Balázs Richárd

Fertőzött majmokat mentett meg az ebola elleni gyógyszer

A legfrissebb, majmokkal végzett kutatás szerint a hét betegen már alkalmazott ebola-gyógyszer, a ZMapp képes teljes védelmet nyújtani a vírus ellen – legalábbis a majmok esetében.

A Nature szaklapban pénteken online publikált tanulmány egy nappal azután érkezett, hogy az Egészségügyi Világszervezet, a WHO felhívta a figyelmet az eddig több mint 1.500 halálos áldozatot követelő ebola járvány súlyosbodására. A Nyugat-Afrikában tomboló járvány már Szenegálban is felütötte a fejét, így öt országban van jelen, a WHO előrejelzése szerint 20.000 embert fertőzhet meg mielőtt véget ér.

A közegészségügyi szakértők ilyen esetekben a már bizonyított intézkedésekhez szoktak fordulni, a WHO azonban ebben az esetben még nem engedélyezett termékek alkalmazásával is élt, ilyen a kaliforniai Mapp Pharmaceutical által gyártott ZMapp. A vakcina három tisztított immunprotein, másnéven monoklonális antitest elegye, ami az ebola vírust veszi célba. Eddig hét emberen alkalmazták, két amerikai és három afrikai egészségügyi dolgozón, valamint egy brit ápolónőn és egy spanyol misszionáriuson. A misszionárius és egy libériai egészségügyi dolgozó azóta belehalt a kórba. A túlélők esetében sem volt egyértelmű a gyógyszer szerepe, mivel különböző időpontokban, a kór előrehaladtának különböző stádiumaiban kapták és az orvosi ellátásuk is más-más szintű volt.

A Mapp tudósainak közreműködésével elvégzett tanulmányban 18 majom kapott három dózist a fertőzést követően három, négy, vagy öt nappal. Az összes állat életben maradt a kezelés kezdetétől függetlenül, a kontrolcsoportul szolgáló három, kezelést nem kapó majom elpusztult. A tanulmányban alkalmazott ebola vírustörzs nem ugyanaz, mint ami a jelenlegi járványt előidézte, a kutatók azonban bebizonyították, hogy a ZMapp antitestei felismerik a vírus jelenlegi formáját is a sejttenyészetekben.


Az eredmények szerint a ZMapp az első gyógyszer, ami hatékonynak bizonyul az ebolával szemben, különös tekintettel, hogy olyan állatokon segített, melyeknél már jelentkeztek a fertőzés tünetei, a láz és a véralvadást segítő fehérjék rendellenességei. Thomas Geisbert, a Texas Egyetem orvosi karának virológusa szerint egy 5 napos fertőzés a majmoknál nagyjából 7-9 napos emberi fertőzésnek felel meg. Az embereknél a tünetek hajlamosak csak 21 nap után kialakulni, bár az első jelek már a fertőződés után 8-10 nappal észlelhetők, ilyen a láz.

A tanulmány szerzői szerint a ZMapp a betegség "előrehaladott" stádiumában is működik. A gyógyszerrel sikerült megmenteni egy testének több mint 70%-át érintő belső vérzésektől szenvedő majmot, valamint olyan állatokat, melyek elegendő vírussal rendelkeztek vérükben ahhoz, hogy az az emberek esetében már súlyos tünetekhez vezessen, nyilatkozott Gary Kobinger, a tanulmány társszerzője, a Kanadai Közegészségügyi Ügynökség járványtani kutatója. "Az embereknél a legtöbben már képtelenek menni, vagy akár felülni ezen a szinten, és legtöbbjük 24 órán belül meghal" - tette hozzá.

