Szekeres Viktor

Az éhezők viadala = Running Man + Battle Royale?

Ki hitte volna, hogy egy posztapokaliptikus disztópia lesz az év egyik legnagyobb mozis sikere, melyben gyerekek ölik le egymást? És azt, hogy a film jó lesz?

Hogy tetszett Az éhezők viadala?
  • Tetszett, jó film
  • Közepes lett
  • Gyengén sikerült
A világpremierrel egy időben érkezett meg hozzánk Az éhezők viadala, ráadásul szinkron nélkül, megakadályozva ezzel a szinkronos warezkópia azonnali netre kerülését. Aki nem jár csukott szemmel vagy olvassa a filmes híreket, az pontosan tudja, hogy világszerte mekkora várakozás előzte meg Suzanne Collins itthon is megjelent regényének filmes adaptációját. A könyv hatalmas siker volt a fiatalok körében, de ez kettős érzést kelt az emberben. Egyrészt mindig örülhetünk, ha sikerkönyv jelenik meg, s ezúttal hibái és esetlenségei ellenére is élvezetes és izgalmas olvasmányról van szó, bár olvasva az Alkonyat is elfogadható, szemben a pocsék filmverzióval. Azonban hiába jó a termék, valahol elszomorító vagy inkább ijesztő, hogy a mai fiatalok éppen egy olyan könyvre mozdultak rá több millióan, mely egy reality-versengésről szól, melyben két tucat gyerek mészárolja le egymást... (És a szájbarágott, egyértelmű társadalom-, média- és mindenkritikai aspektus dzsókert sem érdemes előrántani.)

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk ide! Klikk ide!

A fenti motívum hallatán sokan felkaphatják fejüket, hiszen egyrészt Stephen King A menekülő ember című novellája, másrészt pedig, a gyilkos gyerekek okán Kōshun Takami itthon is kapható Battle Royale című könyve. A hasonlóság tény, hogy szándékos vagy sem, lényegtelen a film minőségének megítélésével kapcsolatosan. Az éhezők viadala valamikor a jövőben játszódik az Észak-Amerika romjain megalakult Panemben. A 12 körzetből álló államban minden évben megrendezik Az éhezők viadalát egy 74 évvel ezelőtti lázadás mementójaként: a Kapitólium minden körzetből kisorsol egy-egy 12-18 év körüli fiút és lányt, hogy azok egy tévéműsor keretében addig küzdjenek egymással, míg csak egy marad talpon. Hősünk egy Katniss Everdeen nevű lány, aki, miután kishúgát választják ki a 12-es körzetből versenyzőnek, úgy dönt, hogy önként jelentkezik helyére.

Persze nem kell félni, a meglehetősen brutálisan hangzó történet erősen ifjúsági keretek és PG-13-as korhatár mellett lett megvalósítva, de mindez a minőségén nem változtat, semmilyen erőltetett elkendőzés nincs a filmben. De persze a történet nem csak magáról a Viadalról szól, mely a film második részében kerül megrendezésre. Előtte megismerhetjük a főszereplőt, illetve a 12-es körzetet, s tesszük mindezt sajnos teljesen funkciótlanul ide-odarángatott kamera segítségével. Még akkor is rettenetesen zavaró jelenségről van, ha a rendezői szándék egyértelmű, bár ha annyira meg akarja mutatni, hogy van a külső körzetek élete különbözik a fővárosétól, alkalmazhatott volna szűrőket.

A szörnyen gazdag Kapitóliumba érve a rángás szerencsére megszűnik, hogy aztán enyhébben a Viadalra visszatérjen. A fővárosban a versenyzőket ismerhetjük meg (legalábbis a 24-ből nagyjából 10-et, zömüket így is csak felületesen - a többiekkel nem terhelik a nézőt), valamint a felkészítésüket és azt a puccos parádét, melyet a tévés producerek összeállítottak a harsány színekbe öltöztetett Kapitólium lakóinak szórakozása érdekében. Az éhezők viadalának ez az egyik nagy előnye és hátránya is egyben: érdekes megismerni a világot, valamint annak lakóit és történelmét, azonban bármennyit is mutatnak ebből, a hangsúly a Viadalon van, így a nézőben mindenképpen marad némi hiányérzet az univerzumot tekintve. (Sebaj, jönnek a folytatások, s akit érdekel Panem világa, az bármikor elolvashatja a könyvet.)

