MTI

Oroszországban blokkolnának egyes Wikipédia oldalakat

Egy orosz parlamenti képviselő elérhetetlenné tenné a Wikipédia internetes enciklopédiának a Krím félszigetről szóló fejezeteit, mert azokban a terület elcsatolásáról írnak - írta az Izvesztyija című orosz napilap.

Roman Hugyakov, az alsóház (duma) radikális nacionalista politikusa arra kérte a médiafelügyeleti hatóság (Roszkomnadzor) elnökét, hogy vegye fel tiltólistájára a webes világenciklopédia mindazon fejezeteit, amelyek szerinte a nyugati álláspontot tükrözve tájékoztatnak a tavaszi krími eseményekről. A duma liberális demokrata párti (LDPR) képviselőnek a Wikipédia orosz változatában sem tetszik, hogy ott a Krím Oroszországgal való erőszakos újraegyesítéséről írnak. Azt is kifogásolja, hogy az internetes enciklopédia szerzői az orosz pártokról szóló fejezetben ugyancsak arra utalnak, hogy Oroszország annektálta a félszigetet, vagyis elcsatolta Ukrajnától.

Oroszbarát szeparatisták és az orosz fegyveres erők tagjai idén február végétől alig három hét alatt megszállták az Ukrajnához tartozó Krímet. A március 16-án megtartott népszavazáson orosz hivatalos adatok szerint a félsziget lakosságának többsége a Krím és az ott lévő, különleges státusu Szevasztopol város Oroszországhoz csatlakozása mellett döntött. Két napra rá Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz államfő és a félsziget képviselői már alá is írták az erről szóló dokumentumot. Az orosz parlament pedig március 21-re jóváhagyta a Krím elcsatolását, amelyet sem Ukrajna, sem más országok nem ismernek el.

Hugyakov az Izvesztyijának elmondta, mint törvényhozó és mint hazafi is fel van háborodva, ezért szerinte a Roszkomnadzornak sürgősen lépnie kell. Vagy meg kell akadályoznia a hozzáférést az internetes enciklopédia adott ismertetőihez, vagy fel kell szólítani a Wikipédia működtetőjét, hogy "hozzák megfelelő állapotba" a weboldalt, és "ne tévesszék meg annak olvasóit". Ivan Begtyin, az Információs Kultúra nevű társaság igazgatója nem ért egyet a tiltás kezdeményezésével. Szerinte az orosz parlamenti képviselők ezen az alapon a CNN amerikai hírtelevízió és a brit BBC médiavállalat internetes oldalának betiltását is követelhetnék Oroszországban, hiszen azok is hasonlóan ítélik meg a Krím félszigettel történteket.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!