• kvp
    #7
    "Annyi pontosítását hozzá teszek, hogy nem tudom a vívó frekvencia nagyságát, nem találom sehol. Csak sejtem."

    PCIe 5.0 eseten ez 32 gigabaud, tehat hibajavito kodolas elott kb. 32 Ghz. Ez azt is jelenti, hogy ha nagyon akarna az emberiseg, akkor tudnank 32 Ghz-es CPU-kat is gyartani. A leggyorsabb amit egy perc google-el talaltam 64 Ghz-es, de az egy dedikalt DSP. Ez mar nagyon a szilicium felso limitje kozeleben van es valoszinuleg darabra szamoljak az ekkora frekvencian mukodo tranzisztorokat minden chipben. Ennek ellenere mar van cpu tamogatas PCIe 5.0-ahoz is. Hagyomanyos gyartastechnologiakkal valahol a CPU-k belso orajel frekvenciajanak duplajanal all meg amit meg ar/ertek/teljesimeny/fogyasztas szempontjabol megeri hasznalni. Ez manapsag a PCIe 4.0 16 Ghz-e, az uj 5-8 Ghz-es intel CPU-k eseten. Ha az intel tudna gyartani 4 nm-en is, akkor lenne ertelme felfele menni, igy csak a fogyasztast es a CPU-k arat toljak fel az ujabb PCIe-k tamogatasaval az egbe.

    A PCIe 6.0 uj kodolasaval ket nagy baj van: Egyreszt tul komplex aramkoroket igenyel a korabbi NRZ digitalis jelekhez kepest, masreszt nagymertekben megno a hibarata, ami miatt erosebb hibajavito kodolas kell, ami viszont csokkenti a hasznos savszelesseget es noveli a hibazas eseten bekovetkezo nem determinisztikus ideju ujrakuldesek szamat. Nem mintha az 5G mobiltechnologia felso savjainak oriasi frekvenciai vagy a tervezes alatt allo 6G-s technologia infrafenyt hasznalo megoldasa sokkal stabilabb lenne.