Berta Sándor

Kriptovaluták - nem kell kongatni a vészharangokat

A gyakori és szélsőséges árfolyam-ingadozások önmagukban nem indokolják az állami beavatkozást.

"Pontosan megfigyeljük ezt a fejlődő piacot. A kriptovaluták - amelyeket én nem is tekintek klasszikus értelemben vett valutáknak - elsődlegesen fizetőeszköznek vannak tervezve. A legnagyobb problémát jelenleg az ilyen valutákat használók névtelensége jelenti, ugyanis emiatt ezek a megoldások pénzmosási célokra, a terrorista tevékenységek vagy más bűncselekmények elkövetésének finanszírozására különösen alkalmasak. Ezek a pénzek rendkívül spekulatívak és ezért a befektetők akár a teljes befektetésüket is elbukhatják, hiszen e valuták mögött nem állnak államok vagy államilag szabályozott kibocsátók ígéretei, s végképp nincs mögöttük egy központi bank. Az értékük éppen annyi, amennyit a piac megad értük. Ezért csak akkora összeget szabad befektetni a kriptovalutákba, amennyiről az emberek adott esetben nyugodt szívvel le tudnak mondani" - jelentette ki Felix Hufeld, a Német Szövetségi Pénzügyfelügyelet (BaFin) vezetője.

A szakember hozzátette, hogy a pénzügyi stabilitás szempontjából most még nem kell a vészharangokat kongatni. Jelenleg ugyanis a kriptovaluták jelentősége - összehasonlítva a makrogazdasági teljesítménnyel - még nem olyan nagy, hogy tartani kellene a pénzügyi stabilitást befolyásoló közvetlen hatásuktól. Ez ugyanakkor nem zárja ki a nagy árfolyam-ingadozások lehetőségét, és azt sem tudja senki garantálni, hogy egy bizonyos virtuális fizetőeszközzel hosszú távon is lehet majd kereskedni. Az emberekből nem lehet eltüntetni a mohóságot és a spekulációs lázat, ezért senkit sem lehet megóvni attól, hogy elveszítse a befektetett pénzét. Az ilyen jellegű befektetésekért mindenkinek magának kell felelősséget vállalnia és tisztában kell lennie az esetleges kockázatokkal. Egy állami felügyelet szabályozásokat kidolgozhat, de ebben nem segíthet.


"Már most is van néhány fontos előírás. Ezek egyike például, hogy a bitcoin és más digitális pénzek kereskedelméhez pénzügyi engedély kell, éppúgy, mint a részvények, a devizák vagy az adóslevelek kereskedelméhez is. Ezenkívül a kereskedőplatformoknak - más pénzügyi szolgáltatókhoz hasonlóan - követniük kell a pénzmosás elleni szabályokat, elsősorban az ügyfelek azonosítása céljából" - fejtette ki Felix Hufeld.

A BaFin első embere hangsúlyozta, hogy nemzetközi viszonylatban a G20-as államok és az európai törvényalkotók is folyamatosan foglalkoznak a témával. A negyedik pénzmosás elleni irányelv alapján a kriptovalutákat cserélő platformokat is a pénzmosás elleni felügyeletek alá kell besorolni. Az egyes országok hatóságai megpróbálnak hasonló védelmi mechanizmusokat kidolgozni és bevezetni. Az árfolyam-ingadozások önmagukban nem jelentenek elég okot és jogot a beavatkozásra, valamint a jelenleginél szigorúbb szabályozásra. Az biztos, hogy néhány szolgáltató kifejezetten úgy akarja népszerűsíteni a virtuális fizetőeszközét, hogy azt kifejezetten az állam ellenőrzési szféráján kívüli termékként hirdeti, de semmilyen dolog sem szavatolható az állam és az állami szabályozás nélkül. S ez akkor is igaz, ha az utóbbi mértéke vitatható és módosítható.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Sequoyah #16
    Es kulon veszem a mindennel nagyobb problemat a Bitcoinnal.

    Lehet, hogy te erted a Bitcoint, es hogy miert lehet esetleg jo a jovoben. De a Bitcoint vasarlok nagyon nagy reszenek fogalma sincs a Bitcoinrol, es kizarolag azert veszik, mert folfele megy az ara, es ezen nyereszkedni akarnak. Lehet, hogy te (es a forumon meg sokan) nem ilyen vagy, de sajnos nagyon sokan ilyenek. Es ez nem feltetelezes, hanem teny. Es ez nem a Bitcoin hibaja, egyebkent teljesen jo es vonzo cegekkel is megesik.

