• manypet
    #25
    "Miért nem maradsz a szavak definíció szerinti értelmezésénél?"
    A kapitalizmus jelentésénél éppen én maradtam a szó definíció szerinti értelmezésénél, te meg nekiállsz mellébeszélni. A kapitalizmus lényege, hogy a magántulajdon dominál a piaci folyamatok tekintetében. Márpedig mikor 60%-os adót fizetünk, ott a magántulajdon aránya már maximum csak 40% lehet. Ez elég nehezen nevezhető a magántulajdon dominanciájának.
    A kapitalizmus szó egyébként a capital-tőke kifejezésből ered. Igazából minden társadalom tőkés társadalom, hiszen tőke mindenhol van. A kérdés ezeknél az, hogy a tőke milyen kézben van. Azaz ki dönt róla. Feudalizmusban az örökletes uralkodó dönt róla. A szocializmus különböző verzióiban (így a mai szociáldemokráciában is) a tőkéről nagyobb részben a közösség avagy a közösség által létrehozott állam dönt. A kapitalizmusban pedig magántulajdonú döntés történik, azaz a tulaj dönt róla. Azaz a megfogalmazásom teljesen okés volt. Csak neked kellene kicsit olvasgatnod, hogy ne legyen olyan kínos legközelebb a beégésed.

    "de az állam is több szerepet vállal"
    A kapitalizmus lényege meg éppen az, hogy az állam nem vállal több szerepet. Mert ha már többet vállal, akkor nem kapitalizmusról beszélünk.

    "Van oktatás, egészségügy, infrastruktúra, stb."
    A kapitalizmusban meg ezek mindegyike elsősorban éppen magánjellegű. Ahol ezek állami/kollektív jellegűek, az szocializmusnak nevezzük, tudtad?

    Persze cuki az, mikor baromságot beszélsz. Csak erőltetned nem kellene, még ha meg is mosolyogtat másokat.