11588
  • gunji
    #11466
    Én is kíváncsi voltam rá, nézegettem, de nem találtam hivatalos (kánonbeli) magyarázatot.
    Kánonon kívül van, például a Star Trek Online játék ad rá egy esélyt, röviden
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    a Tal Shiar kisérletezik a közeli Hobus rendszerben, hogy kapcsolatba tudjanak lépni az ikóniaiakkal, s emiatt belobbantják a Hobus csillagát szupernovává, a robbanás meg a szubtérben haladva megsemmisíti a Romulust.

    Utoljára szerkesztette: gunji, 2020.04.18. 00:40:11
  • Renegade
    #11465
    izé, volt valami magyarázat a hirtelen supernovára?
    nem úgy működik a dolog amúgy, hogy sok ezer évvel azelőtt már tudják, hogy hááát x csillagnak annyi 200000 +-5% nap múlva?
  • Nagydög
    #11464
    Amugy az egesz evakuacios tervben nem is csak ez lett volna a gyenge pont. Hova teszel 18 milliard embert? Mert nem csak egy hely kell, ahova leulhetnek par percre. Valahol lakniuk kell. Kell enniuk, szukseguk van hasznalati cikkekre. Es akarhova mennenek, ott az infrastruktura a mar ott lakokra van meretezve. Korlatozott, mennyi uj lakost tudnak befogadni azonnal.
    Megint csak a sajat peldankat emlitve epp vagyunk 7,5 milliardan. Azt mondtak az okosok, a Fold el tud tartani kulonosebb baj nelkul 10 milliard embert. De nem ugy, hogy a kovetkezo 2,5 milliard holnap erkezik. Az is igaz, hogy osszevissza hatvan ev alatt jutottunk 3 milliardrol idaig.
  • Caliph
    #11463
    #azűrbazinagy :D

    lényeg hogy akkor mégis sokat kell repülni,viszont akkor bazi nagy kapacitású emberszállító hajókat kell építeni hogy megérje elhasználni azt az időt mire megépülnek ezek a hajók,és még ezzel együtt is sikeres legyen az evakuáció.
    bár ha az új vonalat nézzük akár Mr Spock is odaérhetett vna a vörös anyaggal,de ez már emgint az idővonalak keveredése :D
  • Nagydög
    #11462
    "de ugye a romulánoké birodalom,szal számos naprendszert birtokolnak a fő rendszer közelében"

    Igazabol ez az egyik gyenge pontja a mutatvanynak, mert nyilvan nem lehetne mondjuk Budapestet kitelepiteni Kazincbarcikara, es meg az egesz orszagban szetdobni is maceras lenne, de azert talan lenne hely szetszorni a fo bolygo lakossagat is. Arrol nem is beszelve, hogy a kulonosen "vizfeju" Magyarorszagon is csak a lakossag kb. 20%-a lakik a fovarosban.
    Ellenben most kivancsi lettem, es utananeztem. Ez inkabb a Trek furcsasaga, de ugy tunik a hatalmas Romulan Birodalom bolygoinak szama: 10. (A Foderacio a legnagyobb tobb mint 150 taggal, ami legalabb 150 bolygot is kell jelentsen) Ezek egy resze inkabb csak van, alig lakott, ellenben picsa nagy retuleten helyezkednek el. A legkozelebbi bolygojuk valami 500 fenyevnek tunik a terkepek alapjan.

    "és egyre távolabb is,szal nagy távolságokat nem kell ugrálni.Mert szomszéd naprendszerekben van romulán bolygó nem is egy"

    Vissza kicsit a mi valosagunkhoz: A Foldhoz 50 fenyeven belul talalhato csillagrendszerek szama 1300(ha jo adatot turkaltam ki). Nem tudom, mi a valoszinusege, hogy ennyiben talalunk masik lakhato bolygot, de mondjuk mazlink van es van egy feluton, tehat 25 fenyev.
    Szerintem ez az altalad is emlitett video.
    Eszerint az Enterprise E legnagyobb sebessege 5829c. Egy fenyevet a feny 365*24=8760 ora alatt tesz meg. Mi 5829-szer gyorsabbak vagyunk, igy egy fenyev masfel orara jon ki. A 25 fenyevunk tehat megvan szuk 38 ora alatt.(A vilagur picsa nagy, megha orult gyorsak vagyunk is.) Oda vissza tehat 3 nap, meg legyen egy a kipakolas, bepakolas, akkor az 4. Jobb, mintha egy het lenne, de szerintem ezzel meg nem leszunk kint a vizbol.
    Ha az 500 fenyevvel szamolunk, akkor a szeteses hataran hajtott csucstechnikankkal csak az odaut egy honap. Hogy ez az 500 fenyev mennyire "realis", mikozben a sorozatban latszolag nem tudsz ugy kiloni egy foton torpedot, hogy ne talalj el egy lakott bolygot, az mas kerdes.