    Emlekszel meg a dotcom lufira? Mindent vasaroltak az emberek aminek barmi koze volt a szamitogepekhez. Mi lett a vege? Sok mindenet elvesztett befekteto...
    Es ezen embereket nem vigasztalja, hogy a szoftverbiznisz vegul kesobb megtalalta onmagat, es szep nyereseget termel, es ujra novekedesi palyara allt, egy fenntarthatobb modon.

    Kiserteties ujra elolvasni es meghallgatni, hogy az emberek hogyan gondolkoztak, hogyan nyilatkoztak 2000-ben (az osszeomlas alott) a technologiai reszvenyekkel kapcsolatban. Szinte egy az egyben ugyanazokat az erveket hoztak fel, mint most sokan a Bitcoinnal kapcsolatban. Nem a technologiaval volt a baj, hanem az emberekkel...

    Es oszinten tedd a kezed a szivedre. 2 evvel ezelott, amikor ~$400 korul mozgott az arfolyama, adtal volna erte 10.000 dollart?
  • Sequoyah #15
    Kicsit hosszu lesz, mert lesz hogy kesobb visszanyulok az elejen irtakhoz, szoval olvasd vegig eloszor.

    Az ar es az ertek MINDIG kulonbozo dolog, nem csak bizonyos konteztusban. Ez a kulonbseg mindenfele kereskedelmi es penzugyi tranzakcionak.

    Az ar (egy adott pillantban legalabbis) egy fix ertek. egy szam.

    Az ar meg veletlenul sem fix, naprol napra valtozik mindennek az ara. De eppen a kriptovalutak es a bitcoin azok, ahol a letezo legnagyobb kilengeseket tapasztalni az arukban. A kenyer ara is valtozik.
    Az ertek is valtozik, de ritkabban. Egy reszveny ara naprol napra valtozik, de az erteke csak akkor, ha kijon az uj jelentes, vagy valami esemeny tortenik, vagy valami uj hir lat napvilagot a ceggel kapcsolatban, vagy esetleg mi tanulunk valami ujat, ami alapjan megvaltozik a velemenyunk az ertekerol. Na persze ez is gyakori, de valamivel azert ritkabb.
    Tipikus befektetoi hozzaallas, hogy van egy megfigyelt "kosar", ahol azon cegeket "tartjuk" amik szamunkra vonzoak. Elore kiszamoljuk az ertekuket, amik akar honapokon keresztul is valtozatlanok lehetnek, es aztan varjuk, hogy az ara ala csokkenjen.

    Az ertek viszont egy szubjektiv dolog

    Igen, szubjektiv, az ertek emberrol embere valtozik. De a lenyeg, hogy ez egy szamolhato dolog. Persze mindenki szamara egy kicsit (vagy neha nagyon) mas szam jon ki, preferenciaktol fuggoen.
    (Oke, most mar ertem a fentit, az ar valoban fix, ha egy adott idopillanatban nezzuk, ha igy ertetted akkor igaz)
    Egy ertekpapir eseten viszont rengeteg tenyadat all rendelkezesre, hogy ez ne csak egy vad talalgatas legyen, hanem egy viszonylag pontos becsles. Ennek a magja eleg objektiv, amit aztan szubjektiv elemekkel modositunk, peldaul a sajat kockazatvallalasi hajlandosagunkkal, es egy becslessel, hogy vajon hogy alakul majd a gazdasag es technologia a jovoben.

    ha letrejon egy csere az azert van mert a vevonek az ar az ertek alatt volt, a veovnek pedig az ar a sajat erteke felett

    Oke, akkor ezekszerint erted amit mondani akarok, szoval csak a reszleteken vitatkozunk:) Ez a mondat az egyik legfontosabb alapvetes, ha valaki erteni akar barmit a penzugybol es gazdasagbol/kereskedelembol.
    (a masodik gondolom az elado akart lenni, csak eliras tortent)

    Viszont az ar igy vegso soron az ertekek pennzel sulyozott atlaga

    Az ar az nem egy atlag. Az ar az azon osszeg, amin a LEGUTOLSO tranzakcio tortent. Ez NAGYON fontos hogy megertsuk, foleg a tozsden, igy pl a bitcoin tozsden is.
    Ha ma (hipotetikusan) $10.000 a Bitcoin ara, akkor az azt jelenti, hogy a LEGTOBBET ajanlo ennyit kinal erte. Mindenki aki tobbert hajlando venni, mar megvette. Hogy ez miert olyan nagyon fontos?
    Kepzeld el, hogy van 1.000.000 bitcoinod a fenti 10.000-es ar mellett. Na ebbol szinte MINDENKI azt szamolja ki, hogy 10 milliardot er a tarcaja. De NEM, ennek csak a legeslegelso bitcionja er 10.000-et. Amint ezt eladod, eltunik a legmagasabb veteli ajanlat a tozsderol, es a kovetkezo bitcoint mar csak olcsobban tudod eladni, pl 9990-ert. Az 1 milliomodik bitcoinod mar lehet, hogy semmit sem er.
    Annak nagyon utana kell nezni, hogy pontosan az az ar amit mindenki ismer, hany darab bitcoinra is vonatkozik, es mik kovetkeznek utana. Persze magunkfajta mezei csorokat ez nem erint kozvetlenul, de a tozsde megertesehez nelkulozhetetlen ennek megertese.


