• kvp
    #5
    "Egyelőre azon dolgoznak, hogy csak pár nagy cég csinálhasson komoly AI-t. Szóval majd ők lesznek a kivétel, rád meg továbbra is vonatkozni fog minden szemétség."

    Ezt nem lehet jogilag megakadalyozni. Nem veletlen, hogy Magyarorszagon a maganfelhasznalasu masolast lefedi az artisjus ado es onnantol ha nem osztod tovabb akkor nincs magan jellegu szerzodi jogi sertes. Akar konyvet is lehet fenymasolni, de szigoruan csak sajat haszanatra. Kinaban pedig mar most sem ervenyes az a szerzodi jog, vedjegy vagy szabadalom, amit a kinai kommunista part nem hagyott jova, tehat a nyugati allamok rendszerei semmisek.

    "Az a baj, hogy a törvény nem oldja meg a piaci és technológiai problémákat. Továbbá általánosan mindenkire vonatkozik, ami ellehetetlenít egy csomó fajta üzleti modellt. Az ilyeneknek vagy a centralizáció a vége, vagy - ahogy az EU esetében lenni szokott - a piac teljes leamortizálása."

    Mindketto es alapvetoen ez a cel. Lehet, hogy a szocializmusban minden termektipusbol csak egy valtozat volt elerheto, de az legalabb olcso es tartos volt. Az EU a fenntarthatosag jegyeben szeretne e fele a modell fele elmozdulni. (sokkal kornyezetbaratabb ha csak ritkan cserelunk egy-egy hasznalati targyat, mert tartos vagy tetszoleges ideig javithato) Pl. egy EU-s szabvanyos tipusu, konnyen javithato mobiltelefon keszulek kb. mindenkinek eleg lenne. Kb. ahogy anno a nemetek vagy az amerikai hadsereg megoldottak a gozmozdonyok szabvanyositasat. Sok ceg gyartotta oket, de adott tipuson belul barmelyik gepbe belement barmelyik masik ceg alkatresze. Ilyen szabvanyositott elektronika pl. az arduino mikrovezerlok esete, ahol 1001 fele kinai utangyartott letezik, de megis teljesen szabvanyosak es most mar evtizedek ota folyamatosan elerhetoek, sot szabvany alkatreszekkel javithatoak.