kjhun#5
Technikailag, az analóg film (35/65/70mm) felbontása "végtelen"-nek tekinthető, de limitálja a használt filmanyag, az előhívás módja és a kamerára applikált optikák minősége is. Natívan, archiválási célokra, szoktak 6.5/8K felbontásban szkennelni filmeket, (de akár 10K és felette is lehet) legfőkképp, az eredeti kameranegatívok az az a forrás, ahol van is értelme.
Streaming piacon, van egyáltalán olyan szolgáltató, aki 8K-s felbontásban teszi elérhetőve a filmet, a nézők számára?? (Netflix, Disney+ és társai.) A YT-on és nyilván máshol, akad pár demó videó, de hogy jobban elterjedjen a 8K, ahhoz még hatékonyabb videó-kódolás is kell, a jelenlegiekhez képest. Igsz, a HEVC is támogatja, a 8K-t, meg az új AV1 (nyakunkon az utód, az AV2) és a VVC is, amit H.266-nak is becéznek. (Csak hát, pláne ez utóbbinak, alig van rendes szoftveres támogatása is, ami az akadálya is annak, hogy jobban elterjedjen. (Jól működő lejátszók/pluginok egyéb szoftverekhez, a formátummal való munkára/lejátszásra. Kódolni már lehet vele filmet (CLI-s tool), ha valaki kísérletezne vele.)
A TV-s világot nézve, a 4K-nak, már lassan alapnak kéne lennie, de itthon még a minőségi FHD is luxus, sok SD adást, VHS-minőségben adnak, ahogy méltatlankodva megjegyzik a fórumokon, a hazai szolgáltatók hozzáállását. Japánban, már közel 10 éve létezik, egy (azóta már több is van) 8K-s tartalmat adó TV-adó és adnak is ezen a natív felbontással, filmeket. (pár film létezik csak így, az OCN-ről masterelték őket, direkt a TV-s társaság számára.) Hogy, a 4K UHD BD-n túl lépünk-e, az otthoni média világában, azt nem tudni, de akár hogy is nézzük, optikai adattárolással, nem volna gond, a 8K-s tartalom terjesztése sem, akár a jelenlegi videókódolási technikánkkal is.