    Utoljára szerkesztette: Nagydög, 2020.04.15. 18:23:54
  • Caliph
    #11461
    nem értek a csillagászathoz,de szupernova amikor a nap felrobban elvileg. szal eltakaritja a romulánok főrendszerét,mintha a mi napunk durranna be és eltakarítana mindent a naprendeszerben.

    de ugye a romulánoké birodalom,szal számos naprendszert birtokolnak a fő rendszer közelében és egyre távolabb is,szal nagy távolságokat nem kell ugrálni.Mert szomszéd naprendszerekben van romulán bolygó nem is egy
    legyen hajónként mondjuk 500 fő kapacitás,legyen 1000 hajó(és ugye ez csak a föderáció és romulán hajók,picardban csak emberi fejlesztésű hajókat látunk a föderáció oldalán,sehol egy klingon andoriai vagy vulkán vagy bármi más föderációs tag hajóját nem láttuk)
    az enterprise E nek pl Föld körüli pályáról az mélyűrig 10 másodperc kell(erről van youtube videó,valami okos kiszámolta:D,a fénynek ehhez 40 percre van szüksége ) szal viszonylag gyors fordulókat lehetne tenni.

    szerintem még mindig gyorsabb mint felépíteni a nulláról egy teljes flottát aminek ezután a feladat után nem lenne semmi dolga,még gazdaságilag sem indokolt :D

    ezért is csodálkozom a picardban a vadnyugati körülményeken ahova egyes romulánok kerültek,egy több bolygórendszerből álló birodalom simán felszív annyi embert .(a föderációs konfliktus alatt csak a semleges zóna volt 1 fényév nagyságú,mekkora lehet a birodalom? :D )
  • Nagydög
    #11460
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    ugye ez a csillagflottával együtt több száz hajó,miért is építünk mentőflottát


    Csak ehhez, mert a tobbivel nehez lenne vitatkozni:
    Vegyuk a legnagyobb letezo oceanjarot a Symphony of the Seas-t. Maximalis utas szam 6680. Ez mar egy kicsit zsufolt, ha elmeny hajokazasrol van szo, de eletmentesben szamolunk, szal legyen 13000, meg a 2200 fo legenyseg, sz'al ugy 15000 ember. Vizzel meg levegovel legalabb nem lesz baj(bar a leparlot lehet, hogy mar tulfesziti.), de etetni oket kell azert. Szamold ki, mennyi kellene belole, ha ki akarnank telepiteni csak egy magyarorszagnyi embert! (Ha van ra egy evunk es heti egy forduloval szamolunk, akkor 13)
    A Csillagflotta nem hitt a hadihajokban, sz'al eleg szellos hajokat epitettek, es a legenyseg egy resze a csaladjat is magaval vitte. Igy az Enterprise E max kapacitasa - a forrasok szerint, amit talaltam - 2500 fo. Azt nem tudom meddig lehetne meg tovabb fesziteni szukseg eseten, de ugye ott mar levegovel es vizzel is szoszolni kell, bar a replikatorokkal talan lehet ugyeskedni.
    A Romulus lakossagara azt talaltam, hogy 18,000,000,000 fo.



