nincs is értelme erről beszélgetni, egyelőre.
    Azt nem árt tudni, hogy kínai oktatással komoly gondok vannak, a mostanában végzett mérnökök még egy kevésbé agymosó, kevésbé kreativitás és kritikus gondolkodás gyilkos rendszerben tanultak, de a vonal most már be van húzva.
    Utoljára szerkesztette: Gabbbbbbbbbbbb, 2025.01.29. 10:05:23
  • Gabbbbbbbbbbbb #19
    Nagyon nem egyértelmű, hogy mit is értesz ez alatt, de így általánosságban azt mondanám, hogy nem érdemes Ai-t erre használni.

    Kötelező olvasmány rövidítésére biztos jó lehetne :P
  • kjhun #18
    Adattömörítésre, ilyen-olyan AI-chat modell felhasználható?? Vagy az a terület, speckóbb LLM-eket, egyéb neurális hálókat igényel?
  • Tetsuo #17
    Úgy tűnik megelőzte a nyugatot. Biztos ügyetlenül másoltak.
  • gosub #16
    Szerintem el vagy maradva az információkkal. Nem állítottam, hogy Kína már 1nm-es techel rendelkezne. Nem kell elmagyaráznod az ASML történetét, kb 20 éve ismerem. A kínai SMIC 7nm-es chipeket is tud gyártani, bár drágán, de ha kell az iparának akkor meg tudja oldani. A kínai chipgyártás jelenlegi határa az 5nm ez alá jelen tudás szerint nem tudnak menni, ez a plafon. De hatalmas pénzeket és emberi erőforrásokat invesztálnak a fejlesztésbe, hogy saját EUV gépeket tudjanak gyártani, más eljárással fog működni mint az ASML-é. Nem az a kérdés, hogy tudnak e hanem mikor és mennyire éri majd meg.
    Kína idén 18 chipgyártó üzemet indít el,elsősorban az MI ellátására, havonta több mint egy chip gyár!!! Saját szilícium ostyagyáraik vannak tavaly 7.6 millió darab, idén 8.6 millióra számítanak ezzel kb első helyre kerülnek.
    Az oroszok és a mosógép chipes agymenést hagyjuk. Az elektronikai ipar eleve globális ellátási láncolatok kavalkádja, mindenkinél van mindenféle. Láttam youtubon orosz tankokból, rakétákból megmaradt elektronikák szétszedését, oda messze nem kell a legmodernebb 7nm-es, azok épp szép ciril betűs chipek voltak, valszeg jól bevált 250 vagy 90nm-es technológia, kézzel is forrasztható méretben, nem egy SMD színvonal. Sőt rakétából megmaradt mechanikus giroszkóp! Nem kell félteni őket, megoldják persze nem ők fognak fejlesztő versenyt nyerni.
  • Sequoyah #15
    Meg mindig nem ok innovaltak. Gyakorlatilag ugyan azt csinaljak, mint eddig. Lemasoljak a nyugati megoldast, es olcsobban adjak.

    A minoseg meg mindig kerdeses. MI-t nem nehez olcsobban csinalni, csak annyival rosszabb is lesz. Es az hogy milyen jo egy megoldas azt nem trivialis eldonteni, szoval nem egy nap alatt dol el. Majd nezzunk vissza par het mulva, hogy valoban olyan jo valaszokat ad-e minden kerdesre, mint a ChatGPT peldaul.