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk ide! Klikk ide!

A világ mellett szerencsére megismerhetjük a főhőst, Katnisst, aki kifejezetten jól sikerült és erős női karakter. Azonban épp a hősközpontúság miatt Az éhezők viadalának története teljesen kiszámítható, csak nagy erőlködés közepette visznek bele egy csavart, hogy aztán azt is annullálják. Ráadásul hiába jó a főhős, ha belső vívódásainak eredményei nem nagyon jöttek át, túl sok pálfordulásban van része a nézőnek, s ezek jó része, főleg a Katniss által táplált érzelmek terén nincs is megalapozva.

Az éhezők viadala korrekt film, szórakoztató, ha lehet ilyet mondani - már-már a "jó" kategóriába tartozik, de túl sok minden jut az ember eszébe, amitől még jobb lehetett volna. Valószínűleg azért a könyveket ismerőknek nem lesznek gondjai a megvalósítással, maximum a cselekmény egyszerűsítésével és bizonyos hangsúlyok eltolásával. De a készítők e tekintetben is mindent megtettek, igaz csak minden idők egyik leghosszabb stáblistájának segítségével, de 142 perces filmet sikerült bemutatniuk, s a DVD-megjelenés idejére talán az is kiderül, hogy mi minden maradt a vágóasztalon.

Sokan hasonlítják a filmet az Alkonyathoz, bár ebben is van egy halvány szerelmi háromszög, mely később erőteljesebb lesz, akárcsak vámpíréknál, mégis inkább az irodalmi alapanyag és a hatalmas hisztéria az, ami azonos a két filmben. Azonban minden másnak különbözik a kettő, például döbbenetes látni, hogy mekkora a különbség a megvalósításban. Talán csak ennyin múlott az Alkonyat elismertsége - nem csoda, hogy annak rendezőjét, Catherine Hardwicke-et el is csapták. Az éhezők viadalában Gary Ross teljesítménye sem tökéletes, de ég és föld látni a két film közötti minőségi szakadékot a megvalósítás tekintetében. (Arról pedig szót sem érdemes ejteni, hogy Jennifer Lawrence mennyire erősebb és karizmatikusabb főszereplő, mint Kristen Stewart.)

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk ide! Klikk ide!

Az éhezők viadala gigantikus siker lett, bár itthon, mivel a pár éve megjelent könyvet nem ismerték még annyian, visszafogottnak mondható volt a teljesítménye. Az azonban biztos, hogy számíthatunk a folytatások megfilmesítésére, csak az a kérdés, hogy milyen időközönként akar előrukkolni a Lionsgate az epizódokkal. (A 2. és 3. rész, a Futótűz és A kiválasztott is megjelent itthon, s azok már jobban fel fogják tárni a karakterek közötti viszonyokat, és persze Az éhezők viadala világát is megismerhetjük, így aki csak a Battle Royale-ra tudott gondolni a film nézése közben, a későbbiekben megenyhülhet.)

Magyar nyelvű filmelőzetes letöltése

Klikk ide!
Klikk a képre a nagyobb változathoz
Az éhezők viadala (The Hunger Games)
színes, feliratos, amerikai sci-fi akciófilm, 142 perc, 2012
16 éven aluliak számára a megtekintése nem ajánlott

rendező: Gary Ross
író: Suzanne Collins
forgatókönyvíró: Gary Ross, Billy Ray
zeneszerző: T-Bone Burnett, James Newton Howard
operatőr: Tom Stern
producer: Nina Jacobson, Jon Kilik

szereplők:
Jennifer Lawrence (Katniss Everdeen)
Josh Hutcherson (Peeta Mellark)
Elizabeth Banks (Effie Trinket)
Liam Hemsworth (Gale Hawthorne)
Stanley Tucci (Caesar Flickerman)
Woody Harrelson (Haymitch Abernathy)
Toby Jones (Claudius Templesmith)

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Meridian #36
    Most láttam a filmet.

    A film nézhető volt, a szokásos csak egy maradhat történet-típus. Korábban is volt már ilyen, mint pl a menekülő ember. Úgy látszik ez izgatja az emberek fantáziáját.

    innét lesz pár spoiler is!