    Utoljára szerkesztette: Nagydög, 2020.04.15. 16:09:35
  • Caliph
    #11459
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    az is vicc megjön a romulán flotta(ugye ez a csillagflottával együtt több száz hajó,miért is építünk mentőflottát)szal kilép a warpból azzal a lendülettel már bombázni kellett vna a bolygót,nem itt néz büszkén a parancsnok asszony,felkészülni a támadásra(több órája jönnek a bolygó felé,egy céllal és nem sikerült felkészülni),meg mindenhajó célozzon ,aztán szép hang meg fényeffektek ahogy visit fel a kitudjami,aztán picard közbezavar
    aztán folytassák még mindig a célzást,megint visít valami,jönnek a zöld fények,de még itt se ad tüzelési parancsot,csak húzza az időt,hogy a föderációs flottának legyen ideje beugrani.
    szóval a "felkészült"romulán flotta beugrik és több percig nem csinál semmit :D Még az új Enterprise filmekben is van olyan jelenet amikor a naradával harcolnak hogy beugrik a hajó és azzal a lendüllettel már fossa is a phazert meg a lézert meg torpedókat ,és az enterprise több száz évvel korábbi konstrukció :D


    nem is csoda hogy majdnem kihaltak :D azért gondolom a szupernova se egyik napról a másikra történik.

    A legállatabb jelenet hetes és a borg kocka jelenetek voltak,kár hogy nem tartott sokáig...

    ennél még a romulán borg elmélet is jobb lett vna :D mint az a csodakígyó a végén :D

    Utoljára szerkesztette: Caliph, 2020.04.15. 15:16:24
  • Kissssss0 #11458
    " A káromkodás, a horror jelenetek soha nem voltak a ST részei, és továbbra sem tudom ezeket befogadni, számomra az egész ST egy álomvilágról, ideákról és elvekról szól, egy kapaszkodó amit megfogva kicsit ki lehet repülni a világban zajló mocsokból. Pont arról, hogy az erőszak csak és kizárólag utolsó és elkerülhetetlen megoldásként jöhet szóba. Na ezekből nem kaptam vissza semmit."

    szerintem egyszerűen képtelenek már megteremteni azt az érzést és világot amit a TNG, DS9, voyager adott 20+ évvel ezelőtt, azok akik csinálták a régi sorozatokat már rég kihaltak, nyugdíjba vonultak vagy mással foglalkoznak, az új sorozatokat(disco,picard) készítő generáció meg sajnos másképpen értelmezi a trekkie jelentését, ezt is kapjuk azt amit látunk most.
  • akyyy
    #11457
    https://twitter.com/i/status/1079054685116477445
  • Tuvok #11456
  • akyyy
    #11455
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    nem volt rossz sorozat, de az utolsó 10-15 perc, vagy mennyi, hááááát..... most akkor picard igazából meghalt, de lett helyette egy "Data"
  • Nagydög
    #11454
    "az az ősi gonosz tekergő robotkígyópolipizé is full gáz volt.."

    Na, ezzel viszont teljesen egyet tudok erteni. Es ha mar errol van szo, az volt a mondas, hogy egy jeladot epitenek, nem egy kaput, amit ha lekapcsolnak, akkor a hatalmas szintetikus cthulhu tehetelenul hazakullog.
  • Caliph
    #11453
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    az az ősi gonosz tekergő robotkígyópolipizé is full gáz volt...a történet lapos,semmi előre nem látható fordulat,egy rakás már máshol ezerszer látott klisék. btw , a csodajavító ketyerével miért nem a kockát javították meg,az durvább tűzerőt képviselt volna :D nem mellesleg látványosabb is lett volna
  • Micsu
    #11452
    Már nem azért de a 2009es film is sokkal élvezhetőbb volt mint ez (Picard)
  • Tuvok #11451
    Nem "rossz". Sőt. Csak továbbra sem az, amire a Trekkie-k vágynak 20 éve.
    Én azt mondom nézd meg, és dönts magad. A régi szereplők által nyújtott nosztalgia faktoron és 1-2 apró easter egg-en kívül túl sok Star Trek-et nem kapsz, de mint sorozat önmagában nézhető, látványos meg...mittomén.
  • gunji
    #11450
    Uh, beleolvasva a hozzászólásokba lehet, hogy mégis érdemes lenne megnéznem a sorozatot (2-3. rész körül abbahagytam anno)
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    ha már ennyire rossz, meg ha ennyire szétlop khm... felhasználtak hajókat a STO-ból és várhatóan tönkrevágták az idővonalát ;)
  • phalanx
    #11449
    Hogy a Picard sikeres lenne? Hát nem tudom, nem úgy tűnik:
    https://www.youtube.com/watch?v=1k8yhVsGIuI

    Mellesleg ha jól tudom se az Amazonnak se a Netflixnek nem kellett a sorozat, miután kézhez kapták a forgatókönyvet. Ez azért sejtet valamit. De ezt csak hallottam valahol, nincs hozzá forrásom.
  • Nagydög
    #11448
    Nezd ebben a par mondatodban csak harom tevedes van.

