• kvp
    #7
    Az offline uzemmod kerdese az erdekes, ugyanis ezt jelenleg egyetlen digitalis penznem sem tudja. (se a kriptok, se a kozpontilag kiadottak) Amik elvileg tudjak (kozlekedesi token-ek pl.), azok viszonylag konnyen hamisithatoak.

    A digitalis euro az osszes kereskedelmi bankot kiutne a jelenlegi poziciojabol es az eurot jegyzo kozponti jegybnak kezebe kerulne a teljes euro piac. A kereskedelmi bankoknak megmaradna a tobbi valuta es a kulfoldi (nem EU-s) ertekpapirok kereskedelme. Mivel az offline hasznalat nem igazan megoldhato, a keszpenz is kvazi kikerulne a hasznalatbol, ami vagy nagyban feheritene a gazdasagot (a szurke gazdasag csokkentesevel), tovabba a gazdsag jelentos (fekete) resze atallna mas, offline is hasznalhato valutakra, pl. dollarra vagy yuanra.

    Egyebkent szerintem a teljes europai bankrendszer bedontese nem lenne annyira rossz dolog. Minden a bankrendszerben felhalmozott fedezetlen toke eltunne egyik naprol a masikra es a bankok csak a sajat es a beteteseik tokemennyisegeeig tudnanak hitelezni, mivel a digitalis penz elvileg nem masolhato, tehat nem lehet belole tobbet hitelezni mint amennyi tenylegesen van. Ez megvalositana a tenyleges 100%-os tokefedezetet, ami a teljes jelenlegi bankrendszer megszunesehez vezetne. (bankcsodokon keresztul egeszen amig mar egyszeruen nem erne meg hitelezni) Kerdes, hogy egy ilyen huzas nem jelentene-e a teljes nemzetkozi toke tavozasat az euro-t hasznalo regiobol? (Kina azert teheti meg a digitalis atallast, mert ott nincs banki magantoke, csak egyetlen kozponti jegybank van, ezert a kozponti bizottsag szabadon donthet a yuan mennyisegerol es mivel nem konvertibilis valuta, ezert az ertekerol is, tovabba Kinabol toket kivinni is csak politikai engedellyel, szabalyozott keretek kozott lehet.)