MTI

Döntés előtt az Arany Glóbuszt közvetítő NBC

A döntéshelyzetbe kényszerült NBC amerikai tévétársaság várhatóan hétfőn határoz az idei Arany Glóbusz-gála sorsáról: közvetítik, elhalasztják vagy nem is közvetítik.

Az amerikai írók céhének (WGA) november eleje óta tartó sztrájkját támogató televíziós és filmszínészek céhe (SAG) pénteken leszögezte, hogy tagjai nem fognak részt venni a díjátadón. A hollywoodi külföldi sajtó szövetség (HFPA), amely az Arany Glóbusz-díjakat odaítéli, azonban még az utolsó pillanatban is mindent elkövetett, hogy megállapodásra jusson a jelentős filmes eseményt közvetítő NBC tévétársasággal. Vasárnap 11 órás tárgyaláson próbálták meggyőzni a Jeff Zucker vezette csatornát, amely eddig nem szánta el magát a végső szó kimondására.

A HFPA azért kapaszkodik mentőövként a tévéközvetítésbe, mert úgy értékeli, hogy az rákényszeríthetné az írócéhet a sztrájk átmeneti feloldására, és lehetővé tenné a sztárok megjelenését a díjátadón. A The Hollywood Reporter egyik hírforrása szerint azonban Zuckerék már nem gondolkodnak az évtizedek óta megszokott élő show-műsorban: arra hajlanak, hogy kisebb csinnadrattával körítsék vagy éppenséggel elhalasszák a gálát. A szakújság azonban megemlíti, hogy amennyiben elhalasztanák a január 13-ra tervezett show-t azzal sem nyernének valami sok időt, hiszen január 22-én nyilvánosságra hozzák az amerikai filmakadémia Oscar-díjainak jelöltlistáját, s addigra az Arany Glóbuszoknak mindenképpen gazdára kell találniuk.


A Glóbusz-műsor felett tehát Damoklész-kardja függ, ám a programot készítő Dick Clark Productions a lap információi szerint még vasárnap este is serényen dolgozott az előkészítési munkálatokon. A producercég a hét végén szintén közleményt adott ki, amelyben csalódottságát jelezte, mivel az írókkal kezdeményezett külön tárgyalási ajánlatát a WGA elutasította. Dick Clarkék olyasfajta engedményben bíztak, mint amely lehetővé tette, hogy a független Worldwide Pants ismét képernyőre vihesse David Lettermann késő esti beszélgetős műsorát. Bár Clarkék sem tagjai az amerikai producerek cégének, amely ellen a sztrájk irányul, ők mégsem kaptak felmentést a bojkott alól.

1980-ban már volt példa egy sztárok nélkül megrendezett Emmy-díjátadóra. Akkor véletlenül éppen Dick Clark ugrott be a műsorvezetést visszautasító híresség helyett - emlékeztetett a lap hétfői internetes kiadványa. Az Arany Glóbuszt 1980 óta sugározza a televízió és 1996-tól az NBC társaságé a közvetítés joga. A tévétársaság évente ötmillió dollárt fizet ezért, ám a húszmilliós nézettségű adást kibélelő reklámbevételek busásan megtérítik a ráfordítást - írta a Los Angeles Times. A napilap azt is megszellőztette, hogy a HFPA végső esetben afféle magánrendezvény keretében adja majd át a díjait.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Loverman #9
    ott a pont:D vagy éhenhaltál volna.
  • Loverman #8
    ne csőbe nézz, lol.
    igen? biztos úgy van ahogy mondod? minden századikból lesz film például? az nem lehet hogy ötvenedikből? vagy kétszázadikból? nem ,mert te megmondtad. minden századik. és akkor biztos úgyvan!
  • Wittgen #7
    Már nem azért, de ha én évek óta egy fillért sem kerestem volna a munkámmal, azt hiszem, melót váltottam volna.
  • winnie #6
    az írók 40%-a munkanélküli, szóval marika nézni simán alázza őket.

    ne csőbe nézz, hanem azt fogadd el, hogy az író szakma baromi kiszolgáltatott. hiába keres stephen king milliókat, ha írók tízezrei kotlanak évekig olyan könyveken, amire nem találnak kiadót - ergó nem keresnek semmit.

    dettó forgatókönyvírók. minden 100. szkriptból lesz film, ergó minden 100.-ért fizetnek. persze, nem kötelező írni, lehet mást is csinálni.

    ugyanez van a tévénél is. vannak menő írók, mondjuk úgy 50-100-an, akik azzal, ha részenként kiírják a nevüket, hogy "created by" 100 ezret kaszálnak. részenként, nulla melóért. vannak sorozatonként 8-10-en (ez 100 sorozattal legyen ezer), akik átlag fizetés és teljesen jó fizetést kapnak amerikai mércével fontosságuk függvényében, ők a staff writerek, akik ötletelnek és ezért kapnak pénzt.és van több ezer freelance író, aki ír-ír-ír és abban bízik, hogy az egyik szkriptjét beveszi egy sorozat, amiért kap 10-20 ezret.

    ezért számít sokat egy írónak, ha a művéért kap jogdíjat utóközlésből. a könyvet írók kapnak, az operatőrök-vágók kapnak (még a magyar tévékben is). a tévés írók nem.
  • Loverman #5
    de nem is annyit mint Marika néni, abban ugye megegyezhetünk;)
  • zero977 #4
    Az írók NEM ANNYIT keresnek mint a filmsztárok !
    Sőt ...
  • koxaka #3
    http://comment.blog.hu/2008/01/08/breaking_elmarad_a_golden_globe_gala
  • zakalwe #2
    ha másnak az én munkámból viszont lenne rá pénze, akkor lehet hogy engem is zavarna. Egyébként, ahogy olvastam, nem csak annak a 12000 embernek a biztosításáról, nyugdíjáról stb. van szó, akik tagjai a Writers Guild-nek, hanem úgy általában az egész szórakoztatóiparnak, a többi érdekvédelmi szervezet is azokat a juttatásokat fogja követelni, amiket most az írók kiharcolnak.
  • Loverman #1
    Szegény írók, biztos azért sztrájkolnak mert annyi pénzük még nincs hogy színtiszta aranyrudakból építsék meg a házaikat...