    1. Kapott egy uj evadot* es pillanatnyilag 7,9-en all az IMDB-n. Ezt nehez lenne sikertelensegnek nevezni, meg akkor is, ha nekunk - bar kulonbozo mertekben - nem jon be.

    2. Pontos megfigyeles, hogy ha Star Trek fan vagy es ezzel parhuzamosan SJW-krol nyisszogsz, akkor valoszinuleg le kene ulnod es egy kicsit rendet rakni a fejedben. A Star Trek mindig is arrol szolt, amit most megvetoleg SJW-nek neveznek. Lasd: Tuvok #11445

    3. Igen az anti-SJW arcok altalaban toxikusak. Ezen nem sokat valtoztat, hogy vannak toxikus SJW arcok, akik egy kefirben is kepesek felfedezni az elnyomast, egyenlotlenseget es rasszizmust.

    *Az egesz tortenet ugy nezett ki, hogy ez lesz a Picard vonal lezarasa, ahol szepen elbucsuzunk a karakterektol es mind egyutt nosztalgiazunk kicsit. Es megint csak Tuvokra hivatkoznek, mert nagyon egyetertek vele, hogy a 7. resz volt a sorozat legjobbja, bar van egy olyan sanda gyanum, hogy csak bedoltem a nosztalgia faktornak.(Szinten csak az en megerzesem, de szerintem a szineszekkel egyutt.)
    Csak aztan kiderult, hogy a sorozat nepszeru, vagy legalabbis annak igerkezik igy gyorsan igazitottak, hogy folytathato legyen. Vagy mar eleve ugy keszitettek elo, hogy benne legyenek a biztositekok a folytathatosaghoz.
  • Tuvok #11447
    Ha leírtam volna amit Kurtzman-ról gondolok, akkor az az ő ízlelőszervének és Abrams végbélnyílásának mesébe illően romantikus találkozásáról szólt volna.
  • phalanx
    #11446
    Jar Jar Abrams-ot ki ne hagyd a sorból, ő volt az aki elindította az egész lejtmenetet és nem is egy, hanem mindjárt 2 franchiset állított a földbe #ripstarwars
  • Tuvok #11445
    Igen, az én hibám, hogy még mindig hiszek az az ember által lefektetett ideálokban, aki a hatvanas évek amerikájában meg merte húzni a fekete női tiszt ötletét, akinek a neve szabadságot jelent szuahéli nyelven. Aki elő mert jönni a társadalmi problémákkal, fel mert szólalni háború, kirekesztés és fajgyűlölet ellen, megrajzolta a politika abszurdításait. Aki a dohányreklámok és alkoholfogyasztás aranykorában ki merte jelenteni, hogy az rossz, és soha nem viszi képernyőre. Aki azt mondta: "I will always listen to Trekkies and Trekkers".

    Chabon-nak egy Oh-ra futotta, Kurtzman-ról pedig nem mondok semmit, mert moderálni kellene.
  • dantor7
    #11444
    Imádom, amikor a sikertelenségüket ilyen magas lóról pofázással magyarázzák, hogy "provoke people who seem to have missed the memo".
    Köpedelem. Meg az anti-SJW-k a toxic-ok, jól van, meg is érdemlik.
  • phalanx
    #11443
    Hidd el veled van a baj, ahogy Alex Kurtzman és most legutóbb a másik író, Michael Chabon is kifejtette:

    "So were there things about “Picard” that you knew you wanted to do that you could sense would test some boundaries for fans?