    Egy normal piac kilengeseit ket fo dolog okozza

    Az arutozsden lehet, de a globalis gazdasagban a hely nem szamit, es az informacio is globalisan rendelkezesre all.
    A tozsdei armozgasok mozgasanak leirasara ket fo elmelet letezik:
    A klasszikus elmelet feltetelezi, hogy a gazdasagi szereplok racionalisan viselkednek. Tehat ahogy te is irtad, vasarolnak ha az arak az ertekek alatt maradnak, es eladnak ha felette. A racionalis szereplok figyelik a hireket, es gyujtik az informaciokat, es ezt beleepitik a sajat ertekelesukbe, igy mindenfele hir megjelenik a piaci arban. Igy az adott aktualis ar mindig "tokeletes", mivel a sok szereplon keresztul minden letezo informaciot beleepitettek az arba. Minden jovobeli varakozast is beleepitettek az arba. Fejlodo, jo kilatasokkal rendelkezo cegbe/agazatba akarsz fektetni? Rossz hirem van, minden kedvezo kilatas mar most resze az arnak, es ezert a jelen teljesitmenytol fuggetlenul az ar magas lesz. Na egy ilyen piacon nem tudsz alacsony kockazattal profitot termelni. Mivel minden letezo tudas mar resze az arnak, barmilyen jovobeli armozgas egy tokeletes veletlenszam. Kulcsszo: Random walk.
    A behavioral economics elmelete szerint a fentiekkel ellentetben az emberek nem viselkednek racionalisan, foleg nagy tomegekben. Megijednek amikor lefele megy az ar, es eladnak, vagy elvakultan lelkesek amikor felfele megy az ar, es vasarolnak akkor is, amikor a csucsokon jar az ar, es semmi sem indokolja. Valamint az emberek birkakent tudnak nagy tomegben viselkedni. Na ezen pszichologiai defekteket ismerve mar erhetunk el hasznot a tozsden, kihasznalva a tipikus tomeges hibakat. Ezert is kell a valsagok melypontjan bevasarolni, mert az arak mar irracionalisan alacsonyak itt. Ebbol sokan szep hasznot ernek el. (szemben a csuccsal, ahol az arak irracionalisan magasak). De sajnos ez utobbit sokan elfelejtik, hogy az arak szuksegszeruen irracionalisan magasak idorol idore. Vajon meglatjuk hogy mikor van ez?

    A valosagban nyilvan a ketto kevereke az igaz, mikor melyik az erosebb.

    Vagyis egy reszveny arat az emberek FEJEBEN LETEZO elkepzelesek/hiedelmek/hit atlagerteke hatarozza meg.

    Mint fent irtam, ez csak reszben igaz. Az erteknek egesz komoly resze objektiven szamolohato. De ez reszvenyfuggo, az Amazon ertekeben sokkal nagyobb reszt kepviselnek a remenyek es hiedelmek. Mig a Coca Cola reszveny erteke nagyreszt objektiven szamolhato, mivel a mukodese evtizedes tavlatokban is stabil, es a profitja pontosan ismert. NA a bitcoin hol van ezen a skalan?


    Vagyis egy (szabadon elerheto) reszveny eseten az ar es az ertek definicio szerint barmely idopillanatban megegyezik.

    Ez igy biztosan nem igaz. Pl en eppen most keresek befektetesi lehetoseget a megtakaritasaimnak. Szepen szamszeruen leirtam hogy mennyit er nekem melyik reszveny, es bizony egyik sem egyezik az arral. Mostanaban minden befektetes draga.
    De minden olyan lehetoseget kihagytam, ami nehezen szamolhato, pl az Amazon es a Bitcoin nem szerepel a lehetosegek kozott egyaltalan.

