"De a vilag fejlettebb reszein egyszeruen megszunt a szakma"
Pontosan erről van szó és mivel ezzel arányosan nem nőtt a munkanélküliség, valójában a gépesítés nem vette el az emberektől a munkát, hanem csak a munka jellegét változtatta meg. A kubikos fia, aki már a gépesített korba született átállt markológép kezelőnek, a hatékonyság növelésével pedig ugyanannyi emberi munkaerő több munkát tud elvégezni.
Alapjövedelem amúgy nem lesz, az egy fából vaskarika és alapvetően nem a dologtalan tömegek segélyezésére találták ki, hanem az állami közszolgáltatások 100%-os privatizációjára. Azaz amit az állam ingyenes oktatásra, egészségügyre, utaztatásra, stb. költene egyszerűen szétosztja az állampolgárok között, akik ebből a pénzből piaci alapú szolgáltatásokat vesznek igénybe. A koncepció lényege, hogy így az állami szolgáltatások minősége a piaci versenyhelyzetnek köszönhetően javulna.
Elméletileg, mert gyakorlatilag nyilván nem működne: ha mindenki ugyanannyi pénzzel indulna, akkor a piaci szolgáltatók az alapjövedelem szintjével arányosan emelnék az áraikat, így kevesebb ügyfelet tudnának kiszolgálni nagyobb nyereséggel, a csak alapjövedelemmel rendelkezők pedig szolgáltatás nélkül maradnának.