Az 1987-es penzugyi osszeomlas sokaig padlora tette Japant es igazabol azota sem allt fel. Ezt anno a mindenki altal ismert magyar szarmazasu amerikai penzugyi zseni okozta, az ugyanekkor bekovetkezo brit osszeomlassal egyutt.
Egyebkent a japan allam fu alatt mar probalkozott lcd kijelzo gyarat is epiteni, a 3 nagy japan ceg szamara, gyakorlatilag ingyenes, vissza nem teritendo allami tamogatas kereteben, de mivel nem volt modern technologiajuk hozza, ezert sajnos errol a gyarrol sem sok jot hallani amiota atadtak. Ugyanez igyaz a felvezetoiparra is, mar szinte csak belso piacra es legacy termekekhez gyartanak alkatreszeket.
Masik hiba, hogy ugyan japan kezbe kerult az ARM, de megse kezdtek el a japan cegek ARM alapu chipeket gyartani, csak licenszeli a technologiat a ceg kulfoldi, jellemzoen koreai, tajvani es kinai cegek szamara. Ez is egy nagy elszalasztott lehetoseg. Benne vannak a cikkben emlitett cegben, a sony-val egyutt, tehat lathatoan remenykednek hogy innen meg vissza tudnak jonni.
Persze munkaero nelkul nehez. Se kepzett gyari munkast nem tudnak mar talalni Japanban, se mernokot. A japan oktatasi rendszer lehet, hogy hatekony, de a fiatalok nem akarnak tanulni, mert nincs jovokepuk. Sok fiatal mar az erettsegiig sem jut el es kesobb sem dolgoznak, igy sok esetben a nagyszulok bevetelei tartjak el a fiatalabb generaciokat. Japanban keves gyerek szuletik, akik megszuletnek sem mindig valnak a tarsadalom dolgozo tagjava, de ha megis, akkor jellemzoen (>50%) nem hazasodnak es nem szuletnek gyermekeik. Ez igy egy nagyon gyors tarsadalmi es melle gazdasagi osszomlast jelent. Japan jelenleg foleg a licenszekbol, a mashova kihelyezett gyartasbol es a legacy termekek tamogatasabol el.
Kivancsi leszek, mi lesz a gyarral ha elkeszul 2027-ben es lesz-e piackepes termekuk, tovabba addigra nem lepnek-e tul rajtuk technologiaban a konkurens azsai gyartok.