• kvp
    #5
    En DAT neven a Desaminotyrosine (3-(4-Hydroxyphenyl)propionic acid) -ot talaltam, ami a Phloretic acid https://en.wikipedia.org/wiki/Phloretic_acid egyik neve. Ez elvileg alkalmas polieszter tipusu muanyagok eloallitasara es egyes bakteriumok szamara jo tapanyag, tehat konnyen bontjak.

    A gond pont itt van. A ceg weboldala ( https://degraway-technologies.webnode.hu/ ) szerint hidrofil, vagyis szereti a vizet. Ez nem gond, ha egyszer eldobhato muanyag kanal kell, de az az anyag ami gyorsan lebomlik a termeszetben (lasd pl. papir evoeszkoz) nem alkalmas pl. jarmu karosszeria elemnek, mert gyorsan lebomlik ha a jarmuvet kint hagyjak a napon vagy az esoben. Ha adalekokkal kevesbe gyorsan lebomlova teszik, akkor pedig nem fog lebomlani amikor erre szukseg lenne. A programozhato lebomlosagu anyagok legnagyobb atka pedig az, hogy nem ido, hanem behatas fuggvenyeben bomlanak, tehat van olyan kornyezet, ahol 100 ev utan is megmaradnak es van olyan ahol par honapon (tehat boven a tervezett a hasznalati idon belul) lebomlanak.

    A valos megoldas a legkori szendioxidokbol eloallitott (tehat co2 semleges) muanyagok visszaforgatasa lenne, tehat hokezelessel ujra co2-t allitani elo beloluk, hogy a folyamat ujraindithato legyen. Az egyszer eldobhatom, maguktol lebomlo muanyagok csak es kizarolag az egyszer hasznalatos es nagyon rovid hasznalati idovel rendelkezo termekek eseten lehetnek hasznosak, de ezek hasznalatat inkabb eleve ki kellene vezetni.