Vanek úr#11#2: Von der Leyen egy csomó kereskedelmi megegyezést készít elő (vagy hoz tető alá), csak csendben csinálja. Portfolio pont szépen összeszedte (https://www.portfolio.hu/unios-forrasok/20250308/trump-hata-mogott-ursula-von-der-leyen-kiszervezte-az-egyesult-allamok-mogul-a-vilagot-746221), hogy végigkilincselte szinte az egész világot (érintve Kanadát, Mexikót, a Dél-amerikai országok közös piacát, Indiát, de még Kínát is). Macron is beindult, és ő is kezdi magához ragadni a kezdeményezést (a segítségét és 'védernyőjét' is felajánlotta, mivel atomhatalom, és a katonai műholdjainak adatait is megosztaná az ukránokkal). Vagyis bőven van reakció Trump őrült lépéseire (amit akár naponta változtat meg gyökeresen ellentétes oldalra); és nem csak várják a 2028-as választásokat (ami egyébként 2029-re vonatkozik, mert csak akkor lép hatalomba az új elnök).
#4: Egyrészt most volt hír, a Starship felrobbanása mellett, hogy az EU sikeresen fellőtt egy adag katonai műholdat a franciáknak az Ariane 6 rakétával (és az olasz Vega C is elkészült tavaly decemberben). Igaz, még nincs olyan kapacitása, mint a SpceX-nek, de már bőven van alternatíva az amcsi vagy az orosz megoldások mellett is.
Másrészt (és ezt megemlíteném még #8-ra is) van egy jó mondás: a háborúnak akkor lesz vége, ha az oroszok abba akarják hagyni - ha az ukránok hagynák abba, akkor Ukrajnának lesz vége, nem a háborúnak. Nem az ukránok akartak háborúzni, csak szerettek volna jobb életet maguknak, ezért fordultak felénk, az EU felé. Putyinnak meg ez nem tetszik, mert nem hajlandóak az ő kedve szerint tenni, ezért inkább vagy bekebelezné Ukrajnát, vagy egy bábkormányt tenne hatalomba, aki oroszbarát lenne. Az meg, hogy külső segítségre van szükség egy béke aláírására, az nem példa nélküli (hiszen akik háborúban vannak a másikkal, azok teljesen mást akarnának elérni, így nem is nagyon lesz/lehet hosszú távú kompromisszumos megegyezés - ezért sikerült külsősöknek segíteni megegyezni pl. az izraeli túszok szabadon bocsájtásáról a Hamász katonáival). Viszont az már más kérdés, hogy most Trump azt akarja eljátszani, hogy ő a nagy békehozó, és az érintett ország feje felett hoz majd döntést (Trianon megvan? Akkor nem mi döntöttünk, nem volt beleszólásunk, a fejünk felett döntöttek az országunkról. Most Trump pont hasonlót akar elérni, hogy az ukránok feje felett megállapodik az oroszokkal az ukrán területekről (hogy mit csatolnak el Ukrajnától, mert abban már ketten megegyeztek, hogy a 'gonosz' ukránoktól el kell szedni a földjük egy részét), aztán mint békeszerető ember lenyúlja az ukránok ásványi kincseit is hozzá, mert őt csak ez érdekli, nem az emberek). És ez nem fogja Putyint megállítani, max csak pár évre, amíg a szankciók el nem lesznek törölve, és hozzá nem férhet minden jóhoz, amivel visszaerősíti a hadseregét - onnan meg ha még mindig nem oroszbarát vezető lesz Ukrajnában, akkor majd újra nekiveselkedik a villámháborúnak.
#5: Jelenleg a britek is az EU oldalán vannak, nem az amcsikén (lásd a londoni csúcsot is). És azt is látni, hogy bár Trump nem akasztott a nyakukba vámot, de azért velük sem olyan szoros baráti már a kapcsolat, mint eddig volt. Utoljára szerkesztette: Vanek úr, 2025.03.09. 22:26:43