MTI

Snowden: a tömeges megfigyelés az emberi jogok megsértése

Az állampolgárok tömeges, titkos megfigyelése sérti a szabadságjogokat és az emberi jogokat, és az Egyesült Államok méltóságán aluli cselekedet - indokolta az Európa Tanács Strasbourgban ülésező parlamenti közgyűlésének jogi bizottságában Edward Snowden, hogy miért rántotta le a leplet az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) által végzett megfigyelésekről.

Az NSA és más külföldi titkos szolgálatok által végzett tömeges megfigyelést leleplező Snowden Moszkvából, videokapcsolaton keresztül beszélt a bizottság tagjaival, személyesen nem jelenhetett meg. Az Oroszországban élő amerikai informatikus kijelentette, kötelességének érezte, hogy felfedje, mi történik, de eközben arra is ügyelt, hogy a lehető legkisebb kárt okozza nemzetbiztonsági szempontból.

"Ha azt akartam volna, az egészet feltölthettem volna az internetre, de nem ezt tettem. Ehelyett újságírókat kerestem meg, akiket arra kértem, hogy egyeztessenek az érintett hatóságokkal, hogy megfelelő egyensúlyt lehessen teremteni a nemzetbiztonság megóvásának szükségessége és a közérdekből nyilvánosságra hozandó információk között" - érvelt Snowden, kiemelve: másokra bízta annak eldöntését, hogy a birtokában lévő adathalmazból mi hogyan kerüljön nyilvánosságra. Snowden egyúttal úgy vélte: az eddig nyilvánosságra hozott részletek közzététele közérdeket szolgált, míg az okozott kárt minimálisra szorította.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Nos #2
    Érdemes kicsit távolabbról is megnézni ezeket a dolgokat. A civilizációk kialakulása óta a különböző társadalmak mindig kialakítottak valamilyen erkölcsi, jogi alapokon nyugvó szabályrendszert maguk számára, de ezt gyakorlatilag minden korban maga a megalkotó, vagy az elveket képviselő vezetés is mindig próbálta áthágni, vagy áthágta. Ez nem változik, de nyilván a társadalom tagjainak egyéni érdekükben érdemes erőt kifejteni az ilyen túlkapásokkal szemben, mert így van esélyük annak a kivédésére, hogy az aktuális állapotukhoz képest rosszabb, korlátoltabb állapotba kerüljenek. Az ókortól a XX. század elejéig viszonylag hasonlóak voltak az eszközök, akkor is, ha a társadalmi berendezkedés jelentősen változott, de az internet, a globális és azonnali informácóáramlás mindenki kezébe új lehetőségeket adott. Én azt gondolom, hogy hosszú távon ezt a vezetés erősen ki fogja aknázni, és egy-két generáció múlva nem lesznek igazi titkaink a nagytestvér előtt, az viszont talán még hatékonyabban tud majd védekezni az őt gyengítő kezdeményezések ellen. Lesz itt még 1984, de ne legyen igazam.
  • DontKillMe #1
    Igaza van a srácnak. Más kérdés, hogy a mai világban ezzel semmit sem ér el. Az igazság a legutolsó rendű dolog, ami számít az embereknek. Minden más előrébbre való. Sajnos, teszem hozzá. :(.