    O gondolhatja ezt mateknak hitt hokusz-pokusz alapjan is (ezt hivjak technikai elemzesnek)

    Nana, itt van azt hiszem a felreertes helye.
    Technical analysis: Matematikai szamolas, ahol az arak multbeli mozgasabol, atlagabol es szorasabol probaljak megallapitani a jovobeli hozamot es kockazatot. Ez valoban inkabb hokuszpokusz, mert rovid tavon az arvaltozas veletlenszeru.
    Fundamental analysis: Ez az amirol te teljesen megfeledkezel. Ez az amikor nem csak az arat nezzuk, hanem a vallalat valos mukodeset elemezzuk. Milyen a profit? Mekkora az adossag? Hozzaerto a management, vagy csak a sajat markat tomi?
    A komoly vefekteto mind elvegzik ezen masodikat is, es szerves reszet kepezik a tozsdei araknak.
    Epp itt van a fo problema a bitcoinnal kapcsolatban, amivel kapcsolatban ervelni probalok. Normal tozsdei ceg eseten ez utobbit sokan elvegzik, es bar mas-mas eredmenyre jutnak, ezek eredoje hatarozza meg a tozsdei magjat(ezt ertetted arak atlaga alatt?). A technical analysis inkabb a rovidtavu fluktuaciora koncentral.
    A Bitcoin eseten viszont ki vegzett el barmi ilyen analizist? Gyanitom senki, foleg itt a forumon...



    Abban szinte biztos vagyok, hogy ez alapjan nem vettel idoben google reszvenyt. Se facebookot. Mint ahogy bitcoin-t se 200$-on. Mert a TE iteleted szerint ezeket a dolgokat nem erdemes birtokolni (nem ertekesek).

    Es mivan azon reszvenyek tucatjaival, amik pont olyan jol alltak mint a Google, vagy a Facebook, de aztan a foldbe alltak? Minden ezeken meggazdagodottra van masik 10 aki elvesztette a penzet, de oket nem mutogatjak a teveben...
    Ha megvan a toked akkor megteheted hogy az osszes ilyenbol bevasarolsz, es akkor a Gacebookon szerzett nyereseged kompenzal majd a tobbin elszenvedett vesztesegert. De ha nincs meg a toked (gyaniton itt a forumozok tobbsege ide tartozik), akkor ez szerencsejatek. Vagy nyersz, vagy buksz. Vagy a Facebookban fektetted a penzed, vagy a Myspacebe.
    A Facebookkal es Googlelal kapcsolatban van egy fontos dolog amivel tisztaban kell lenni, es a Bitcoinra hatvanyozottan igaz. Nem veletlenul keruli Warren Buffet, es sok mas ertekalapu befekteto ezen vefekteteseket. Mindenre ervenyes ami szoftver, hogy ALACSONY A BEKERULESI KOLTSEG. Tehat az ilyen cegek jonnek es mennek, a kovetkezo tronkovetelo letaszitja gyorsan oket, es csak egy toredekuk marad fenn hosszutavon. Tehat hosszutavu befektetesre nem igazan alkalmasak. Kockazatkereso befektetokent lehet rajtuk jol keresni, csak tudni kell idoben kiszallni. A csucs utan pedig kozvetlenul a padlo van...
    Semmi nem indokolja, hogy a Bitcoin lenne az egyetlen kriptovaluta, mar most dongetnek az ajton az utodai. Viszint az ara meg jo magas.
    Biztos, hogy tul akarod fesziteni a hurt?




    WB is megmondta

    Nem ertem miert beszelsz rola ilyen lekezeloen. Ezeket az elveket nem csak o vallja, sokan sikeresek az o elvei menten, erthetoek miert jok az elvei, es messze a legsikeresebb befekteto ma. Minden olyan befektetot tulszarnyalt, akik Facebookba vagy Googleba fektettek.
    Azt viszont egy szoval sem mondtam, hogy ove az egyetlen lehetseges sikeres ut. Az ove egy biztonsagos, de hosszu tavon magas nyeresegu ut. Vannak mas utak, de legyunk tisztaba vele, hogy a gyorsabb utak kockazatosabbak. Es a veszteseg nem az ami masokkal tortenik, hanem olyan ami VELED tortenik, mindent elveszithetsz, ha a rossz lora teszel.
    Az, hogy en Warren Buffetet kovetem, az a sajat szemelyes dontesem, es amiatt teszem, mert a befektetett penzert eveket dolgoztam, es az esetleges meggazdagodas lehetosegenel nekem fontosabb, hogy a tokemet megorizzem.
    De ha nem is ot koveted, erdemes megismerni az elveit. O sem titkolja, hogy az o fo celja a toke megorzese, nem a gyors meggazdagodas lehetosege.


