Gyurkity Péter

Az ARM száműzné a SIM-kártyát

Ezt egy beépített megoldással váltanák ki, felszabadítva az eddig használt helyet.

A hagyományos SIM-kártyák területén az elmúlt években a zsugorításon volt a hangsúly, ahogy a mini után megjelent a micro, illetve a nano névre keresztelt változat, elsősorban az Apple jóvoltából. Ma már a teljes száműzés is felmerül, amely a jelek szerint két eltérő fejlesztéssel valósulhat meg.

Miközben a nano-SIM lassan valóban alap megoldásnak számít (hiszen a legtöbb új okostelefon dual-SIM opcióval, ezen szabványnak megfelelve jelenik meg a piacon), a nagy gyártókat tömörítő GSMA az eSIM, vagyis a beágyazott változat mellett érvel. Ez vált nemrég elérhetővé a Google jóvoltából a Pixel 2 és Pixel 2 XL modelleken, bár itt még mindig választható maradt a hagyományos kártya, hiszen meghagyták az erre szolgáló foglalatot. Belátható időn belül azonban ez utóbbi teljesen eltűnhet a hordozható (és különösen az IoT-) kütyük területéről, hiszen ezzel további hely szabadulna fel, amelyet egyéb komponensek, így például az akkumulátor tölthetne ki. Az eSIM mellett azonban már felbukkant az iSIM is, amely integrált megoldásra utal.

Az ARM bejelentésének elsősorban azért van jelentősége, mert ez a cég fejleszti a mobilchipek architektúráját, amely ezután a Snapdragon, az A-, illetve az Exynos névre hallgató processzorokban jelenik meg. Szerintük az integrált változat még jobb, hiszen ezzel minden információ a chipre kerül, így a WiFi, a Bluetooth, valamint az LTE modem mellett ugyanitt helyeznék el a SIM-kártya utódját, egyetlen négyzetmilliméter töredékének megfelelő felületet használva mindössze fel. Ezt persze már nem tudnánk cserélni, de a hívószám váltása ugyanúgy megoldható lenne, ehhez mindössze a szolgáltatót kellene felcsörögnünk – némiképp hasonlóan ahhoz, ahogy ez a 2G GSM riválisánál, a többek között Észak-Amerikában elterjedt CDMA esetében tehettük.

Az IoT-eszközök gyártóinak nagyon fontos előrelépés lenne ez, hiszen itt eleve a minél kisebb méreten van a hangsúly, de az elkövetkező években az okostelefonoknál is megjelenhet valamelyik új platform.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #2
    Vannak az esim chipek, ezek a sima sim kartya chipjei kis smd-s tokban. Jopar ipari modemen van a takaro femkupak alatt hely ezek beforrasztasara a fo chip melle, de ki is vezetik, hogy a hardver gyarto szabadon donthessen, hogy chip vagy kartyafoglalat kerul a nyakra (esetleg mindketto).

    A beepitett sim chipes megoldasok olyanok mint a halokartyak gyarilag beegetett egyedi mac cimei. Kialakitastol fugg, de elvileg ezeken a szolgaltato beallitas szoftveresen modosithato (ha a telefon firmware-je engedi). Ha rosszat irunk bele, akkor max. a halozat nem fog beengedni. Kvazi minden sim chip a gyarto 'halozatahoz' kerul gyarilag regisztralasra, majd onnan tudja az ember elhordozni a sim kodot a sajat szolgaltatojahoz.

    Az isim-es (gyakorlatilag soft sim-es) megoldasok elvileg lehetove teszik, hogy minden keszulek multisim-es legyen es annyi sim kartyat regisztraljanak rajuk amennyit akarnak. A tenylegesen egyszerre online elerheto halozatok szamat onnantol a gsm modem cellakapcsolati kapacitasa hatarozza meg, ami egy dual sim-es esetben altalaban 2+2, de ez elvileg szabadon novelheto. Igy egy telefon akar fel tucat halozaton is fent lehetne egyszerre. (nem mintha annyira fontos lenne, de a kinaiak biztos megcsinaljak)

    Szoval ez az osi kulso sim chip kb. olyan mintha egy telefonba kulon sd kartya kellene a fotoknak, kulon az alkalmazasoknak es kulon az email-eknek. Valojaban meg siman ossze lehet onteni minden adatot egy tarolora es akkor vegre egymas melle kerul a mac cim (wifis cim), a bluetooth cim, a gsm halozati cim (imei szam) es az elofizetesi azonosito szam (imsi szam), meg az osszes telefonhoz rendelt email cim is (pl. play store login email cim). Ezeket a jobb szoftveres megoldasok mind engedik menubol szerkeszteni es egy telefonnak elvileg tobb cime is lehet mindegyik fajtabol.
  • Fionn #1
    Éljen a szolgáltató függő telefon :)