Ötvös Tibor

Hangya boy - Aranyos mese gyerekeknek

Kisebbségi komplexusát a hangyákon kiélő kisfiút az "áldozatok" hangya méretűvé zsugorítják és a baj aktív részesévé válik. A közös kaland végén új barátai oldalán harcol a rovarirtó ellen.

Elcsépelt frázis, de hatalmas tumultus van az animációs mesék piacán. Egy Shrek vagy tucatnyi Pixar-mese után minimum korszakalkotó megoldást kell felmutatni, hogy emlékezetes filmet alkosson valaki. Legalábbis én ezt hittem. A DreamWorks és a Fox sikeresen vette az első - és aztán a többi - akadályt, most pedig a Warner Bros-szon a sor. A szüzességüket a Hangya boy-jal veszítették el, amely Amerikában az év egyik legnagyobb bukásának számít. Lássuk, tengerentúli barátainknak ezúttal igazuk volt - e.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

Lucas egy tipikus helyi lúzer kisfiú. A környék "kemény csávója" folyamatosan elnáspángolja őt, a szemüveges gyerek pedig a kertjükben lévő hangyákon éli ki bosszúját. Egy komolyabb "eláztatás" után a hangyák varázslója készít egy zsugorító-szérumot, melyet Lucasnak beadva saját méretükre csökkentik a "Rombolót". A fiú először persze megrémül, ám a boly lakói között igaz barátokra lel, akiknek hatására gyökeres fordulatot vesz gondolkodása. Mikor felbukkan egy rovarirtó, Lucas új társai oldalán veszi fel a küzdelmet a férfi ellen.

A sztori nem érdemel Oscart, ráadásul hemzseg a kliséktől - leginkább egyik gyerekkori kedvencem, a Drágám, a kölykök összementek jutott eszembe róla. Mielőtt elkezdtem volna megírni a kritikát, szépen átnéztem a megjelent írásokat a filmről. A legtöbben azt kifogásolták, hogy hiányoznak a már megszokott "filmes utalások" és a történet is rémes. Nos, ez mind igaz... egy 16 évnél idősebb nézőnek. Ám ez az a mese egyértelműen az 10 év alatti korosztálynak szól. mikor 3 éves keresztlányommal megnéztük moziban, egyszerűen imádta. Nem érdekelte a filmes utalások hiánya vagy a történet. Ez egy rétegfilm, ahogy például a Rém Rom is az, csak az pont a 16 év felettieknek nyújt kielégítő szórakozást.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

A mese "grafikája" - a karakterek, környezet megvalósítása - egy erős közepest érdemel. Külalakját tekintve a Z, a hangya szintjén mozog - ugyan az identitászavarral küzdő rovar kalandja közel 7 éves, ám mégsem nevezhetjük csúnyának a filmet. A hangok szintén nagyon jók és természetesen itt is feltűnnek a már megszokott humorforrások. Ugyan a "hős" hangya kellemes perceket okoz, ám a többi szereplő sajna elég halovány.

Summa summárum, a Warner Bros első próbálkozása erős közepest érdemel, ám sajna ebben a hangyás témában az Egy bogár élete és a Z, a hangya is többet nyújt. Aki azokat ronggyá nézte, nyugodtan adhat ennek a mozinak is egy esélyt, kisgyermekes szülőknek pedig egyenesen kötelező.

Magyar nyelvű filmelőzetes letöltése

Klikk ide!
Klikk a poszterre a nagyobb változathoz
Hangya boy (The Ant Bully)
magyarul beszélő amerikai animációs film, 88 perc, 2006

Rendező: John A. Davis
Író: John Nickle
Forgatókönyvíró: John A. Davis
Operatőr: Joseph P. Johnston, Yinfang Liao, Ken Mitchroney, Mike Sanderson, Chris A. Sherrod, Michael A. Wallace, Shane L. Wapskineh
Zene: Bruce Campbell, Lisa Kekaula
Producer: Gary Goetzman, John A. Davis, Tom Hanks
Vágó: Jon Price

Szereplők:
Zach Tyler (Lucas Nickle hangja)
Julia Roberts (Hova hangja)
Nicolas Cage (Zoc hangja)
Meryl Streep (Hangyakirálynő)
Paul Giamatti (Stan Beals hangja)
Bruce Campbell (Fugax hangja)
Lily Tomlin (Mommo hangja)

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Cuchulainn #15
    Már ne haragudj de te most miről beszélsz?
    Az állatfigurák mindig is a mesék központi alakjai voltak, és általában pozitív szerepben. A rút kiskacsa, Csizmás kandúr, Vuk, Micimackó mennyit akarsz még?
    És nem hiszem, hogy attól, hogy a kisgyerek megnéz egy mesét, amiben azt mondják, hogy talán nem is olyan jó ötlet széttiporni a bogarakat csak úgy játékból akkor ez valami rettenets fanatizmust fejleszt majd ki benne.
    A másik pedig, hogy a régi mesék itt vannak, nem vesztek el. Ha valaki szerint ezek a mostaniak nem felelnek meg az ő csemetéinek az bármikor megveheti helyettük azokat, és megmutathatja a gyerekeinek. Nem sápítozni kell, hanem jobbat mutatni.
  • halgatyó #14
    A régi meséknek az eljutási formája is megér egy (rövid) misét:-)