    Ebbol meg nem kovetkezik, hogy a bc a szar es minden ember aki penzt tett bele hulye :)

    En meg veletlenul sem mondta, hogy aki bc-be penzt tett az hulye:) En azt mondom, hogy aki MA ezen az aron tesz bele pent, az a hulye:D Ha te evekkel ezelott OLCSON vasaroltal belole, akkor okos vagy. Ha MA egy MASIK kriptovalutat talalsz ami olcso, viszont latod a kitores lehetoseget, akkor hajra. De vigyazz, mert rengeteg a csalo...


    Es lezaraskent ket dolog,
    A Facebookkal/Googlellel valo osszehasonlitasban. Igen, az ezekbe valo befektetes kockazatos, de:
    - Ha nehezen is becsulheto, de azert lathato, hogy hol az ertek bennuk. Rengeteg felhasznalot elernek, es a begyujtott informacio az ertek. 10 evvel ezelott lovesem nem lett volna mennyit er ez, de hogy sokat az biztos. Ma ez mar szamszerusitheto...
    A Bitcoin eseten egyaltalan nem latszik az ertek... Az, hogy sokan hasznaljak az meg nem ertek onmagaban, es meg csak nem is hasznaljak olyan sokan. Tehat bar a trendi tech reszvenyek ara jelentos reszben remenykedest tukroz, a Bitcoin eseten gyakorlatilag kizarolag remenyt tukroz.
    - Egy Fordot, vagy Boeinget nehez a konkurencianak lenyomni, mert oriasi a bekerulesi koltseg, tehat komoly ra az esely, hogy 10 ev mulva is leteznek majd. A Facebook mar lehet nem lesz trendi 10 ev mulva, es nem sokat er ma, de akkor felhasznalobazisuk van, hogy egy ujonc nehezen nyomja le. Egy Bitcoin utanzat kriptovaluta bekerulesi koltsege viszont gyakorlatilag 0. Barki barmikor eloallhat egy jobbbal, es akkor a Bitcoinnak annyi.
  • mcganyol #14
    Ne mar, hogy ebbe kotsz bele :) azert mert bizonyos kontextusban az ar es az ertek kulonbozo dolgokat jelent, attol ez meg reszvenypiacon eleg ertelmetlen erv volt.
    Nezzuk ezt a ket fogalmat, illetve hogy mi az amit "kozgazon tanitanak".
    Az ar (egy adott pillantban legalabbis) egy fix ertek. egy szam. Az ertek viszont egy szubjektiv dolog, rengeteg parameter fuggvenye es adott esetben a fold osszes emberenek mas es mas. Amig az emberek _szabad akaratbol_ csereberelhetnek, addig ha letrejon egy csere az azert van mert a vevonek az ar az ertek alatt volt, a veovnek pedig az ar a sajat erteke felett (maskulonben szabad akaratbol nem tortent volna csere) Viszont az ar igy vegso soron az ertekek pennzel sulyozott atlaga. Egy normal piac kilengeseit ket fo dolog okozza, az egyik hogy altalaban lokalisak (nem erdekel, hogy debrecenben olcsobb a szendvics), a masik hogy hianyos informaciok alapjan kell donteni (mert az informacio beszerzese is eroforras igenyes). A tozsde tipikusan globalis, es (legalabbis szoftverekkel) tokeletesen es azonnal hozzaferheto.

    Na szerintem ez igy viszonylag egyszeru. Na de az ar akkor megis hogy alakul ki? az nem a szendvicsnek a tulajdonsaga, mint mondjuk a tomege es nem merik meg a tudosok es nem irjak le ar-tablazatban.
    Egyszeruen ugy alakul ki az ar, hogy az emberek ezt mennyire akarjak (az emberek szemeben vett egyes ertekenek mi a vasarloerovel sulyozott atlaga).
    Namost a reszvenyeket, vagy derivativakat, vagy akar a penzt senki nem akarja jobban a masiknal (persze van csokkeno hatarhasznossag elve itt is, de ez befektetesi donteseket nem befolyasolja a mi szempontunkbol). Vagyis egy reszveny arat az emberek FEJEBEN LETEZO elkepzelesek/hiedelmek/hit atlagerteke hatarozza meg.
    Vagyis egy (szabadon elerheto) reszveny eseten az ar es az ertek definicio szerint barmely idopillanatban megegyezik.
    Megegyszer tisztazom ezt a ket fogalmat, hatha emiatt beszelunk el egymas mellett.
    Ar: konkret szam, amennyi penzert gazdat cserel a dolog (az elado ertekitelete es a vevo ertekitelete kozott kell legyen, ha szabad akaratbol kottetett az uzlet)
    Ertek: az emberek fejeben letezo hit/elkepzeles/varakozas hogy mennyire jo ezt birtokolni. Ez nem matek. Ez annyi, hogy egy ember mit gondol rola. O gondolhatja ezt mateknak hitt hokusz-pokusz alapjan is (ezt hivjak technikai elemzesnek). De gondolhatja marka husegbol is, vagy mert egy nagyon okos baratjatol hallotta. tokmindegy MITOL gondolja ezt, csak az szamit MIT gondol arrol hogy mennyire jo birtokolni.

