SG.hu

MI-színészhangok lesznek a reklámokban

A hollywoodi szakszervezet megállapodást kötött a hirdetőkkel, a színészek szabályozott keretek között adhatják el mesterséges intelligenciával történő hangutánzási jogaikat.

Az előadóművészek nem csak attól tartanak, hogy a mesterséges intelligencia általánossá teszi a képmásuk ellopását, hanem az is céljuk, hogy ellenőrzésük alatt tartsák hogyan és mikor használják fel a hangjuk másolatát. Most a hollywoodi színészek szakszervezete, a SAG-AFTRA bejelentette, hogy megállapodást kötött a Narrativ online platformmal, amely a hirdetőket és a reklámügynökségeket kapcsolja össze a hangos reklámok készítéséhez szükséges tehetségekkel. Az új megállapodás célja, hogy a színészek jövedelemhez jussanak a technológiából.

„Nem minden tagunk lesz érdekelt abban, hogy kihasználja a digitális hangmásolataik licenceléséből adódó lehetőségeket, és ez érthető” - mondta Duncan Crabtree-Ireland, a SAG-AFTRA tisztviselője egy nyilatkozatban. „De azok számára, akik igen, most már van egy biztonságos lehetőség.” A Narrativ összekapcsolja a hirdetőket és a reklámügynökségeket a színészekkel. A megállapodás értelmében a színész meghatározhatja az árat, amelyet a hirdető a hangja digitális másolásáért fizet, feltéve, hogy az legalább a SAG-AFTRA hangreklámokért járó minimálbérrel megegyező összeg. A márkáknak minden olyan reklámhoz, amely a digitális hangmásolatot használja, be kell szerezniük az előadóművészek hozzájárulását.


A szakszervezet üdvözölte a Narrativval kötött megállapodást, mivel az etikus mércét állít fel a mesterséges intelligencia által generált hangutánzatok reklámokban való etikus felhasználása terén. Scarlett Johansson színésznő az év elején hívta fel a figyelmet a veszélyekre, amikor azzal vádolta meg az OpenAI-t, hogy az ő hangját másolta a társalgási rendszeréhez. A technológia a tavalyi hollywoodi sztrájk egyik kulcskérdése is volt, amely 63 év óta az első egyidejű sztrájk volt a színészek és írók között.

De még nincs minden rendben, mert a videojátékok szinkronszínészei és a mozgókép-előadók a múlt hónapban sztrájkot hirdettek, mivel a munkaszerződésekről folytatott tárgyalások kudarcba fulladtak. A szakszervezet a munkavállalók mesterséges intelligenciával kapcsolatos védelmére összpontosít, de a politika ingerküszöbét is átütte a technológia fejlődése, mert az úgynevezett deepfake-ek, azaz a tényleges hangokon és képeken kiképzett mesterséges intelligencia által készített, rendkívül valósághű videók elterjedése és a közvélemény manipulálásában játszott szerepük világszerte riadalmat keltett. Az amerikai kongresszusban NO FAKES Act néven törvényjavaslatot nyújtottak be, amely minden embernek jogot adna a saját hangjához és képmásához, és illegálissá tenné a mesterséges intelligencia engedély nélküli másolását. A SAG-AFTRA, a Motion Picture Association, a The Recording Academy és a Disney támogatja a törvényjavaslatot.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Supra-III #4
    Hehe... Az értelem ritka felvillanása. Ugye hogy sokkal jobb felszálni a vonatra, mint elé állni? :-)
  • Valy84 #3
    Nem ígérnek ezek semmit, csak fenyegetőznek!
  • Szefmester #2
    Hát nem tudom... Inkább vezesse az országot egy MI ami optimalizálni akarja egy ország működését mintsem olyan politikus aki csak ígérget és zsebet töm.
  • kvp #1
    Az idalis politikus nem oregszik, nem hibazik es mindig minden korulmenyek kozott azt mondja amit elvarnak tole. Ilyen volt az 1984-ben a Nagy Testver, aki valojaban nem is letezett. Az uj MI technologia lehetove teszi az ilyen idealis vezetok letrehozasat. Eloszor csak reklam celra, aztan kesobb akar orszagokat is vezethetnek. Onnantol nem kell nyugdijas babokat es profi szineszeket elnoknek kijelolni.