SG.hu

A Google nem bírja az MI-versenyt a Microsoft OpenAI-párossal

A Google el szeretné érni, hogy az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) szüntesse meg a Microsoft és az OpenAI közötti exkluzív felhőmegállapodást, amely szerint mindenkinek, aki hozzáférést szeretne az OpenAI modelljeihez, a Microsoft szervereit kell használnia. A Google kérése azután érkezett, hogy az FTC széles körben vizsgálni kezdte, hogy a Microsoft felhőalapú számítástechnikai üzleti gyakorlata károsítja-e a versenyt.

Az FTC vizsgálatának részeként az ügynökség megkérdezte a Microsoft legnagyobb riválisait, hogy az exkluzív OpenAI-üzlet „akadályozza-e őket abban, hogy versenyezzenek a mesterséges intelligencia feltörekvő piacán”. A Google azok között volt, akik azzal érveltek, hogy az alku károsítja a versenyt azáltal, hogy a riválisokat pluszköltségekkel terheli, és megakadályozza őket abban, hogy az OpenAI legújabb modelljeit maguk hosztolják. Csak 2024-ben a Microsoft mintegy 1 milliárd dollár bevételre tett szert az OpenAI nagy nyelvi modelljeinek (LLM) viszonteladásából, míg a riválisok kénytelenek voltak fizetni a személyzet képzéséért, hogy az adatokat a Microsoft szervereire költöztessék, ha ügyfeleik hozzá akartak férni az OpenAI technológiájához. Az egyik ügyfél, az Intuit számára havonta több millió dollárba került az OpenAI-modellek Microsoft-szervereken történő elérése.

A Microsoft hasznot húz a megállapodásból - amely nem feltétlenül illegális - az LLM-ek viszonteladásából és a felhőszerverek bérbeadásából származó bevételek megugrásából. Emellett 20 százalékos részesedést kap az OpenAI bevételeiből. Tavaly az OpenAI körülbelül 3 milliárd dollárt keresett az LLM-ek eladásával olyan ügyfeleknek, mint a T-Mobile és a Walmart. A Microsoft és az OpenAI megállapodása versenyellenesnek minősülhet, ha a vállalkozások meggyőzik az FTC-t arról, hogy az OpenAI technológiájához való hozzáférés érdekében a Microsoft szervereire való átállás költségei annyira megterhelőek, hogy az tisztességtelenül hátrányos helyzetbe hozza a riválisokat. Az is tekinthető a piacot károsító és az innovációt akadályozó intézkedésnek, hogy mindez visszatartja a Microsoftot attól, hogy az OpenAI-val versenyezzen a piacon.

Az üzlet megzavarásának elkerülése érdekében azonban a Microsoft egyszerűen rámutathat a Google és az Amazon által értékesített MI-modellekre, mint a „robusztus verseny” bizonyítékára. Az FTC azonban nem biztos, hogy beveszi ezt a védekezést, mivel a riválisok MI-modelljei jelentősen elmaradnak az OpenAI modelljeitől az eladások tekintetében. Bármilyen olyan vélemény, hogy az MI-piacot egy nagy, beágyazott szereplő elzárja, intenzív vizsgálatot válthat ki, mivel az USA világelső akar lenni az MI-technológia fejlesztésében.

Mivel az FTC nagyon szimatol a Microsoft - OpenAI üzlet körül, lehetségesnek tűnik, hogy az OpenAI hamarosan ki akar szállni. Az OpenAI eredetileg a Microsoft 13 milliárd dolláros finanszírozásának feltételeként egyezett bele a kizárólagos megállapodásba, de ismert tény, hogy a vállalat „frusztrált” a korlátozott „szerverkapacitás miatt, amelyet a Microsofttól kap”. Ahhoz, hogy az OpenAI a riválisok előtt maradhasson, szüksége lehet arra, hogy nagyobb számítási kapacitáshoz jusson más technológiai óriásoktól, például a Google-től vagy az Amazontól. És ha a Microsoft úgy látja, hogy az MI-innováció előtérbe helyezése érdekében előnyös lenne a kizárólagos megállapodás megszüntetése, akkor az felbomolhat, mielőtt bármelyik tisztviselőnek lehetősége lenne beavatkozni a feltételekbe.

De nem világos, hogy az FTC a következő Trump-kormányzat alatt is ugyanilyen hevesen fogja-e továbbra is figyelemmel kísérni a nagy technológiai cégek versenyét. Donald Trump tegnap bejelentette, hogy Andrew Ferguson, az FTC jelenlegi republikánus biztosa váltja Lina Khant az FTC elnöki posztján. Ferguson már ígéretet tett arra, hogy enyhíteni fog a nagyhatalmú amerikai vállalatok ellenőrzésén - kivéve a legnagyobb technológiai cégeket, amelyeknek szerinte továbbra is „erős ellenőrzésnek” kell alávetni magukat. Azonban Ferguson arra számít, hogy a kialakulóban lévő mesterséges intelligencia-piac „potenciálisan kiszoríthatja a meglévő monopóliumokat vagy duopóliumokat”. Ez a gondolkodásmód inkább tűnik összhangban lévőnek azzal, hogy a Microsoft védelmébe vette az OpenAI-üzletét, mivel a növekvő MI-piacon erőteljes versennyel kell szembenéznie, mint a Google álláspontjával, miszerint a Microsoft tisztességtelenül kizárja a riválisokat a versenyből.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!