    Szamodra ha jol ertem, az ertek definicio szerint az, hogy mennyire stabilan fizet valami osztalekot (ne valasszuk szet a ceget a reszvenytol, a reszveny csak egy tecnikai dolog, amivel a cegreszt veszed meg). Szerinted azokat erdemes birtokolni, amik majd 20ev alatt minimalis kockazat mellett fix penzt termelnek (mint pl a coca-cola), mert ezt mar a nagyon okos WB is megmondta (ez alakitotta ki a te ertekiteletedet).
    Abban szinte biztos vagyok, hogy ez alapjan nem vettel idoben google reszvenyt. Se facebookot. Mint ahogy bitcoin-t se 200$-on. Mert a TE iteleted szerint ezeket a dolgokat nem erdemes birtokolni (nem ertekesek). Ez nem jelenti azt, hogy masok ezen nem kaszaltak. Ok korabban gondoltak ertekesnek olyan dolgokat, amit mostmar masok is ertekesnek gondolnak.

    Nem letezik ilyen, hogy az ertek "ez es ez" mert warren buffet megmodta. Ha majd az osszes ember a vilagon ez alapjan iteli meg valaminek a birtoklasanak a josagat (es ez alapjan fizet) akkor lesz ez az ertek definicioja.

    Azt hiszem megertettem mi a bajod a bitcoinnal, hogy az egyebkent altalaban jol mukodo modelledbe (amivel esetleg sikeres konzervativ befekteteseket hajtasz vegre) nem fer bele, hogy ez a jelenseg egyaltalan miert letezik. Ebbol meg nem kovetkezik, hogy a bc a szar es minden ember aki penzt tett bele hulye :)
  • Sequoyah #13
    Te az ararol beszelsz, en pedig az ertekerol. Sajnos sokan osszekeverik a kettot, ugy latom te is.
    Az arat valoban nem lehet kiszamitani, es valoban erre van a tozsde. De az ERTEKE az mar mas teszta. Az szamolhato, de legalabbis becsulheto. Valamelyik cege jobban, valamelyike kevesbe. Pl az Amazon erteke az nagy talany, mert oriasi novekedes mellett stabil profitot meg sosem mutatott be.
    Ezzel szemben vannak stabil cegek, pl a CocaCola, akik evtizedek ota stabilan termelik a profitot, es nem latni h miert ne folytatnak a jovoben is. Na az o ertekul mar viszonylag pontosan szamolhato. A formula is egyszeru, a profit szorozva az elvart hozammal. Es ha azt latod, hogy az ara kevesebb mint az erteke, akkor vedd meg.
    Warren Buffet is ebbol lett a vilag egyik leggazdagabb embere, szoval nagy hulyeseg nem lehet:) De egyebkent ezt tanitjak is kozgazon.

    Na es ott a bitcoin, aminek nemhogy vad becslest nem tudunk adni az ertekere, de egyaltalan semmilyet. Mutass nekem egyetlen embert aki profitot ert el a bitcoin hasznalatabol, es hogy mennyi profitot. Ha egyetlen ilyen embert mutatsz, akkor lehet megvaltozik a velemenyem a bitcoinrol.
  • mcganyol #12
    igazad van, nem mondtad hogy 0 az erteke, ezt mas hozzaszolok megnyilvanulasa alapjan en tettem hozza a fejemben tevesen, elnezest.

    Jelenleg pontosan annyi a valodi erteke amennyibe egy bc kerul. Hogy holnap mennyi lesz, arrol FOGALMAM SINCS, tippleni azt en is tudok, de az csak szajkarate, alatamasztani pedig lehetetlen.
    Ha elegge hiszel benne hogy holnap tobb lesz ennel, akkor veszel bc-t. Ha elegge hiszel benne hogy holnap kevesebb ennel akkor short-olod. Ha pedig nem hiszel elegge egyikben sem, akkor tavol maradsz a piactol es nem teszel ra penzt (most a holnap alatt termeszetesen hosszab tavot ertek, jellemzoen nem 1 napot, az a szintiszta spekulacio)