Más kutatók óvatosságra intenek, mivel az ebolával fertőzött majmok nem tökéletes modelljei a vírussal fertőzött embereknek. "Nem hiszem, hogy az adatok alátámasztják a gyógyszer hatékonyságét, akár az állati modelleknél is" - mondta Charles Chiu, a San Francisco-i Kalifornia Egyetem szakértője. Ha sikerül megállapítani, mikor érdemes beadni a gyógyszert, az segíthet a jövőbeli járványoknál. Jelenleg a Mapp közleménye szerint nem áll rendelkezésre további ZMapp és ez a helyzet hónapokig nem is fog változni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Ender Wiggin #14
    ha sikeres az emberi kipróbálás, és az FDA is áldásá adja, akkor lesz gyártás.
  • mr9 #13
    "csak a fizetőképes kereslet indíthatja gyártásba"

    meg a kényszer
  • fityisztma #12
    Ahh, nem, nem akartam ilyesmire célozgatni.
    Konteó. Ez egy új magyar szó. Mozaikszó. Jelentése: konspirációs teóriák. Népszerűbb elnevezése így hangzik: összeesküvés-elmélet. Az efféle elméletek egyik részéről kiderül, hogy kamu, míg a másikról, hogy nagyon is igaz. Az UKTV pénteken induló, kétheti sorozatában annak jár utána, mely népszerű konteók igazak, s melyek nem.
  • fityisztma #11
    :-(
    Nem akratam.
    Azt sem tudom, mi az. Habár már láttam párszor, hogy konteósok, de még nem néztem utána. Most meg fogom tenni. Hogy legalább tudjam, mit hiszel. mit akartam gyenge kisérletként csinálni.
  • Molnibalage #10
    Ha konteózni akarsz, ez nagyon gyenge kísérlet volt öregem...
  • Ender Wiggin #9
    Az Ebola ellen nem elsősorban gyógyszer (ha időben kórházba kerül valaki - nem egy afrikai tábori kórházra gondolok -, akkor pusztán a tünetek kezelésével jó eséllyel megmenthető - persze ehhez kell a megfelelő felszerelés és higiénia), hanem megelőzés kell. Oltás, ami pár dolláros költségű a felhasználóra nézve. A ZMapp is ilyen lehet, ha lezajlik a szokásos tesztelés. Az igaz, hogy azért nem foglalakoztak vele eddig (csak egy kis cég), mert ritka betegség, a nagy gyógyszergyárak országaiban soha sem fordul elő és 5-10 évente van egy-egy járvány, addig meg a felhalmozott készlet nem áll el úgysem.
    Ami a HIV-et illeti vannak ígéretes fejlesztések, nem véletlen, hogy míg a 80-as években egy AIDS-es beteg 1-2 év alatt meghalt, ma már 20-30 éves túlélés is elérhető akár. Sőt, két gyógyult páciensről is tud a szakirodalom.
  • fityisztma #8
    Na meg, az sem mindegy, van-e fizetőképes kereslet. Mert ott, ahol a víz árát sem tudják megfizetni, az ebola gyógyszer árát sem fogják tudni megfizetni. Mondjuk, megértem. Én is gyártok terméket, sok helyen szükség volna rá, de még ZRt-k is meggondolják, megvegyék-e, pedig nem drága. A kicsik meg el sem gondolkoznak a vásárláson. :-( Ajándékba meg nem adhatom. Szóval az ebolagyógyszert is, csak a fizetőképes kereslet indíthatja gyártásba.
    Habár az AIDS-re volna fizetőképes kereslet, azt mégsem tudják megtalálni. Na, mindegy, ehez nem értek.
  • ostoros #7
    Gyógyszercégek olyanra fejlesztenek ami megtérül. Elvégre vagy tízmilliárd forint mire egy darab a polcokra kerülhet. Nem fognak olyanra fejleszteni, ami csak pár száz esetleg pár ezer embert betegít meg.
  • ProgServ #6
    Ebola volt korábban is.
    Azt a dolgot nem értem csak, hogy mikor európa meg USA környékén kezdtek megbetegedni az emberek, akkor álltak rá csak az ellenszer fejlesztésére.

    Korábban miért nem? Aki nem EU polgár vagy USA lakó az nem ember???
  • Vol Jin #5
    Nem ugyanaz a két betegség mechanizmusa.