    Ugyanakkor nagyon sok logikai bukfenc és értelmetlen butaság volt a konkrét történésben, onnan kezdve, hogy a "játék" ténylegesen elkezdődött. Pl kezdve azzal, hogy a kezdő mészárlás után a maradék 12 emberből nem fog szövetkezni 7-8, köztük a potenciálisan legerősebbekkel, mivel mindenki pont atól tart, hogy csak egy maradhat, ezért előbb a legerősebbet kell - akár közös erővel is - legyűrni, mert úgy van csak esély a saját győzelemre. Ez pszichológia. Ráadásul láttam egy-két olyan jelenetet, ahol ebben a kezdeti "szövetségben" egyik csaj szerelmesen öleli át az egyik(?) "alfahímet"... senki nem fogja ölelgetni a leendő gyilkosát. Ugyanis ha tetszik, ha nem, pár nap és kettejük közül valamelyiknek meg kell halnia. A másik által... Sokkal valószínűbb az, hogy az eszesebbek összefognak és ezt a látszatszövetséget arra használnák ki, hogy közös erővel álmukban likvidálják a potenciális gyilkosokat, azaz a legerősebbnek tartott egyéneket. Utána valószínűbb az, hogy egymásnak már nem esnének, hanem egyszerűen nem ölnék meg egymást. Ez utóbbira viszont volt példa a filmben, nagyon korrektül.

    A másik hülyeség, a végén a kutyák. A tűz az erdőben még hagyján, de ezek mik voltak? illúziók? Robotok biztos nem, mert az egyik jelenetben több példány is a semmiből jelent meg egycsapásra. 3D hologram animációs harapásba senki nem fog megdögleni.

    Amúgy mindezektől eltekintve az egészről még az jut eszmbe: ez egy pofátlan előrevetítése az elkövetkezendő időkre, amelyet az un. Bildenberg-csoport szeretne megvalósítani.
    Szerintük elég nagyjából - sőt a túlélés kulcsa szerintük csak ez lehet - 500millió és 1milliárd közötti népességállomány maximalzálása a földre, mert kb ennyi az amit gond nélkül el tud tartani a bolygónk. Persze nem egy igazságos rendszert akarnak ők sem kiépíteni, hanem 50-100ezer kiváltságos felsőtízezret, 500ezer-1millió "katonát" és középosztálybelit, akik a jobb élet lehetőségeikért megvédik és közvetlenül kiszolgálják a kiváltságosakat, a többi ~999 millió pedig durva rabszolgasorsban és kényszermunkában lenne tartva. Ahogyan mindezt nagyjából ebben a filmben láthatjuk.

    Mondjuk, a spártaiaknak hasonló már sikerült az ókorban. Ugyanezt szeretnék kicsit modernebb környezetben - persze kicsit kényelmesebb és luxuskörülményekkel fűszerezve. Lehet ezt összeesküvéselméletnek is hinni, lehet, hogy az. De ha nem az, akkor íme a jövőkép.
    Persze ilyen hunger games-ek nem lesznek, mert az azonnal lázadáshoz vezetne, egyébként. Lesz helyette biológiai és vegyi terror, amivel a tömegeket kényszeríteni (vagy lebutítani) lehet.
  • kalapos01 #35
    Tinik? LOL. A nézők többsége 25 éven felüli.
  • kalapos01 #34
    Szegény. Tényleg a kinézet és a tömeg vélemény határozza meg, hogy mit nézz meg? A kor gyermeke, íme.
  • Ender Wiggin #33
    A tanyaarcú főhősnő már az X-men-ben is halálra irritált, plusz, ha hozzáveszem a hype-ot, akkor biztos, hogy nem nézem meg.
  • nlght #32
    ne csodálkozzatok, hogy kasszasiker lett, amikor az alkonyat szériából is dől a lé... ez a korszak a buta amcsi filmeké, hiába hülyeség a story a sötét, amcsi tinik bármit bekajálnak
  • BigPunisher #31
    + the tournament + arena + the condemned + lord of the flies...
  • zetortraktor #30
    És számoltad, hányan gyilkoltak?
  • nextman #29
    Valosabb lehet, mint felnottek eseten.
    Gyerekeknek konnyebb lehet atugrani ilyen gatakat, mert meg nem ertik, mi hogy mukodik, mit szabad, mit nem, es miert.
  • kerge30 #28
    zetortraktor!Te mit néztél?Gyilkolni küldik "őket" és egyet hagynak túlélni!Nem volt egy bonyolult a szitu,de ezek szerint van akinek még ez is sok..?
  • finizlik #27
    buta vagy aki egy allomvilagban el.