MTI

A Telenor kormánytámogatást vár a 4G-s mobilhoz

A Telenor Magyarország azt várja a kormánytól, hogy teremtse meg a mainál sokkal gyorsabb adatforgalmat lehetővé tevő negyedik generációs mobil szolgáltatás (LTE) szabályozási környezetét, mivel csak ehhez alkalmazkodva tudja bevezetni a szolgáltatást, a társaság szeretné azt is, ha a frekvenciadíjat a használt sávok alapján határoznák meg, s nem a telepített berendezések szerint.

Koller György, a társaság műszaki vezérigazgató-helyettese egy törökbálinti sajtótájékoztatón elmondta, a legújabb technológiák bevezetése segít a gazdasági növekedés megteremtésében is. A Boston Consulting Group felmérése szerint, ha 2020-ra a magyar háztartások 90 százaléka szélessávú internettel rendelkezik, akkor ez 88 ezer plusz állást teremt, s 805 milliárd forint addicionális bevételt hoz az államnak, például az adók és a járulékok révén - ismertette Koller György.

Hiába készül fel egy szolgáltató a negyedik generációs hálózat bekapcsolására, ha ehhez nincsenek meg a szabályozási feltételek. A szolgáltatás indításhoz az is szükséges, hogy az eszközgyártók elegendő modemet vigyenek piacra a felhasználók részére. Úgy vélte, az LTE (Long Term Evolution) piaci bevezetése 2011 második felében, 2012 elején várható. Nemzetközi előrejelzések szerint 2009 és 2014 között hetvenötszörösére nő az adatforgalom a mobilhálózaton.

Az eseményen bemutatott egy grafikont is, amely szerint miközben a Telenor Magyarország hálózatán 2006 óta a hangforgalom minimálisan nőtt, az elmúlt két évben két-háromszorosára bővült az adatforgalom. A trend a jövőben is fennmarad, és jelentősen gyorsul. Az ügyfelek azonban nemcsak a szélesebb hozzáférést várják el, hanem azt is, hogy a hálózat egyre gyorsabb legyen - tette hozzá. Ezért fejleszti, cseréli le a következő két évben listaáron mintegy 200 millió euró értékben 300 szakember közreműködésével a Telenor Magyarország a hálózatát. A számítások szerint két-három év alatt megtérül a befektetett összeg. A Telenor azonban a listaárnál olcsóbban jut az eszközökhöz. Erről azonban nem árult el részleteket a cég.

A Telenor és a ZTE Corp. augusztus második felében jelentette be, hogy a kínai cég mobil hálózati berendezéseket szállít és negyedik generációs LTE hálózatot épít ki a Telenor Magyarországnak. A szerződés értelmében a ZTE összekapcsolja a már meglévő második és harmadik generációs hálózati rendszert a kiépítendő negyedikkel. A szerződés 2015-ig szól. A projekt első szakasza, a hálózat elemeinek cseréje két éven belül lezajlik, az új hálózat már LTE-képes lesz. A mobilinternetes ügyfelek a másodpercenként 100 megabyte névleges letöltési sebességű LTE technológiával valamivel több mint 6 perc alatt tölthetnek le egy átlagos méretű, 4,7 gigabyte-os filmet, tehát gyorsabban, mint a legtöbb vezetékes hálózaton.

A ZTE Indiában és Montenegróban már épített ki egységes, a második és a harmadik generációs hálózatokat a negyedikkel összekapcsoló GSM/UMTS/LTE hálózatokat a Telenor számára. A magyar projekt a portugál, német és belga piacokon végzett fejlesztéseket követi. A ZTE eddig 7 kereskedelmi célú LTE-hálózatot és több mint 50 kísérleti LTE-projektet bonyolított le Európa, Észak-Amerika, a Közel-Kelet, valamint Ázsia és a csendes-óceáni térség országaiban. A ZTE tavaly 36 százalékkal, 8,8207 milliárd dollárra növelte árbevételét. Ennek az összegnek 10 százalékát kutatás-fejlesztésre fordítja.