    -- A könyv: kicsi korban, amikor a gyermek nem tud olvasni, akkor a szülőnek kell felolvasnia a mesét. Vagy még sokkal jobb, ha nem olvassa, hanem mondja! MESÉLI. Ez a kapcsolat a szülő és a gyermek között nagyon fontos! Manapság, 3 hangyaboly két delfin meg 10 kutya között valahogy nem jut idő erre a szempontra, nem lehet ilyesmit seholse olvasni, és az "ismeretterjesztó" TV-k (Spektrum, NatGeo, Discovery, stb) egyáltalán nem iparkodnak terjeszteni az ilyen irányú gondolatokat, ismereteket.
    Úgy tűnik, "fontosabb" dolguk van...

    Az olvasásra visszatérve: később, amikor a gyermek már tud olvasni, egyre hosszabb történeteket fog önállóan is végigolvasni. Ennek is igen nagy jelentősége van.

    -- A "régi" mesék megvoltak diafilmen is. Amikor kisgyerek voltam, besötétítettük a szobát (este) és egy fellógatott fehér lepedőre vetítettük a filmeket

    Van egy erdő erdőháton
    Benne tisztás az irtáson
    Hóba rakva rajta kis ház
    Kismalac itt telel, tanyáz ... Emlékszik még rá valaki?

    Én állítom, hogy ezek a NAGYON HANGULATOS esti vetítések sokkal többet értek, mint a nappali zajban, zavaró környezetben, kisméretű villogó képernyő előtt megnézett izék.
  • halgatyó #13
    Régebben is sok szép mese volt. Pl. kismalac és a farkasok, piroska és a frakas, hófehérke és a hét törpe, stb. stb. Vagy a külföldiek: Grimm és Andersen... Aki mesét keresett, az talált rengeteget.

    Ezekhez a régi szép mesékhez képest ezek az újak általában rendkívül gagyik. Igazi mondanivaló nélküliek.

    A gyermeket kicsi korában még nem tanítani kell, hanem szeretni. Elsősorban nem a világ megismerése kell egy 6 év alatti gyereknek, hanem a jó és a rosz közötti, az igazság és a gonoszság közötti különbségtétellel kapcsolatos "ismeretek" ha lehet ezt ismeretnek nevezni.

    Érdemes elgondolkodni azon: miért kell kidobni a régi, évszázadok alatt kialakult és letisztult meséket ezekért a sebtében összebarmolt szarokért?

    Ha néhány ilyet végignézünk és elgondolkodunk rajta, akkor nem nehéz rájönni. A cél a manapság már a vallási fanatizmus jegyeit mutató állatőrület és "természet" imádat terjesztése a pólyáskortól, amikor a leghatékonyabban befolyásolható egy ember (későbbi) szemlélete.

    És ennek a vallási fanatizmus-szerű imádatnak (és az ezen fanatizmussal nem rendelkezők iránti irracionális mértékű ellenszenvnek) a társadalmi céljai is felismerhetők.

    Érdemes visszamenni a Római Birodalom korába, kb 2000 évvel ezelőttre. Sok hasonlóság ismerhető fel a kereszténység akkori terjedése, üldözése, államvallássá-emelkedése és a mai "természet"- és állatimádat mesterséges elterjesztése és felismerhető társadalmi funkciói között.

    Gondolkodjunk el, és nem kell mindent elfogadni, amivel az írott és elektronikus média töm.
  • Bori74 #12
    Két gyermekem van. Amikor kicsik voltak, nagyon odafigyeltem mit nézhetnek. Nem volt könnyű. De most, amikor már kamaszkorban vannak, sokkal jobban tudják értékelni a jót. Nem nagyon foglalkoznak a gagyi rajzfilmekkel.
  • winnie #11
    úgy értem, hogy a többi gyerek miatt miért te háborogsz? azért nehogymár te tmondd meg, hogy a szomszéd pistikének mi a jó:)

    dragonball meg lol, persze. az kell.
  • Gerygrey #10
    Na mert a Dragonball az pont jó példa ám... Mondtál volna Micimackót. Ha valaha lesz gyerekem, nem fog ilyesmit nézni, az is biztos.
  • szombi #9
    Csodacsibe szindróma. ettől.
  • szombi #8
    mivan?

    talán azért, mert nekem is van kettő, és k*rvára berágnék,
    ha ilyen tanulságoktól meg miegyébtől mentes valamiket kellene néznie, mert éppen más nincs!!!

    Még a DragonBall is sokkal jobb, mint az ilyen sz*rság!!!
  • cateran #7
    Es mitol butito egy mese?
  • cateran #6
    Mi az hogy valoban gyerekeknek keszult mese? Mi az a momentum ,aminel azt mondod,hogy a mese nem butito?