    En azt allitom hogy az otp reszveny jelenlegi arfolyama semmivel sem pontosabb tipp a "valodi ertekre" mint a bitcoin jelenlegi arfolyama annak a "valodi ertekere". Mind a ketto a vilagon az osszes ember szavazata alapjan kihozott szam. (a szavazat a betett penzzel sulyozva persze, szoval akinek nincs penze benne, annak a velemenye sem szamit bele)
  • mcganyol #11
    Ez hosszu lesz :)
    A reszveny erteke nem "szamolhato ki". Ha igy lenne, akkor nem kene tozsde, nem is mozognanak az arfolyamok napon belul. Akkor kozpontilag megmondana valaki, melyik reszveny mennyibe kerul, hiszen jol kiszamolta mondjuk a konyvelesbol. Majd mittudomen 1 het/honap mulva megnezne mi tortent, ujra kiszamolna es jol megmondana mennyi lett az erteke. Oszinten szolva ha pontosan tudnank az arat a reszvenynek (es ezzel az arral a vilagon mindenki akinek penze van egyet is ertene) akkor egyaltalan nem is lenne kotes a tozsden, mivel senki sem akarna se eladni se venni, hiszen nyilvan azert veszel egy reszvenyt mert azt gondolod most ennyiert megeri venni, mert a jovoben ez tobbet fog neked erni, eladni meg azert adsz el mert azt gondolod most tobbet kapsz erte mint amennyit ez neked a jovoben erne.

    Hiedelmeink vannak azzal kapcsolatban hogy mennyire fogjak akarni a jovoben a ceget az emberek, ez es csak ez hatarozza meg az arfolyamot.
    Tul kepp a tozsde a valodi ar megkeresesere valo (pusztan az ott resztvevo entitasok penzzel sulyozott szavazasa alapjan).
    Ha minden ember most a vilagon egysegesen ugy gondolna soha tobbe egy ifont se fognak eladni akkor az apple erteke gyak azonnal (mondjuk 15percen belul) 0 kozelive vallna, fuggetlenul a tavalyi eredmenyuktol. az erteke max annyi lenne hogy a mar meglevo javaikait mennyire akarjak az emberek (mondjuk a hq-t), ez a reszveny jelenlegi aranak jo ha 5%-a. Az osszes tobbi ertek az abba vetett HIT hogy az apple a kov 20 evben is nagyon jol fog teljesiteni es dol a lovetta a reszvenyesekhez.

    A bc ugyanez, ha az emberek hisznek benne hogy a jovoben ezt sokan es nagyon fogjak akarni birtokolni, ez lesz a fizetoeszkoz, satobbi akkor az ara felmegy. Ha mindenki temeti, mert ez csak egy ertelmetlen lufi hulyeseg es a jovoben senkinek sem fog kelleni akkor pedig az ara 0 lesz.

    Azt ertem, hogy nem olyan konnyu elfogadni hogy a reszveny is igy mukodik. Nyilvan a kriptoban nagyobb a rovidtavu risk mint az apple-ben, de mas kulonbseget en nem latok, sem az egyiknek sem a masiknak nem szamolhato semmije. Tippelni azt lehet. A tipphez felhasznalhatod hogy a multban hogy alakult egy ceg osztaleka, bevetele, portfolioja, iparagi kilatasa, nevezd aminek akarod a lenyeg hogy most mennyire akarjak azt birtokolni a reszvenyesek es a jovoben jobban fogjak-e akarni, vagy kevesbe.
    Azt is felhasznalhatod a tipphez, hogy a bc arfolyama hogy alakult a multban, hogy valtozott az emberek bitcoin birtoklasi vagya. De attol meg csak tipp marad a jovore nezve, nincs ilyen hogy "valodi erteke". Ha sokak szerint tobbet er, akkor vesznek es akkor tobb is lesz az erteke. Ha sokak szerint kevesebbet er akkor eladnak es le is megy az erteke.

    ps. gyorsan megneztem egy otp osztalek '17-ben 2.2% volt nominalon, az inflacio pedig 2.6% (2.5 bizonyos trukkokkel). Szoval realertekben minden otp reszvenyes bukott egy keveset... ha a modelled szerint ha szamoljuk az erteket, akkor valami olyasmit kapunk, amiben ha tartod a penzed akkor csokken a vasarlo ereje (vagyis a jelenerteke negativ). Eszerint az otp gyakorlatilag nemhogy ertektelen, de meg a tulajdonosknak kene fizetniuk hogy megszabadulhassanak tole. Itt jon a kepbe a gazdasagba es otp-be vetett HIT hogy lesz ez meg jobb is, es most nem adom el, mert amit kapnek erte az nem er annyit, amennyire majd a jovoben megis fognek akarni otp-t tartani. (megegyszer: az otp jelenlegi ara a penzzel szavazo emberek sulyozott tippje (ezt ha akarod hivhatod persze "szamolasnak", de ez nem matek, csak hokusz-pokusz, megerzes, hasrautes a mult alapjan) hogy a jovoben mennyire fogjak az emberek akarni hogy legyen ilyenjuk)
  • Sequoyah #10
    az osszes reszveny ilyen, sot ennel konkretabban az osszes targy is ilyen

