• kvp
    #5
    Kinaban Mao halalaval hatterbe kerult a klasszikus maoista iranyzat (a 2. feleseget le is csuktak). Letrehoztak egy folyamatos szemelycsereken alapulo kommunista eletpalya modellt, ami garantalta, hogy a kormanyzati alkalmazottak kozzul mindig a legalkalmasabb lepjen elore es a legfobb vezeto hatalmat is csak max. 10 evig birtokolhassa. Ez elvileg egy stabil rendszer lett volna es tobbek kozott ez es az allamkapitalista megkozelites hozta azt a gazdasagi felviragzast amit lattunk.

    A jelenlegi vezeto apja huseges maoista volt, akit a gazadasagi nyitas soran felreallitottak. A fia ettol meg hisz a tradicionalis maoista eszmekben es kulturalis forradalom sikereben. (pedig lathatoan nem volt sikeres) Amikor a hatalom kozelebe kerult valamilyen modon sikerult megragadnia azt es elso mozdulataval eltavolitotta az osszes lehetseges utodjat a hatalombol, ezzel visszaalva a klasszikus maoista szemelyi kultuszra alapulo rendszerre. Most szepen lassan a kulturalis es tarsadalmi folyamatokat is megprobalja visszallitani a korabbi iranyba. Ne felejtsuk el, hogy a mao utan bevezetett reformok vezettek el a tienamen teri esemenyekhez, tehat csak ez alapjan jogosan mondhatja, hogy a klasszikus maoista kulturalis forradalom lett volna az egyetlen igazi udvozito ut.

    Ismerve, hogy az elso kulturalis forradalom teljes gazdasagi csodot hozott Kina szamara felmerul az emberben a kerdes, hogy kik segithettek hatalomra, tudva azt, hogy klasszikus reformellenes masodgeneracios maoistarol van szo?