    Sure. To the extent that I was aware of the kind of toxic fandom, the anti-SJW, you know, sad little corner of fandom — you just disregard that. Sometimes you’re motivated to have things simply because it’s possibly going to piss off or provoke people who seem to have missed the memo about just what exactly “Star Trek” is and always has been all about."
  • Tuvok #11442
    Meg merem kockáztatni, hogy az első évad sztorija volt annyira semmitmondó és zavaros, mint a Discovery-é.
    Az egész Föderációs koncepciót, a Trekkie-kben kialakult képet sikerült ismét leköpni, mintha az emberiség több száz éve dédelgetett álmai és elvei 20 év alatt homlokegyenest megváltoztak volna pár olyan esemény miatt, amik igazából az ST eddidi történetéhez képest elenyészőnek tűnnek, vegyük csak példának a Dominium elleni háborút vagy a Borg próbálkozásait. A káromkodás, a horror jelenetek soha nem voltak a ST részei, és továbbra sem tudom ezeket befogadni, számomra az egész ST egy álomvilágról, ideákról és elvekról szól, egy kapaszkodó amit megfogva kicsit ki lehet repülni a világban zajló mocsokból. Pont arról, hogy az erőszak csak és kizárólag utolsó és elkerülhetetlen megoldásként jöhet szóba. Na ezekből nem kaptam vissza semmit.
    A kedvenc ST részeimben többnyire még csak egy fézert sem sütnek el, számomra nem a folyamatos akció jelenti ezt az eszmét, és talán nem távolodok el a valóságtól ha azt mondom Gene se így álmodta ezt meg. Ennek okán bevallom, hogy nekem a hetedik rész (Riker és Troi otthona) a maga nulla akciójával volt az, ami egyedül tetszett és megindított, az összes többi elveszett a "modern, látványos, ámde annál sekélyesebb sorozatok" című süllyesztőben.
  • phalanx
    #11441
    nincs mit mondani róla, ugyanolyan pocsék volt mint az egész évad
  • Caliph
    #11440
    na , senki semmit az utsó részről? :D
  • ronnie89b
    #11439
    Úgy látom eléégé egyedül leszek, de nekem tetszett ez a rész, várom a folytatását. Az meg különösebben nem izgat, hogy egy játékból merítették az ötletet.
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Picard tényleg elég naiv/hülye volt, hogy nem hallgatott Rios-ra ("5 perc alatt meghackelte a hajóm, talán vigyázni kéne velük" ), és ki is derült, hogy nem mindegyik android olyan jó, mint Data. A gonosz android vezér csaj kinyírta a saját testvérét, csak hogy maga mellé állítsa a többieket, mintha emlékeztetne valakire, de majd meglátjuk.
    Örülök neki, hogy B:S. is visszatért, tök jó volt látni, bár emberi külsővel alig ismertem meg. :)
  • Micsu
    #11438
    a Voyagerben mikor Kes a 3. éveadban figyelmezteti a kaptiányt a Krenim fajra és a kronotontorpedókra, még infokat is oszt meg a legénységgel, erre mikor a 4. évadban találkoznak velük úgy tesznek mind ha sose hallottak volna még róluk, elég nagy logikai balama
  • lwb
    #11437
    Ó basszus. Inkább nem is mondok semmit a 9. rész után. Legyen vége végre.
  • Tuvok #11436
    Agyamra megy, hogy mikor közelről mutatnak valakit beszélni, a kamera folyamatosan összevissza mozog
    Nem futotta a költségvetésből kamera állványokra ?
  • s_andras
    #11435
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    A többszázezer éves szupercivilizáció, ami képes volt csillagokat összeterelni, az smafu, mert a vén hülye szerint nekünk sokkal hatalmasabb eszközeink vannak! Mik is ezek, lemaradtam valamiről, a ST univerzumban csillagok pályáját secperc alatt módosítgatják az emberek? Ja nem, ezek a "hatalmas eszközök" a nyitottság, az optimizmus, és a kíváncsiság! Különben is, honnan tudja, hogy azok először nem voltak-e nyitottak stb? Milyen jó időzítéssel sikerült leadni ezt a sorozatot, éppen amikor az egész világ karanténba kerül Kissé mintha vesztett volna a fennköltségéből ez a bullshit-szintű okoskodás, rég kacagtam ilyen jót
  • lwb
    #11434
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Na, most meg kezdünk erősen Mass Effect irányba elmenni ... Nem tudom, jó lesz-e ez egy Star Trekben.
  • s_andras
    #11433
    Végig benne volt. Az érzelem az egy szint. Csak mostanra jutottam odáig, hogy ennyire szájba kelljen rágni..?
  • Nagydög
    #11432
    Ize. Most elkezdtel szintekrol es beszelgeto bogarakrol beszelelni. Erzelmekrol volt szo regebben, nem? Hogy MI-nek, allatnak nem lehet olyan? Mikor tertunk at erre az uj vaganyra?
  • s_andras
    #11431
    Nem, egyáltalán nem igaz minden másra, ezt csak úgy kijelented. A háziállatok, a bogarak, oroszlánok, fák, virágok stb meg az MI csak az óvodásoknak szóló disney mesékben rendelkeznek emberi személyiséggel, és beszélgetnek egymással úgy mint az emberek. (Jó, persze, azt az esetet most hagyjuk figyelmen kívül, hogy egyedül csak én létezem, és az egész világ körülöttem veled együtt egy szimuláció ami csak az én szórakoztatásomra van kitalálva ) Tehát szintek vannak, az emberek szintjén nincs semmi más (nem, a macskád sem, TUTIBIZTOS vagyok benne ), és egy ember által programozott gépről sosem fogjuk tudni eldönteni kívülről, hogy milyen szinten van, mert elegendő számítási kapacitással már egy szándékosan CSAK szimulátornak alkotott gép is olyan látszatot fog tudni kelteni, mintha velünk egy szinten lenne. Ezért egy gépnek SOHA SENKI nem hiheti el, hogy velünk egy szintre jutott. A macskákról meg TUDJUK

