• Sydra
    #36
    "Az elosztott fokonyv alapu kriptokkal pont az a baj, hogy nem skalazhatoak fel mert exponencialisan no a szamitasi igeny."
    Ez a következtetés valaminek a félreértéséből keletkezett. Ha valamelyik kripto hálózat elbírna egy Visa vagy Paypal mennyiségű tranzakciót és megmaradna decentralizáltnak, akkor sok millió ember tudná használni a mindennapi életben. Nem kell végtelen számítási kapacitást nyújtani, csak eleget. Ezen problémák megoldásán több ezer fejlesztő dolgozik jelenleg is, szóval ami késik nem múlik. A fejlesztői szerint a Solana hálózat már most is elbír sok ezer tranzakciót, de a mögötte levő architektúrát nem ismerem, szóval még félig szkeptikus vagyok vele kapcsolatban.
    Vannak viszont olyan törekvések is, amik nem egy blokkláncra akarják terhelni az összes tranzakciót, hanem a blokkláncok közötti kommunikációt akarják decentralizálni (ezekre is izgalmas elméleti megoldások születtek már és pl a Polkadot fejlesztői is ezen dolgoznak). Szóval lehet a jövőben akár ezer blokklánc is párhuzamosan, amik között a kommunikáció decentralizálva van és át tudod küldeni a valutádat egyikről a másikra.
    Arra is vannak törekvések, hogy különböző módszerekkel csokorba gyűjtsék a tranzakciókat és mondjuk 1000 tranzakciót 10 tranzakcióba összevonjanak. Ennek is megvannak a maga technikai és biztonsági problémái, de ezen is sokan dolgoznak és ha működik jelentős erőforrást lehet vele megtakarítani.

    "Ha valaki letrehozna egy olyan kripto rendszert, ahol minden valahol lerakott aranyrudert ..."
    Ez nem a blokklánc felelőssége, hanem a felhasználóké. Ezen a területen a blokklánc nem rosszabb, mint a hagyományos pénzrendszer. Viszont a blokkláncon használhatsz fedezetnek olyan kriptót ami egy blokklánc alapú szolgáltatás működtetéséhez kell. Vagyis a valuta fundamentuma egy valós szolgáltatás (Ez lehet bármelyik proof of stake native token, vagy a BitTorrent fájlmegosztásért járó valutája, vagy egy online játékban egy varázstárgyat jelképező NFT token, stb). Bármi lehet fedezet, aminek van valós értéke, nem csak az arany.
    Egyébként vannak arra is cégek akik arany fedezetű tokeneket adnak ki blokkláncon, persze ez csak rajtad múlik, hogy mennyire bízol meg bennük.Szednek érte díjat és megéri nekik, szóval amit írtál az már létezik.

    "Egyebkent mar most tobb fiziai energia megy el a kriptopenzekre mint amennyi merheto penzbeli hasznot termelnek."
    Az szubjektív, hogy kinek mennyit ér a kripto piac. Akik működtetik azok úgy érzik, hogy nekik hasznot termel és csak ez számít.
    Egyébként meg csak a Proof of Work blokkláncok zabálnak rohadt sok áramot. A Proof of Stake hálózatok ezred annyi energiát használnak fel. Valószínű a PoS bloklláncok előbb-utóbb ki fogják szorítani a PoW blokkláncokat. A PoS egyébként biztonságosabb is.