Szekeres Viktor

Madagaszkár 2 - A pingvinek visszatértek

Mintha csak megfordult volna egy régi trend, de a Madagaszkár folytatása is könnyedén felülmúlja az első részt. Na, nem mintha nehéz lett volna.

Már a korai Disney-mesék óta tudjuk, hogy a legtöbb mozis, "egész estés" rajzfilmet, animációs filmet a siker esetén utoléri a végzete, előbb mozis, majd később videós folytatások, esetleg valamelyik szereplő által különállóan életre keltett spinoffok formájában, míg végül az egész franchise a tévében landol délutáni sorozatként. Vannak esetek, ahol az efféle evolúció elég jól sül el, s olykor bizony totális tévút lesz a készítők osztályrésze.

Amikor a Dreamworks Animation azt latolgatta, hogy a Shrek után melyik filmjüket futtassák ki mozis sorozatként, akkor nem tartott sokáig a ceruzavég rágása, hiszen csak ránéztek a bevételi táblázatokra és látták, hogy azokon hiába szerepelt elfogadhatóan a Cápamese vagy a Túl a sövényen, a Shrekek után mégis csak a Madagaszkár volt a legjövedelmezőbb. Ami ráadásul plusz pontot jelentett, hogy a film nemzetközi népszerűsége is hallatlan jelzővel volt leírható, még az eredeti Shrekét is túlszárnyalta. (E tekintetben nem is csoda, hogy a Madagaszkárt anyagilag minden fronton beelőző Kung Fu Panda is megkapta a folytatásra szóló ukázt.)

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

A Madagaszkár 2 ott folytatódik, ahol az első rész abbamaradt: hőseink repülőgépet tákolnak össze, hogy visszajussanak New York-ba. (Illetve hazudunk, mert egy aranyos és szívszorító visszaemlékezéssel kezdünk, melyben a 2. rész több fontos karakterét is megismerjük.) Azonban a pingvineket nem igazán repülésre teremtették, így nem csoda, ha hőseink lezuhannak, szerencséjükre azonban mindezt egy (állatoktól) népes vadrezervátumban teszik. És ekkor kezdődik a...

Izé, igazából nem kezdődik semmi. Koherens történettel ugyanis nem rendelkezik a Madagaszkár 2. Mindenki teng-leng, jópofizik, elvan - és ezt nézve a néző is jól elvan, s eszébe sem jut, hogy nem igazán van a filmben konfliktus, esetleg valami gonosz lélek, aki gerjeszti azt, inkább csak afféle minisztorik váltják egymást. Persze fél óránál előbukkan egy konfliktusra hasonlító szál, de azt is elég hamar kivégzik, pedig a nettó 75 perces játékidőbe fért volna biztosan egy, s más.

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

Az más kérdés, hogy nem tették rosszul a szál elvágását, hiszen a nézőnek kezdett Oroszlánkirály-érzése lenni, és egy ideig úgy tűnt, hogy a készítők is Alexet, az oroszlánt fogják középpontba állítani (ki is mondják a filmben egyszer, hogy "mindig minden rólad szól"), ami buta húzás lett volna, mert nagyjából ő a legsótlanabb, legérdektelenebb karakter az összes közül. (Julienék nem sótlanok, ellenben abszolút idegesítőek, ellenszenvesek és funkciótlanok. Nyilvánvalóan csak azért hozták vissza, hogy az első rész által újra felfedezett Reel 2 Real-nótát elénekelhessék újra, melynek magyar fordításától eltekintünk, hiszen annál már csak az volt égőbb, hogy egyes nézők még ismételgették és a szókincsükbe is bevették. Erick Morillo sem gondolta volna, hogy a slágerlistás első helyek után ismét ekkora népszerűségre tesz szert az I Like To Move It.)

Azzal, hogy elég sok szereplőt mozgattak a történetben (egy, két, há..., nyolc különálló szálat kellett felépíteni), sajnos a Madagaszkár 2 is elaprózódik, hiszen egyik állatot sem akarták hanyagolni (az öreg nénit lehetett volna, sőt a Motkánnyá átvedlő Mortért sem lett volna kár...), viszont ebből adódóan egyikre sem jut kellő figyelem. Ez persze főleg a pingvinek miatt sajnálatos, hiszen az első Madagaszkárt is - mint nagyon sokszor - a mellékszereplők, jelen esetben a pingvinek paranoiás csoportja mentette meg és varázsolta legalább középszerű mesévé. (Bízunk benne, hogy a puskaport megint egy saját animációs sztorira tartogatták. Aki nem látta a múltkori karácsonyi sztorijukat, az sürgősen pótolja.)

Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide! Klikk ide!

