Berta Sándor

NSA-szintű jogokat kapott a német titkosszolgálat

A titkosszolgálat január elseje óta korlátlanul szerezhet adatokat a belföldi és külföldi távközlési forgalomból, azokat hat hónapon át tárolhatja és megoszthatja harmadik féllel.

A Német Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) jogköreinek kibővítéséről szóló törvénymódosítás már megjelent a Szövetségi Közlönyben. Az már tavaly novemberben kiderült, hogy a hivatal a jövőben bármely e-mailbe betekinthet és akár naponta ellenőrizheti a németországi internetezők elektronikus leveleit, a közösségi platformokon nyilvánosságra hozott bejegyzéseiket és minden más adatforgalmat. Mindez annak ellenére megvalósulhat, hogy a BND ezt a Német Alkotmánybíróság álláspontja alapján nem tehetné meg. Emellett kiszivárgott, hogy a szolgálat az azonnali üzenetküldők titkosításait is feltörné.

A BND eddig legfeljebb titokban fért hozzá például a világ legnagyobb adatcsere-csomópontjának számító De-Cix vagy a Deutsche Telekom hálózatához. A jövőben ezt már nem kell titokban megtennie. Eddig az volt a szabály, hogy a hivatal maximum az adatforgalom 20 százalékát érhette el. Most már nincs ilyen akadály. A törvényalkotók ezzel gyakorlatilag megnyitották az utat a BND számára az olyan szintű információszerzés előtt, amely mostanáig csak az Amerikai Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Hivatalára (NSA) volt jellemző.

A szolgálat az új jogosítványai segítségével korán felismerheti az ország belső és külső biztonságát fenyegető veszélyeket, valamint biztosíthatja a kiberbiztonságot. Akár az európai uniós tagállamok polgárai is célzottan megfigyelhetők lesznek, ha például fennáll a veszélye egy fegyveres támadásnak vagy egy nemzetközi terrorakciónak, illetve olyan bűncselekmények elkövetésének, mint a pénzmosás. Tilos lesz ugyanakkor az ipari kémkedés.

A törvény lehetővé teszi, hogy a BND munkatársai - részben automatizált folyamatok keretében - megosszák a birtokukba jutott információkat az olyan társszervezetekkel, mint az NSA. A szövetségi kabinet a stratégiai távközlési ellenőrzés eszközét fontosnak nevezte a BND munkája szempontjából. A megfigyeléseket a Szövetségi Kancellária rendelte el és egy független testület ellenőrzi majd.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • gforce9 #5
    Ez csak az EU töketlensége szintúgy. Visszaküldésre van határozat a végrehajtás elvérzik. Így nem lehet haladni semerre. Hozhatnak jogszabályokat, adhatnak jogköröket... kb felesleges, ha nincs végrehajtás.
  • Cat #4
    Mert egyszerűen nem veszik vissza a saját állampolgáraikat ezek az országok. Szinte hihetetlen, de így van.

    Visszaküldte Franciaországba a menekülteket Mali
    Pakisztán fővárosában 30 embert nem engedtek leszállni a gépről
    De ugyanígy van pl. Afganisztánnál meg egy sor afrikai országnál.
  • gforce9 #3
    Én azt nem értem, hogy ha elkapnak 1 bevándorlót a rendőrök szabálysértés vagy bűncselekmény miatt, nincs kiutasítva azonnal. Akkor mégis ezzel miafenét fognak elérni. Ez max a felderítést segíti, de ha végrehajtás nincs - márpedig nincs vagy alig - akkor adtak a titkosszolgálatnak mégnagyobb munkát úgy, hogy eredménye nem lesz.
  • fonak #2
    Az NSA meg a GCHQ eddig is összeporszívózott tőlük minden adatot, a kancellár asszony telefonbeszélgetéseiig bezárólag, akkor meg miért ne tehetnék meg a saját hatóságaik is?
  • halgatyó #1
    "... a pénzmosás" (utolsó előtti bekezdés vége)
    Kíváncsi vagyok, hány offshore-gazembert fognak lebuktatni...
    Ezzel szemben hány olyan igaz embert, akiknek az Európába özönlő félmajmok nem tetszenek.