    Egy reszveny erteke kiszamolhato. A reszveny mogott allo ceg profitjabol/osztalekabol egyenesen kovetkezik az erteke. Ez az ertek pedig egeszen pontosan a reszveny utan kifizetett osszes jovobeli osztalek(profit) jelenerteke.
    Persze a jovot nem ismerjuk, de a multbeli profit alakulasabol, a ceg jelen penzugyi helyzetebol, es iparagi kilatasokbol jol becsulheto.


    Az hogy szerintetek a bitcoin hasznossaganak az erteke 0 az pedig igazabol senkit sem erdekel.

    Egy szalmababbal hadakozol. Senki nem mondta, hogy 0 az erteke. En azt mondtam, hogy FOGALMUNK SINCS mennyi az erteke.
    De cafolj meg, mondj egy szamot, hogy szerinted mennyi az erteke, es tamaszd ala, hogy miert annyi.
    Utoljára szerkesztette: Sequoyah, 2018.03.09. 22:10:15
  • mcganyol #9
    "nincs valodi erteke mert senki sem tudja mennyi"... az osszes reszveny ilyen, sot ennel konkretabban az osszes targy is ilyen. Nincs olyan hogy "valodi ertek", csak szubjektiv, hogy te mennyire tartod. Az arfolyam pedig semmi mas mint az osszes ember velemenyenek a penzzel sulyozott atlaga egyszeruen. A monitorom itt es most pl eleg ertekes, de a sivatagban aram es viz nelkul pontosan semmit sem erne (nekem legalabbis). Az arany is pl miert ertekes? hat konkretan eleg keves dolog keszul belole, szoval semmiert. Csak az az egyetlen oka, hogy az emberek ennyire tartjak az erteket.
    Megegyszer, nincs objektiv ertek, ez a dolgoknak nem tulajdonsaga, mint pl a tomeg vagy a halmazallapot. ez csak az emberek velemenye dolgok hasznossagarol. Az hogy szerintetek a bitcoin hasznossaganak az erteke 0 az pedig igazabol senkit sem erdekel. Szerintem elmenni az eiffel toronyba szetnezni egy csomo penzert ertektelen baromkodas mikozben a repulok akik millioszam szallitjak oda az embereket fogyasztjak az eroforrasainkat. Attol hogy szerintem az eiffel toronybol lenezni pont 0 erteku, az nem jelenti hogy masnak ez nem jo (nyilvan az, mert eleg sokat fizetnek is erte), szoval eiffeltorony kocsogozhetnek itt, de azert remelem erezed, hogy ez eleg fura lenne.

    Az pedig hogy most dragabban tudsz venni videokartyat emiatt, az pont olyan mintha sirnek, hogy draga a lakas, mert vettek a "lakaskocsogok". Es nekik amugy is mar a harmadik es csak kiadja es penzt csinal belole (nyereszkedik) nekem meg egy sincs es nem is lesz mostanaban. De emiatt kar hozongeni, igy mukodik a piac, nolj fel :-)
  • Sequoyah #8
    Azert befektetesnek nem neveznem. Mint lentebb irtam, szinte senki nem ismeri a kriptovalutak erteket. Az ertek legalabb minimalis ismerete nelkul pedig ez nem befektetes, csak spekulacio.

    Az pedig egyebkent kulonosen elgondolkoztato az ertekevel kapcsolatban, hogy ha veszel 1 bitcoint csak azert hogy kesobb eladd, akkor amig nalad van, az egvilagon semmifele penzt nem termel.
  • Sequoyah #7
    Jelzem, hogy egyszer mar beomlott. Majdnem 20k volt a bitcoin ara, most annak maximum a fele. Ez mar durva bukas a csucsrol. Es azota nem is nagyon mozdul ki a 8-10k arsavbol, szoval benne van a pakliban, hogy a jelenlegi kereslet/kinalat ezt az arat fenntartja.
    De az is lehet, hogy ha sokaig stabil az ara, akkor megindulnak azok akik most meg kivarnak, de egyebkent a durva novekedes remenye miatt vettek, es inkabb megszabadulnak tole.

    Nehez josolni. Minden normalis befektetesnel ki lehet szamolni az ertekpapir hozzavetoleges erteket, de a kriptovalutak eseten senkinek fogalma sincs, hogy mennyit er egy bitcoin...