SG.hu

Egyre nagyobb problémát okoz a Xeroxnak a tonerhamisítás

A Xerox Magyarország szakembereinek tapasztalatai szerint a magánszemélyek mellett a vállalatok körében is terjednek az olcsó, szabadalmi jogokat sértő patronok.

Az Európai Tonerkazetta és Tintapatron Újragyártók Szövetsége (ETIRA) publikálta 2017-es éves jelentését az európai toner (nyomtatópatron) piacról. A szervezet felmérése szerint a kontinensen a jogtiszta kellékanyagokkal szemben egyre keresettebbek a szabadalomsértő, elsősorban a Távol-Keletről érkező termékek. Ebbe a kategóriába azok a kazetták tartoznak, amelyeket nem a nyomtatókészülék gyártója, hanem harmadik fél állít elő és saját márkanév alatt hoz forgalomba, de azok külsőre hasonlítanak vagy teljesen megegyeznek az eredetivel.

A számok nyelvére lefordítva ez a térhódítás azt jelenti, hogy a 120 millió darabszámot elérő, éves európai színes, illetve fekete-fehér toner eladásból származó bevétel közel az 1/3-át - döntően a kelet-európai országokban érzékelhető piaci dömping miatt - ma már a kínai hamisítványok viszik el. Utóbbiak előretörése egyértelműen az olcsóságuknak köszönhető. Nem ritka, hogy a hamis tonerek ára alig harmada az eredeti gyáriakénak. Viszont garanciát nem nyújtanak hozzájuk, így a vásárló komoly rizikót vállal a megvételükkel.

A hazai toner piaci helyzet sem tér el arányaiban és jellemzőiben a többi uniós, kelet-európai országétól. A legtöbben azért választják az illegális forrásból beszerzett hamis termékeket, mert ezekhez jóval a piaci ár alatt juthatnak hozzá. Azzal viszont a legtöbbször senki sem számol a vásárlók közül, hogy a klónkazetták sokkal nagyobb arányban hibásodnak meg, mint az eredetiek.

A Xerox Magyarország számtalan eszköz használatával küzd a gyártók működését megnehezítő, a jogtiszta tonereket forgalmazó magyar vállalkozásokat ellehetetlenítő hamisítványok ellen. Felvilágosító, edukatív kampányok, képzések megszervezése mellett folyamatosan tesztelik a piacon elérhető klónokat, hamisítványokat, és minden esetben megteszik a szükséges jogi lépéseket a károkozás megfékezése érdekében. Továbbá olyan kereskedelmi akciókat hirdetnek, amelyek révén az árérzékeny vásárlóknak is alternatívát kínálnak ahhoz, hogy az eredetit válasszák a silány utánzatok helyett.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • barret #6
    Nem tudom mit sírnak,kíváncsi lennék mennyien vennék a nyomtatójukat,ha csak a drága patron lenne hozzá kapható! Szokjanak már hozzá 2017-ben,hogy sok bedolgozó cég gyárt utángyártott alkatrészt ! (Pl autókhoz) Azt se vegyük meg,mert életveszélyes?
  • takysoft #5
    Valószínűleg nem sok különbség van az eredeti és az utángyártott cucc között.

    A toner akkor veszélyes, ha az az anyag kijön belőle. Ugyanis levegőben terjed, és belélegezhető.

    Ha az eredeti toner minősége jobb, akkor valószínűleg nem lyukas. Illetve ha kiveszem, akkor biztosan bezáródnak azok a dolgok benne, amiknek be kell.

    Nézd, nem értek hozzá ennyire. Azt írtam, hogy a tonerek árkülönbségének nem elsősorban a minőségük szempontjából van oka.
    Érthető, miért dárábbak. Az az igazság, hogy ez egy kedvezőbb piaci model, mint drágán adni a nyomatót.

    Akkor viszont ne panaszkodjon a gyártó, a utángyártják a tonert....
    mert ez várható volt.
  • AgentKis #4
    "Én valószínűleg eredetit veszek, mert a családom biztonsága nagyon fontos nekem, egy tonerben meg veszélyes anyagok vannak."
    Az eredeti veszélyes anyag mennyivel jobb az utángyártott veszélyes anyagnál?
    Egy sima ceruzaelemben, vagy mobiltelefonban is rengeteg a veszélyes anyag. Ezektől is óvod a családot? ;-)
  • takysoft #3
    "gyakran a 4.-5. eredeti toner cserekor elértük a nyomtató árát"

    Csípem az optimizmusod, de sok esetben nem kell addig várni :D

    Egy Kyocera FS-1041-es nyomtatóm van otthon. 12.999Ft-ért vásároltam anno.
    Ez a nyomtató jóval többet ér, mint 13 ezer forint.

    Ahogy a játékkonzoloknál is lenni szokott, az alapgép árát leviszik, mert egyébként eladhatatlan. Ezért kapsz ma 120 ezer forintért egy olyan playstation-t, ami leköröz egy 200 ezer forintos PC-t.
    Mert az átlag felhasználó vesz hozzá 10-15 játékot. És egy játék átlagosan 5 ezer forinttal többe kerül PS-re, mint PC-re. Ott jön vissza az árkülönbség.

    Így kaptam én egy nyomtatót 13 ezerért, ami ennek minimum a duplájába kerül.

    Kb másfél éve van meg, de még nem fogyott ki a toner szerencsére. (kb csak kuponok, alkalmanként önéletrajzok és matek/angol feladatsorok nyomtatására használom (magántanár vagyok mellékállásban))

    A cikk hatására ránéztem, mennyibe fáj egy toner a 13 ezer forintos nyomtatómba.

    Eredeti toner: 20-22 ezer forint.
    Utángyártótt: 2500-3500 között van rengeteg, 3500-9500 között még pár darab.

    Komoly átgondolást fog igényelni, hogy mit érdemes majd venni, ha kifogy....
    Erdetit, utángyártottat... vagy új nyomtatót XD

    Én valószínűleg eredetit veszek, mert a családom biztonsága nagyon fontos nekem, egy tonerben meg veszélyes anyagok vannak. De az tény, hogy átkozott drága.

    Szóval nem csodálom, ha az emberek java nem ezt teszi...
  • Tinman #2
    Na mer' az eredeti Xerox tonerek nem a Távol-Keletről érkeznek ugye, hanem svájci órásmesterek, kézműves szakkörben gyémántból állítják elő, hmm?

    Arról már nem is beszélve, hogy gyakran a 4.-5. eredeti toner cserekor elértük a nyomtató árát, míg utángyártott esetében az 5-6. tonertől felfelé már vegytiszta megtakarítás. Hogy 1-2 év múlva kukázható a nyomtató? Kit érdekel, amikor az utángyártott tonerekkel bőven kitermeltük az új nyomtató árát?

    Nem tudom eldönteni, hogy a Xerox ennyire értetlen, vagy ennyire hülyének nézi a vevőit?
  • Csaba161 #1
    Mivel UTÁNGYÁRTOTT toner ötödébe-tizedébe kerül az eredetinek, ki is venne olyat?