SG.hu

A hollandok amerikai nyomásra visszafogják a chipgyártó gépek exportját

A holland kormány korlátozza a legmodernebb chipek gyártására képes berendezések exportját. Ez a lépés annak a szövetségesekre gyakorolt amerikai nyomásnak a közepette történt, hogy korlátozzák a csúcstechnológiai alkatrészek Kínába irányuló értékesítését.

"Nemzetbiztonságunk érdekében tettük ezt a lépést" - mondta Liesje Schreinemacher kereskedelmi miniszter, hozzátéve, hogy az ilyen berendezések katonai célúak lehetnek. Schreinemacher hozzátette, hogy ez csak "nagyon korlátozott számú" vállalatot és termékmodellt érint. Kínát nem nevezte meg. A szabályok, amelyek értelmében a fejlett chipgyártó berendezéseket gyártó vállalatoknak engedélyt kell kérniük, mielőtt exportálhatják azokat, várhatóan szeptember 1-jén lépnek hatályba. A bejelentést egy technikai dokumentum kíséri, amely meghatározza, hogy mely berendezésekhez lesz szükség engedélyre. Az új korlátozás az USA és két erős chipgyártó iparral rendelkező szövetséges ország - Hollandia és Japán - közötti magas szintű megállapodás eredménye, amelynek célja a korlátozások szigorítása, mivel Washington igyekszik megnehezíteni Peking számára a saját chipek előállítását.

Az ASML holland vállalat a számítógépes chipgyártók egyik legfontosabb berendezésszállítója, Európa legnagyobb technológiai vállalata. A cég ismételten kiadta márciusi nyilatkozatát, amelyben jelezte, hogy a második legfejlettebb "DUV" termékcsaládjának felső részéhez tartozó, számítógépes chipek gyártásához használt modelljei engedélyre szorulnak. A 2000-es sorozatú "és az azt követő" modelleket nevezték meg, és közölte, hogy nem számít arra, hogy a szabályok jelentős hatást gyakorolnak pénzügyi előrejelzéseire. Az ASML legfejlettebb EUV-gépeit még soha nem szállították Kínába. A társaság részvényei 3,6%-ot estek a hírek után, míg a kisebb rivális ASM International 1,8%-ot esett.

Az Egyesült Államok októberben nemzetbiztonsági okokra hivatkozva exportkorlátozást vezetett be az amerikai chipgyártó eszközök Kínába történő szállítására olyan amerikai vállalatoktól, mint a Lam Research és az Applied Materials, és más, kulcsfontosságú beszállítókkal rendelkező országoknál is lobbizott, hogy hasonlóan járjanak el. Kína elítélte a lépést, amely része a két ország közötti feszültségek fokozódásának, amely az 5G-berendezésektől kezdve az állítólagos kémléggömbökön át a Tajvan körüli kapcsolatokig mindenre kiterjedt. Az USA a jövő hónapban további szabályokat vezethet be.

Az Európai Unió országai közös kereskedelempolitikát folytatnak, és általában a Wassenaari Megállapodás alapján határozzák meg, hogy biztonsági okokból mely exportra vonatkoznak korlátozások. A Wassenaari Megállapodás néven ismert nemzetközi megállapodás értelmében az ASML nem adhat el engedély nélkül EUV-gépeket, de a holland szabályok most egyértelművé teszik, hogy az EUV-gépek is a holland szabályok hatálya alá tartoznak. Schreinemacher elmondta, hogy éves szinten körülbelül 20 engedélykérelemre számít, amelyek "az e szabály hatálya alá tartozó vállalatok teljes termékportfóliójának korlátozott részét képviselik". A közzétett új holland listát később más európai országok is átvehetik, vagy kiegészíthetik az uniós listát, bár kevés más európai ország exportál csúcstechnológiájú chipgyártó berendezéseket. A német gyártók alapvető alkatrészeket szállítanak az ASML-nek, többek között a Trumpf által gyártott lézereket és a Zeiss által gyártott lencséket.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • ENVE #6
    Aham, sok szerencsét nekik hozzá :DDD
  • kvp #5
    Egyelore. De ha nem tudjak siman penzert megvenni oket, akkor van motivacio arra, hogy magat a tudast lopjak el. Mivel a kinai elektronikai ipar es jarmugyartas mellett a teljes hadiiparuk jovoje is ezen all, ezert van hozza kello motivacio es valoszinuleg lesz ra penz is.
  • ENVE #4
    Egyelőre a DUV gépeket sem tudnak gyártani, nem hogy csúcstechnológiás EUV-kat. Tökre szépek az elméleteid, csak épp a valóságtól állnak baszott messze.
  • kvp #2
    Pontosan. Ha a gepekhez nem tudnak hozzajutni, akkor a tudashoz fognak es onnantol tudnak majd sajatot gyartani. Ez nagyon jo motivacio arra, hogy a nyugati technologira valo folyamatos tamaszkodas helyett a nyugati tudast szerezzek meg.
  • gosub #2
    Chipgyártásra ez nem működik. Hiába vannak kínába szállított csúcstechnológiás berendezések. Tajvan se maga készíti a gyártósorait, ezekből a csúcstechnológiát hollandiában gyártják.
  • kvp #1
    Ez addig erdekes, amig Kina meg nem szerzi a technologiat. Ha sikeresen lemasoljak Kinaban, akkor dompingaron ala tudnak vagni a tobbi gyartonak es akkor az europai cegek csodbe fognak menni es mivel mar megvan Kinaban a tudas, ezert meg fillerekert sem veszik meg oket. Igy is ugy is csak kesleltetni lehet a kinai dominanciat, amit csak egy pusztito keletazsiai haboru tudna megakadalyozni. (nem veletlen dolgoznak ezen az usa-ban)