Azonban a fenti feladattal sikerült úgy ahogy megbirkózniuk a készítőknek. Sikert aratott az "ebből is egy kicsit, abból is egy kicsit"-elv és sikerült egy olykor megható, olykor kifejezetten vicces állatos animációt rittyenteni, amit egész egyszerűen jó hátradőlve, ellazulva, a hátsó sorokban egymás hajába popcornt dobáló gyerekek zsivaja közepette nézni. Sőt, bármikor újranézni, hiszen a hiába nincs semmi emlékezetesebb pillanat a filmben, attól még kellemes élményt jelent.

(A szinkronnal természetesen ismét megannyi érdekes, általában jobbnál jobb amerikai színészi alakítást vesztünk, köztük a nemrég elhunyt Bernie Mac-ét is, de a magyar verzió abszolút korrektre sikeredett, bár semmi kiemelkedőt nem alkottak ezúttal színészeink. Azonban pár fordítói leleménynek ("majmost meglesz") és egy-két trendi szónak tutkeráj, hogy sokan fognak örülni a riszálós korosztályból.)

Magyar nyelvű filmelőzetes letöltése

Klikk
ide!
Klikk a képre a nagyobb változathoz
Madagaszkár 2 (Madagascar: Escape 2 Africa)


Rendező: Tom McGrath, Eric Darnell
Zeneszerző: Hans Zimmer
Producer: Mark Swift, Mireille Soria
produkciós vezető: Mireille Soria, Mark Swift

Szereplők:
Ben Stiller (Alex hangja)
David Schwimmer (Melman hangja)
Chris Rock (Marty hangja)
Cedric the Entertainer (Maurice hangja)
Jada Pinkett Smith (Gloria hangja)

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Zoltanius #33
    Nincs sztori, ahogy a harmadik Shrekben sem volt. Húzzunk le mégegy bőrt szindróma.
  • IMYke2.0.0.0 #28
    Korábban már írtam, egyetemen filmklubot vezettem egy barátommal.
    Amikor a megvásárolt "Madagascar"-t levetítettük egy azt már régen, warez verzióban megnéző, úgy 50 fős társaságnak - egyetemisták lévén mindegyik ugye több volt, mint 18 éves -, öröm volt nézni, hogy még mindig ugyanúgy dőltek a poénoknak.
    Az "I Like To Move It"-ot meg a kis terem nem bírta ki: mindannyian "riszáltunk" ordítva!!!
    Felnőttek is szórakozhatnak jól kisgyerekeknek szánt filmen.

    A 2. részhez nem volt még szerencsém, de engem rettenetesen érdekel, s ha tehetem, meg is fogom nézni!
    Addig meg: "riszálom így is, úgy is..."
  • Mcsiv #27
    néha olyan érzésem volt a cikk olvasása közben, mintha a cikkíró igazából csak végigtekerte volna a filmet és itt-ott belepislogott a történetbe, hogy tudja miről van szó. A többi elemzéssel viszont egyetértek.
  • hpteso #26
    megvan. motomoto az. !! ahhh de nagy=)))) Elkezdi glorianak: Jómegnőtté .... kislááány. meg kesobb mikor búcsúznak :))) Aztán lássalak méég .... nem lesz nehéz, mert van benned .... anyag. :))
  • vax #25
    a pingvinek is nagyon jók benne. Kár hogy csak ritkán és rövid időre jelennek meg.
  • vax #24
    Hát, hát. Szerintem is klasszissal jobb volt az első rész története.
    Az öreg csaj meg a bagázsa véleményem szerint hagyható lett volna, mert fárasztóvá és unalmassá tette, nem használt a történetnek. A repülős rész viszont jó volt.
  • hpteso #23
    Az elso tenyleg jobb volt. Ezt tegnap neztem meg. Van benne egy nagy dagadt vizilo, az a csavo kesz. Amiket mond nem semmi, na meg ahogy mondja.
  • DonMaros #22
    Még b@tépve is gyenge volt, az első jobb volt
  • winnie #21
    de épp ez a lényeg, nem? a 18-40 közöttiek is formálhatnak véleményt, amivel egy másik 18-40 közöttinek adnak támpontot, miszerint megéri-e megnézni ezt a filmet. a kicsiknek pedig minden vicces - a madagaszkár amúgyis sokkal szélesebb közönségnek szól. a 10 éven aluli korosztálynak (így címezve) sokkal másabb mesék szólnak.
  • Scamp #20
    Ez tetszik :) 18-40 közti emberek húznak le egy olyan animációs mesét aminek a legnagyobb része (saccra 80-90%-a) a 10 év alatti korosztálynak szól. Van benne pár poén amit a nagyobbaknak szánnak, ezeket a részeket értékelik is a felnőttek mert tudnak rajta nevetni, de a többi a kicsiknek vicces. Határozottan mondom hogy a kisebb korosztály számára viszi a pálmát az első és a második rész is. :)
    (Nekem tetszett egyébként.)