A Telenor Magyarország hálózatán ma már 68-70 százalékot tesz ki az adatforgalom. A cég azt szeretné elérni, ha 2013-ra a lakosság többsége hozzáférne a szélessávú mobil internethez, 2020-ra pedig általánosan elérhetővé válna ez a technológia. A társaságnak 3,5 millió előfizetője van, ezen belül 320 ezer a szélessávú mobilinternetet használó ügyfelek száma. Hálózata ma 6 ezer bázisállomással működik, a második generációs (2G) mobil lefedettsége 97 százalékos, míg a 3G-s 67 százalékos.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Komolytalan #2
    "100 megabyte névleges letöltési sebességű LTE"
    Persze, ha az adótorony hegyébe ülünk telefonálni, miután 10km-es körben kiirtottunk minden zavaró elektromos berendezést. Lesz az még 10Mbit se a valóságban.
    3G lefedettség 67%? Vagyis 25ezernél kisebb lakosságú városokban csak mutatóba akad. Most őszintén, ezzel a fossal mit bírnának lefedni? Max Bp belső kerületei meg a megyei jogú városok főtere, utána meg reklámoznák hogy már 25% a lefedettségünk. Fogják már fel, hogy:
    - drótból annyit húzok ki, amennyit akarok. Az végtelen sávszél, mobilnál meg 1 ájer van.
    - dróton küldeni az elektromágneses/fény hullámot sokkal kevesebb energia, mint a levegőben. Szóval ne szennyezzük már csak azért tök fölöslegesen a környezetet, mert a pannon éppen mobilcuccban utazik.
  • zseko #1
    lol, 6 perc alatt egy átlagos méretű dvd filmet? Ugyan hogy? Vagy honnan? Tiszta vicc, mindent korlátoznak 32/32kbits-re ami nem tartozik a kiemelt forgalomtípusba (böngészés, email).

    ASZF:
    "
    Kiemelt forgalomtípus:
    képi és szöveges tartalmak böngészése, e-mailezés

    > Hozzáférési sebesség lassítása nélkül

    Egyéb forgalomtípus:
    netrádió, internet video (pl. YouTube, Videa), voice és video chat; multimédiás alkalmazások használata; online játékok használata; egyéb, a kiemelt és nem támogatott
    forgalomtípusokba nem sorolható forgalomtípus;

    > Amennyiben az Előfizető adatforgalma a megjelölt egyéb, valamint a nem támogatott forgalomtípusok összességét tekintve hét egymást követő nap alatt meghaladja az 1,5 GB-ot, a Szolgáltató az azt követő napon az egyéb forgalomtípusra vonatkozó le- és feltöltési sebességet lassítja. Az 1,5GB
    elérése után az elérhető sebesség 32/32 kbps.
    A lassítás automatikusan megszűnik, amennyiben a megadott időszakra eső adatforgalom 1,5 GB-nál alacsonyabb.

    Nem támogatott forgalomtípus:
    fájlmegosztás (pl. P2P (BitTorrent, eDonkey,...), FTP, OCH (Rapid Share), stb.);

    > A teljes számlázási ciklus ideje alatt a fel- és letöltési sebesség: 32/32 kbps"

    Ezek után érdekelne, mi értelme van a 100 megabyte névleges letöltési sebességű "technológiának".

    Pannonos vagyok, de most már erőteljesen gondolkodom hogy otthagyom őket. Se normális telefon nincs (pl wave még a djuice-nál is van!), se normális díjcsomag (pl. 2000-ért 200MB, t-mobile-nál ennyiért 1GB; de az internet árak egyébként is vicc az összes szolgáltatónál), a bónuszprogram se ér szinte semmit, hacsak nem havi 20e-es számlád van (10 éve pannonos, ~6-8 éve számlás előfizető, ~4 éve hűség nélkül, és 5e Ft "bónuszt" kaphatnék új telefon vásárlásakor...)