• kvp
    #7
    "Digitális pénz a kanyarba sincs, csak beszélnek róla, meg adóztatják a kriptót."

    Digitalis penz most is van, csak szandekosan nem egyedi azonositokkal. A jelenlegi rendszer kozponti fokonyv alapu es a jegybankok vezetik a hozzajuk tartozo penzek kereskedelmi banki szamlait. A bankok pedig a hozzajuk tartozo szamlakat vezetik. Azert nincs egyedi azonosito minden digitalis penzermen, mert akkor nagyon gyorsan kiderulne, ha egy bank vagy jegybank uj digitalis penzt hoz letre. A nyomtatott bankjegyek kovethetoek, mivel egyedi szamaik vannak, de a digitalis szamlak eseten egy sima kereskedelmi bank adhat ki tobb penzt, mint amennyi a jegybanki szamlajan van. Jogilag nem lenne ra elhetosege, de a nem lehet ellenorizni, mert a bankon beluli mozgasok es a virtualis - fizikai penz konverziok nem latszanak a jegybankok fele.

    Pelda: A banknak van 10 garasa a garast kezelo jegybank szamlajan, de ettol meg kiadhat 4 garast fizikai penzben es 12 garast hitelkent az ugyfeleinek. Persze ha mind a 12 garast ki is akarnak venni, akkor a jegybanknak feltunhetne, hogy fedezetlen a bank szamlaja, de valoszinuleg kimentenek penznyomtatassal. Szoval a digitalis penz meg kozponti fokonyvvel egyutt sem nepszeru otlet, bar megszuntetne a tobblet kihelyezest, amikor egy bank 1 egysegnyi betes penzt 10x-20x-os aranyban helyez ki, mert csak 10%-os tokefedezet kell a jegybanknak. A maradek 90%-nyi penzt az allami jegybank adaja kolcson, mellekesen inflaciot gerjesztve ezzel, ami kvazi egy egyseges penztulajdon ado, amit mindenki fizet.

    Sima jegybanki kezben levo kozponti fokonyvekkel meg lehetne oldani az egesz digitalis atallast, de ez nem celja es erdeke a mosani szolgaltatoknak es ismerve a lehetseges poltikai visszaeles merteket, az embereknek sem.