• manypet
    #16
    "ma nem sok esély van nem kapitalistának lenni"
    Ma csak nem kapitalista lehet az ember. Idehaza pl. az emberek vagyonának 60%-át az állam elveszi. Így csak szocialisták lehetünk.

    "az meg oroszországban is magas"
    Ott a jövedelem 50%-a van elvéve, azaz 50%ban már eleve nem magántulajdon, hanem kollektív. Erre jön rá ott is ezernyi szabályozás, ami megint a tulajdonba való kollektív (szocialista) belekontárkodás. Azaz nincs szabad piac. Az államhoz közel állók oligarchiájának hatásairól nem is beszélve.

    A szabad piac a legtöbb országban óriási mértékben van korlátozva. Sokkal erősebben, mint mondjuk a feudalizmusban egy jobbágy esetében. Gyakorlatilag egy 1200as években élő jobbágy gazdaságilag messze szabadabb volt, mint ma egy átlagember. Befizette a tizedet meg a kilencedet (20% a jövedelméből) és onnantól azt csinált, amit akart. Senki nem szólt bele. és ha szerencséje volt, a földesura még meg is védte más rablókkal szemben. Ha meg nem, akkor senki nem tiltotta neki, hogy a többi jobbággyal együtt a rablót agyonverjék, míg ma ha megvédi magát, akkor esélyesen börtönbe kerül. Több joga volt a tulajdonához, mint ma egy átlagembernek. Ma talán Dél-Korea, Szingapúr, Hong-Kong és hasonló államok esetében beszélhetünk részleges szabad piacról.

    100 éve nyugaton a legtöbb országban alig 5-8% körüli adó volt. A maradékról úgy döntött az ember, ahogy akart. Az még valóban közel állt a szabad piachoz. A mai szociáldemokrácia már a kommunizmushoz áll sokkal közelebb. Mert hát az is a végső célja.