#5
Richard Matthew Stallman a szabad szoftver mozgalom egyik apostola és követői felfogásában a szoftver eleve nem birtokolt és védett tulajdon. Ha jól emléxem ő fejtegette azt, hogy a programozók társadalma és a tudósok, kutatók közössége, a tudomány sem a klasszikus hiánygazdaságra alapuló gazdasági modell alapján építkezik. Sőt valójában a társadalom is egyre kevésbé, lásd általános alapjövedelem koncepciója.
Ebből a nézőpontból a tudós és a programozó, vagy akár az egyszeri állampolgár tevékenységének elsődleges haszna nem pénzben, hanem a közösségi, társadalmi elismertségben mérhető. Hasonlóan az olyan ajándékozó kultúrákhoz, amelyek egyfajta paradicsomi állapotban, a természet adta egzisztenciális biztonságban léteznek.
Csakhát jönnek azok a szemét anyagiak, amelyek megrontják az embert. Ha egy programon, a birtokolt jogok által milliárdokat lehet keresni, vagy egy kutató, ha nem is nagyon gazdag, de az általa felügyelt, állam, vagy gazdasági szereplők által finanszírozott projektje marha nagy források fölött rendelkezik, akkor bizony jön a versenyhelyzet és a másik, és az általa képviselt eszmék, tudományos kutatások és tudományos eredmények ellehetetlenítése, akármilyen eszközzel.
Ez van. És amíg a politika és a gazdaság nem különül el a kutatástól, vagy bizonyos kulcs szoftverek, informatikai képességek (fő közösségi oldalak, legelterjedtebb OS, szabadalmak) birtoklásától, ez így is marad.