• kvp
    #3
    A consumer piacot joreszt el tudjak latni a kinaiak. Ha az x86-os terulet chiphiannyal fog kuzdeni, akkor szerintem az integraltabb ARM-os megoldasok fele fog elmozdulni a gyartas.

    Egyebkent a chiphiany egyik oka az, hogy a kinaiak (PRC) elkezdtek nem szallitani a vilag tobbi reszen levo gyartoknak. Igy a regebbi technologiakkal gyartott, korabban olcson beszerezheto seged chip-ekbol lett hiany. (az autoipar is foleg ezeket vette) Reszben azert nem szallitanak, mert a gyarakat atallitottak a korabban nyugatrol beszerzett chipek helyettesitoinek gyartasara, masreszt pedig azert mert a belso piacuk is fel tudja szivni a kapacitast, amit elkezdtek elonyben reszesiteni barmilyen kulfoldi megrendelessel szemben. Mindez pont olyankor jott, amikor az otthoni munkavegzes miatt a felhos megoldasok irant nagymertekben megnott a kereslet.

    A megoldas haromfele is lehet. Egyreszt ha Kina kepes lesz kielegiteni a sajat gyartoit teljesen belso forrasbol, akkor nem szorulnak ra tobbet a kulfoldi gyartokra. Masreszt a kulfoldi gyartoknak kepesse kell vallniuk, hogy kinai alkatreszek nelkul is gyartsanak, de a kinaiakkal versenykepes aron, mivel egyebkent kiszorulnak a piacrol. Harmadreszt a hianyt megszuntethetik azon integralt megoldasok is, ahol SoC elven egyetlen chipben van minden amire a rendszernek szuksege van. Ebbene jelenleg az Apple jar elen, akik mindent szeretnenek sajat gyartasu alkatreszekkel kivaltani, mindezt integralt modon.

    A vegeredmeny a raspberry-khez hasonlo desktop es szerver megoldasok elterjedese lehet. Ez hosszutavon teljesitmenyben es fogyasztasban is jobb adatokat hozhat. Ilyen szempontbol nezve a modularitas csokkenese vagy teljes megszunese egyszerubb, konnyebben gyarthato rendszereket eredmenyez. Ahogy a ford fogalmazott anno: Barmilyen szinu T modellt lehet kapni, amennyiben a vevo feketet szeretne.