• NEXUS6
    #18
    Azért ez a választás rávilágított arra, hogy általában egy demokratikus, de különösen az amerikai elnökválasztás mi NEM
    1. Előszöris a választás nem az IGAZSÁG, valami fajta moralitás manifesztálásának az eszköze. A jelöltek, enyhén fogalmazva sem makulátlanok, azokat az elveket, értékeket, programokat, amiket képviselnek, személyes hiányosságaikból fakadóan is, elégcsak alacsony hatékonysággal tudják lefedni, a végrehajtásról nem is beszélve.Nem azért veszit, vagy nyer valamelyik jelölt, mert igaza van/nincs igaza, a választóik meg tévednek/át lettek verve. Nem, a választók soha nem tévednek, mert nem erről szól a dolog!
    2. A választások során azt lehet mondani, hogy valamiért a XXI. szd második évtizedében a közvélemény kutatás egyszerűen NEM működik. Ez a szakma, kimondhatóan válságba került. Lásd a választás előtti utolsó kutatások hibahatárion belüli kiegyenlített eredményt hoztak, esetleg minimális Harris előnnyel. Ehhez képest a VALÓSÁG általános kb. 4-5% (hibahatár 2X) Trump előny lett. Hogy van ez?
    3. Visszautalva az elsőre. A választó továbbá NEM közgazdász, történész, morálfilozófus, demográfiai szakember, nemzetközi politikai szakember stb. Valójában a szakmai kérdések nem úgy érdeklik, hogy adott jelölt adekvát, szakszerű választ ad-e, hanem hogy az Ő identitásához, az Ő általa választott jelölt identitása passzol-e, miközben ezekről az őt érdeklő kérdeskre kifejti az álláspontját. Hasonó a hasonlóhoz elv érvényesül. És amerikában is ma már két oldalra redukálódott ez az identitási kérdés. Van egyrészt egy népies/vidéki/történelmi társadalom (ma republikánusok képviselik őket), meg van az urbánus/modernista/nagyvárosi életmódra épülő közösség (ma a demokraták képviselik őket).
    Nem az a kérdés hogy hányan vannak ezekhez a csoportokhoz tartozó szavazók, hanem hogy ebből a csoportból hányat sikerül szavazásra motiválni. Nincsenek ingadozó választók olyan értelemben, hogy még nem döntötte el, bizonytalan, hogy ebben a kűzdelemben melyik oldalhoz csatlakozik. Nem, már egyértelműen döntött, hogy ő, az életmódjából, identitásából fakadóan, vidéki, vagy városi, csak azt nem döntötte még el, hogy adott őt képviselő jelöltet érdemesnek tartja-e arra, hogy rá szavazzon.