• kvp
    #7
    "és azt tudják egyébként, hogy a szoftver ettől nem szűnik meg -mintegy varázsütésre- létezni?"

    Sajnos a hardverek viszont igen. Tehat ha tonkremegy egy desktop vagy laptop, akkor az uj gepen mar nem lesz gyarilag IE es utolag felrakni se nagyon lehet ra. Ezzel az osszes evtizedek ota befagyott vallalati szoftver valik elerhetetlenne az uj hardverekrol. Marpedig ha mar nem tudja a japan ceges informatikus felrakni az uj gepre a jol bevalt windows xp-t, akkor gondban van. Japanban meg tomegesen leteznek es frissulnek a mai napig olyan regi weboldalak (pl. szemelyes blog-ok, ceges termek katalogusok), amiket meg netscape-re irtak es meg a unicode-ot sem kezelik. Ezeket chrome-on olvasasra betolteni is egy kisebb project. Mint magancelbol, mind a munkam miatt szoktam szivni ilyenekkel. (ennel mar csak a kinai gyartok jobbak, a ketnyelvu fejlesztoi kezikonyveikkel, van kinai es egyszerusitett kinai, valaszthatok)

    "Lenyugozo, hogy barmely temaban kepes vagy szabatos, osszeszedett, kimerito hozzasolast kanyarintani es mindezt az adott tema ismeretenek teljes hianya mellett."

    Az a trukk, hogy csak ahhoz szolok hozza amirol van valamennyi informaciom. A japan tarsadalomrol pont igen, mert erdekel. Sokminden mas is erdekel, de foleg a tudomany, technika, stb. koreben. Szerencsere az sg.hu joreszt ezekrol ir cikkeket, lehet ezert is olvasom.

    ps: Amikor mar tobb tucat a japan tarsadalomrol keszult videot es cikket latott/olvasott az ember es ugyanazok a jelensegek vannak leirva ujra es urjra lassan 30 eve, de csak annyit tesznek, hogy nagyon sajnaljak, akkor eleg konnyu felismerni a mintakat. Nem csak a japan lakossag orogedett el, de a technikai fejlodes is megallni latszik vagy legalabbis annyira lelassult, hogy az emberek mindennapi eletebe nem szivarog be. Egy 30-as evekbeli japan szamara a 60-as evek hatalmas technologiai es eletszinvonalbeli fejlodest hoztak. Ez a felemelkedes es a vele jaro tarsadalmi valtozasok gyakorlatilag megalltak a 80-as evekbeli japan gazdasagi osszeomlas kovetkezteben es a japan tarsadalom joreszt megallni latszik a 90-es evek vege szintjen. Azota inkabb a negativ folyamatok latszanak, a letszamhiany mindenutt es a deindusztrializacio, ami egyebkent nyugat Europara es az USA-ra is jellemzo, de nem olyan draszikus mertekben mint Japanra. Mindezeket sulyosbitja a japan tarsadalomban meglevo eros hagyomanya az automatizacio elutasitasanak. Amikor 5 ember kell egy allomasra egy vonat menesztesehez (a vezer, a kalauz aki az ajtokat zarja a hatso vezetoallasrol, ket peron felugyelo mert ives a peron es a bakter kozepen a biztbernel) az eleg fajdalmas. Igy azert ertheto, hogy soha nincs eleg ember semmire. Bar az alternativa, amikor egy videki vonalon elso ajtos felszallas van egy 16 ajtos, 4 kocsis motorvonaton, mert nincs kalauz, ugyanakkor jegykiado es/vagy jegykezelo automatak sincsennek, azt is fajdalmas nezni.

    Egyebkent a problema legjobb mutatoja a hatalmas kihalt regiok a japan videken, mivel a nagyvarosok kivetelevel mindenhol rohamosan csokken a lakossagszam. Amikor mar a turisztikai, vagy akar a vasutbarat videokban is visszatero tema a videk elneptelenedese (beleertve a videki nagyvarosokat), akkor azert nagyon latszik, hogy valami nincs rendben. De ha nem hiszed, akkor erdemes megnezni a japan emberek 1-1 napjairol keszult videokat vagy 1-1 kisebb regiot bemutato japanok altal forgatott turisztikai vagy akar helyi gyartasu railfan musort. Igen, mi is eleg hasonloan eltunk a 80-as evek vegen, a 90-es evek elejen, de azota eleg nagyott valtozott a vilag, meg Magyarorszagon is. Ami meg aggaszto, hogy a Japanban evtizedek ota tapasztalhato negativ tarsadalmi jelensegek egy resze mar itthon is megjelent.