    Btw: én végig azt indoklom, hogy miért a ROMULÁNOKKAL VAGYOK!! ;)
    Utoljára szerkesztette: s_andras, 2020.03.11. 12:02:31
  • Nagydög
    #11430
    Btw.: Nem fognak innen minket kivagni, hogy a labunk nem eri a foldet?
  • Nagydög
    #11429
    Oh. Az?! Nem mondtam rola, mert nincs mit. Ez ugyanis pontosan ugyanigy igaz minden masra. Rad, ram, a macskara. En nem tudom, hogy mik a sajat erzelmeim, csak erzem oket. Hogy pontosan mit erzel te, mikor azt mondod, orulsz, vagy felsz, azt te erzed. En csak kovetkeztetni tudok a sajat tapasztalataim alapjan, nincs modomban ellenorizni. Ha pedig esetedben nincs, es megse vonom ketsegbe oket, akkor miert tennem/neveznem masnak a szomszedban, a macskaban vagy az egyszer talan AI-ban felmerulo erzelmeket.

    A transzcendenciarol ezek szerint kijelenthetjuk, hogy a ra valo hivatkozas egy vitaban definicio szerint a vita szabalyainak megsertese?
    Utoljára szerkesztette: Nagydög, 2020.03.11. 11:42:14
  • s_andras
    #11428
    Itt a "kérdés" a problematika vagy téma szinonimája akart lenni, elnézést, tényleg félreérthető. Hajlandó vagy mondani valamit arra ami tehát harmadszor is: "...amiről nem lehet eldönteni, hogy csak szimulál-e vagy tényleg szintet lépett, kívülről akkor sem fogja tudni ezt senki leellenőrizni..." stb

    A transzcendenciáról teljesen értelmetlen a további szócséplés, ha egyszer így van kitalálva a fogalom maga, akkor így van és kész. Aki ezt nem érti, vagy akinek ez fáj, az sajnos egyéni szoc.probléma.
    Utoljára szerkesztette: s_andras, 2020.03.11. 11:01:31
  • Nagydög
    #11427
    "hogy így kényelmesebben el tudj siklani a kényelmetlen kérdés fölött."

    De - konyorgom - nem kerdeztel semmit. Homalyos fejtegetesekbe bonyolodtal.

    "hiszen éppen a lényege per definitionem, hogy bemutathatatlan."

    Remek. Kepzeld, nekem meg van egy nagyszeru, mindent legyozo ervem, ami azonnal meggyoz barkit az igazamrol. Per definitionem bemutathatatlan, de hidd el hogy van, ugyhogy mostmar legy meggyozodve te is az igazamrol!