MTI

A Föld evolúciós történetét írták át ír és indiai kutatók

Az oxigéntermelő életformák hozzávetőleg 3 milliárd éve jelentek meg a Földön - erre a következtetésre jutottak ír és indiai tudósok, akik eredményeiket a Geology folyóirat online kiadásában ismertetik.

A dublini Trinity College és a kalkuttai Presidency Egyetem geológusai India északkeleti részén, Orisza államban olyan fosszilis talajt (paleoszolt) találtak, amely kőzetekből, kémiai mállással, oxidáció révén képződött. Urán-ólom kormeghatározási módszert alkalmazva a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a paleoszol 3,02 milliárd éve keletkezett - olvasható a ScienceDaily hírportálon. Mint Quentin Crowley, a Trinity College docense, a tanulmány vezető szerzője rámutat, a fosszílis talaj "mintázata" arról tanúskodik, hogy a paleoszol emelkedett légköri oxigénszint mellett képződött. "Ilyen magas koncentráció csak fotoszintézissel biztosítható, olyan életformák segítségével, amelyek szén-dioxidból és napenergiából oxigént és vizet állítanak elő" - emelte ki a tudós.

Magyarázata szerint a Föld korai időszakában bolygónk légköre legfőképp metánból és szén-dioxidból állt, s alig-alig tartalmazott oxigént. Az általánosan elfogadott elméletek szerint 2,4 milliárd éve emelkedett meg a légkör oxigénkoncentrációja, az úgynevezett aerob fotoszintetizáló életformáknak köszönhetően, amelyek számára az oxigén nem volt toxikus anyagcsere-melléktermék. (A korábban létező életformáknak az oxigénhiányos, anaerob körülmények kedveztek). A "nagy oxidációs esemény" eredményeként jelentősen megnőtt a molekuláris oxigén tartalma a légkörben és az óceánokban, ez volt bolygónk egyik legnagyobb evolúciós váltása, amely anaerob organizmusok tömeges kihalását eredményezte, ugyanakkor lehetővé tette a komplex életformák kifejlődését.

"Az előkerült fosszilis talajminták segítségével betekintést nyerhettünk a sziklák kémiai mállási folyamatába. Vegyi összetételük változása ugyanis sok mindent elárul arról, hogy miként alakult át a Föld légköre 3,02 milliárd évvel ezelőtt" - emelte ki Quentin Crowley.

Ismertetése szerint 3,4 milliárd évvel ezelőtt gyakorlatilag nem volt molekuláris oxigén a légkörben. A közelmúltban Dél-Afrikában viszont olyan fosszílis talajokat találtak, amelyek tanúsága szerint már 2,96 milliárd éve emelkedőben volt a molekuláris oxigén koncentrációja a levegőben. Az indiai kutatások pedig még további 60 millió évvel korábbra tolták ki az oxigenizáció kezdetét. "Így a korábbi elméletekhez képest több mint 600 millió évvel előbb vette kezdetét a nagy oxigenizáció, amely az összetett életformák kifejlődésének kedvezett" - mutatott rá Quentin Crowley.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • lamer the true #3
    Hihetetlenül hangzik?

    Miért hihetetlen?

    Minden kezdet nehéz. Ha már megvan, mi kell akkor a dolgok beindulnak.

    Legyen szó evolúcióról, vagy a technikáról.
  • Macropus Rufus #2
    ha a Föld keletkezésétő napjainkig eltelt időt 1 órában határozzuk meg, akkor az első 50 percben csak egysejtűek voltak a Földön. Az utolsó 10 percben jelentek meg a komolyabb élőlények, majd az ember az uccsó 0.02 másodpercben jelent meg, A tudomány mai álláspontja szerint. Ez kissé hihetetlenűl hangzik.
  • emberz #1
    Ki tudja, miféle életciklusok zajlottak le addig, amíg őseink kimásztak a vízből 300 és egy néhány millió éve? Hiszen addig akár hatszor is kimászhatott egy fejlődési ág a partra, és ki is halhatott maradéktalanul, vagy akár fenn is maradhatott, a mai napig... Mert azt kissé nehéz elképzelni, hogy majdnem hárommilliárd éven keresztül nem történt semmi, csak úszkáltak az egysejtűek az óceánokban, és sütkéreztek a sekélyesben... Pár millió évig csak-csak, de hogy hárommilliárd mekkora marha sok, abba belegondolni is nehéz. Igen nagy horderejű "csodák" is megtörténhetnek akár, az a helyzet.