Berta Sándor

Németország - jön az autók, a számítógépek és az okostévék kikémlelése?

Az ügyvezető szövetségi belügyminiszter meglehetősen érdekes elképzeléssel állt elő.

Bár az új német kormány még meg sem alakult, az addig hivatalban maradó kabinet belügyminisztere, Thomas de Maiziere (CDU) egy olyan javaslattal állt elő, amely komolyan felborzolta a kedélyeket. A politikus ugyanis azt szeretné, ha az ipart köteleznék arra, hogy a német hatósági szervek számára biztosítson digitális kiskapukat a magántulajdonban lévő gépkocsik, a számítógépek és az okostelevíziók kikémlelésére. Ez derült ki a német tartományi belügyminiszterek konferenciáján benyújtott határozati javaslatból.

Az anyag szerint De Maiziere - elsősorban a nagyvállalatok és a digitális biztonsági rendszerek gyártói számára - tájékoztatási kötelezettséget vezetne be. Az indoklás alapján jelenleg a nyomozók és a titkosszolgálatok számára komoly nehézséget okoz a lehallgatóeszközök telepítése és elrejtése. A mai járművek korszerű zárszerkezetei olyan szinten biztosítva vannak, hogy a tulajdonosok már a legkisebb próbálkozás esetén is tájékoztatást kapnak az azonnali üzenetküldő szolgáltatásokon keresztül. A politikus a tervezett törvénymódosítással elsősorban ezeket az automatikus riasztásokat akadályozná meg a jövőben. Az iparnak kötelező lenne nyílttá tennie a programozási protokollokat.

De Maiziere nem elégedne meg az autóipar kötelezettségvállalásával, hanem további garanciákat is akar, hogy a kémkedési kiskapuk a jövőbeli fejlesztések esetében is biztosítva legyenek. Ennek köszönhetően az ilyen akciók minden olyan helyen lehetővé válnának, ahol az eszközök csatlakoznak a világhálóhoz. Az iparnak biztosítania kellene a hozzáféréseket a táblagépek, a számítógépek, az okostévék és a digitális konyhai berendezések esetében. Eddig ezekhez az intézkedésekhez bírói engedélyek kellettek.

Az ügyvezető szövetségi belügyminiszter a számítógépek kikapcsolására is külön engedélyt szeretne. Ezt a lehetőséget akkor lehetne kihasználni, ha valakinek a konfigurációja egy botnet része és a tulajdonost figyelmeztetni kellene arra, hogy hackerek a PC-t bűncselekmények elkövetésére használják. Amennyiben az online szolgáltatók megtagadnák az együttműködést, úgy komoly büntetést kaphatnának.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Akva #10
    Minden lakáshoz nem akarnak kulcsot a genyók?
  • Skylake #9
    N+1. állami kiskapus baromság, ami abból indul ki hogy az öltönyös és kosztümös baromarcok nem érik fel agyilag, hogy ha egy rendszer deklaráltan rendelkezik ilyen megoldásokkal (plusz szükségszerűen egyéb sebezhetőségekkel, plusz a gyártók által eleve beletett, csupán számukra hasznos bejáratokkal, lásd például az édes Len Óvót, meg a a Hüvelyt, mint két kiemelkedő bloat terjesztőt), akkor azon nem csak a drágalátos állami szervek és egyéb „jó fiúk” fognak ki be mászkálni, hanem mindenki más is! Például a mostani főmumus, a tenoristák is. Hogy mik vannak, b*zmeg?!

    És mindeme a felvetés a GDPR jövő évi hatályba léptetése előtt! Nem kicsit ellentmondásos, ugye!?

    Fel kéne már ezeknek a baromarcoknak fogni, hogy ellentétben a más szférákkal, az IT esetében nincs az államnak automatikusan technológiai monopóliuma. Ugyanazokat az eszközrendszerket tudja használni, ami a piacon megvásárolható, és ezért széles körben hozzáférhető. Ez nem olyan, mint az állami erőszakmonopólium intézménye. Ezt kellene felfogniuk. Meg azt, hogy ugyan nem vagyok szakjogász, de ez körülbelül úgy szembemegy az EU alapjogával, mint az állat.
  • Fionn #8
    Akkor te fuss neki TokraFan válaszának mert nem értetted.
  • NEXUS6 #7
    Lehet, hogy olcsóbb lenne elég pénzt adni a szolgálatoknak. Múltkor volt valami hír, hogy fel kellett törni egy terrorista Ájfont, erre felbéreltek egy srácot aki rahedli pénzért egy max pár száz dolláros kütyüvel megcsinálta.

    Ha megfizetnék az állami alkalmazottakat általában, akkor ez a srác lehet, hogy nekik dolgozna napi 8 órában és nem kéne egész iparágakat törvényekkel nyektetni.
  • kvp #6
    A gyartok orszagai szoktak betenni hatso ajtot a termekekbe. Na most az a gond, hogy az elektronikai termekek eseten csak amerikai es/vagy kinai kiskapuk lehetnek. Ha a nemetek is szeretnenek ilyet, raadasul publikusan elismerve az csak ahhoz vezetne hogy mindenki tudna hogy hol van a lyuk. Elso korben persze a bunozok es a terroristak hasznalnak ki ezeket, szoval eleg nagy ongolnak tunik. Max. akkor mukodhetne ha az osszes elektronikat Nemetorszagban gyartanak es nem Kinaban. Viszont mellekhataskent az osszes nemet termeket kitiltanak amerikabol es kinabol. Dupla ongol...
  • Grifid71 #5
    Már régen csinálják, most csak törvényesíteni akarják.
  • Zé2 #4
    Németországnak mi köze az EU-hoz? na ennek fuss neki újra...
  • TokraFan #3
    Ennek mi koze az EU-hoz? Beteg politikusokat itthon is találhatsz bőven. Meg az egész világon.
  • Zé2 #2
    mikor vesszük már észre és vetünk véget annak,hogy elmebeteg emberek irányítanak országokat? ez a javaslat,komolyan felveti a kérdést,a többi ehhez hasonlóval együtt,hogy szükségünk van-e nekünk erre a beteg unióra?
  • ugh #1
    Oszt ez a bacsi a kis orr alatti takonyfogot kezdi e mar noveszteni?