• NEXUS6
    #9
    Köszi a tartalmas választ!

    Az önvezető közlekedésre továbbra is ellentétes a véleményem, nem is akarnék feleslegesen vitát nyitni. Bár aláírom, hogy amit írsz, szinte törvényszerűen bekövetkező jövő lesz. Ugyanakkor ettől a képtől érzésem szerint most pontosan ugyan olyan messze vagyunk, mint kb 5 éve, amikor nagyban dühöngött az önvezető divat és mindenki azt mondta, hogy 5 évre vagyunk az önvezetőparadicsomtól. Az ön és közveszélyes emberi sofőrök meg hiába halnak ezer számra évente az utakon, csak nem akarnak elfogyni, hanem újratermelődnek.

    Igen, ebben is egyetértünk. Bizonyos szempontból akárt lehet azt mondani, hogy a drón a szegényember tömegpusztítófegyvere, és/vagy intelligens fegyvere.
    Ismétlem, a kérdés az, hogy az ukrán háborúban látott sufnituning szinthez képest, mennyivel jobb esetleg egy nagy cég által kifejlesztett "igazi" eszköz? Szerintem itt már sokkal több a kérdés, mint amennyi elsőre a mondjuk úgy civil és nem szaksajtóból kiderül. Majd meglátjuk.

    Amiket felvetettél, bizonyos szempontból erkölcsi kérdések, azok is érdekesek.
    Hát, igen. Ahogy anno a tömeges terrorbombázás nem került be a Nürnbergi-i vádpontok közé és a tiltott hadviselési módok közé, mert ugye főleg a szövetségesek alakalmazták. Úgy bizony a drónozás, főleg abban a szélsőséges formában amit fölvetettél, bizony megint csak korlátozásra érdemes, emberiesség ellenes hadviselési forma lehetne.
    De ismétlem, hogy a háború soha nem tiszta terep, sem erkölcsileg, sem az ismerhető információk tekintetében. Soha nem tudhatjuk, hogy mi az ami megéri valamelyik harcoló félnek is. És bizony sok szempontból a terror jellegű, civilek elleni hadviselésre a valamilyen szempontból gyengébb fél van rákényszerülve.
    Például szerintem kimondható, és védhető álláspont az, hogy a szövetségesek, főleg Franciaország eleste után és a Szovjetunió segítsége nélkül képtelenek lettek volna az akkori német haderő szárazföldi műveletekben történő legyőzésére. Ergo ők voltak katonailag az a gyengébb fél, amely erkölcsileg vitataható, akár korábbi nemzetközi egyezményekben is kizárt, korlátozott hadviselési módokra kényszerül.

    És hogy aktuálisak legyünk, a csernobili szarkofágba becsapódó drón vajon melyik félnek is áll érdekében? A győzelemre álló, a hírek szerint a háborút a közeljövőben jelentős nyereséggel lezáró oroszoknak, vagy a háború jelenlegi körülnmények miatt végnélküli folytatásában érdekelt ukrán vezetésnek?